Anne Sütü Sadece Bebeğinizin Beslenmesine Mi Yarıyor?

Anne Sütü, bebeğin organizmasında doğal olarak anti bakteriyel ve anti viral etkiye sahip proteinler ve enzimler içermektedir. Ayrıca bebeğin bağışıklık sistemine iyi geldiğini ve onu birçok hastalığa karşı koruduğunu da biliyoruz. Peki farklı kullanımlarla, bunların dışında bebeğin hangi şikayetlerine karşı ilaç niyetine kullanılabileceğini de biliyor musunuz?
İşte bu yazımda sizlere, anne sütü ile; bebeğinizin göz hastalıklarına, burun tıkanıklığına, cilt problemleri, pişiklere ve kulak rahatsızlıklarına nasıl deva olabileceğinize değineceğim. Bu ücretsiz doğal ilacın (anne sütü) nelere kadir olduğunu okuyup şaşıracaksınız.

süt yapan yiyecekler
anne ve bebeği

1) Böcek Isırıklarına Karşı Anne Sütü

Özellikle yaz aylarında sivrisinek veya başka böcekler, özellikle bebekler gibi taze ciltleri olanları çok severler. Sabah uyandığınızda bebeğinizin cildinde böcek ısırığı bulduğunuzda ne yapacağınızı bilmiyorsanız, hemen o bölgeye biraz anne sütü sürün. Hem kaşıntıyı giderecek hem de şişliği azaltacaktır. Aynı uygulamayı diğer çocuklarınıza ya da yetişkinlere de yapabilirsiniz.

bebeklerde sivrisinek ısırığı
bebeklerde sivrisinek ısırığı

2) Konjonktivit İçin Anne Sütü

Gözdeki kızarıklığın en sık sebebi olan konjonktivit, konjonktiva tabakasının iltihabına verilen isimdir. Göz akları ince, soğan zarı gibi bir tabakayla kaplıdır. Konjonktiva adı verilen bu tabaka gözün yüzeyini nemlendiren maddeler salgılar. Bu tabaka hava kirliliği, alerji, sigara dumanı veya başka mikrobik sebeplerle iltihaplanabilir. İşte bebeğinizin bir gün gözünde böyle bir kızarma ya da iltihaplanma görürseniz, anne sütünün antibakteriyel ve antienflamatuar etkilerinden yararlanabilirsiniz. Bir pamuğu anne sütü ile ıslatıp, bebeğinizin gözlerine yumuşak hareketlerle sürmeniz ve bunu günde 2-3 kez tekrarlamanız yeterli.

anne sütü ile gözü silmek
pamukla gözü silmek

3) Burun Akıntısı ve Burun Tıkanıklığı için Anne Sütü

Burun tıkanıklığı ve akıntısı bebeklerde sık sık görülen bir durumdur. Piyasada satılan burun spreylerinin ne derece doğal olduğunu bilmiyoruz, ayrıca akut durumlarda hemen elinizin altında bulunması mümkün olmayabilir. Üstelik bu spreylerin 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması sakıncalıdır. Evde kendinizin hazırladığı tuzlu su da kullanılabilir ancak onun etkisi de çok kısa sürelidir. Ayrıca su tuz oranını tam olarak tutturabilmeniz de şüpheli.
Halbuki emziren anneler için anne sütü, ulaşılması en kolay şey. Üstelik ücretsiz, zahmetsiz ve kullanıma hazır. İğnesi olmayan bir şırınga veya pipetle anne sütünü bebeğinizin burnuna zerk edebilirsiniz. Burun deliklerinin bir süre sonra açıldığını ve bebeğinizin rahatladığını göreceksiniz.

anne sütünü buruna zerk etmek
burun tıkanıklığına karşı

4) Çatlak Meme Uçları 

Bebeğinizi emzirirken çatlak ve ağrıyan meme uçları siz anneler için bir kabustur. Ancak bu sorunla yeni annelerin sadece 1/3’ ü karşılaşır. Bunun en yaygın neden muhtemelen bebeğinizi emzirme pozisyonunuz. Bebeğinizi emzirirken memenizin üst kısmına biraz bastırarak, sadece meme ucunun değil, çevresindeki kahverengi kısmının da bebeğin ağzına girdiğinden emin olun. Sadece meme ucunu emerse bu tür çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar nedeniyle bebeğinizi emzirmekten sakın vazgeçmeyin. Bazı kremler bu tür durumlara iyi gelebilir ancak anne sütü de yabana atılacak gibi değil. Temiz ellerle sütünüzü meme uçları ve çevresine dairesel hareketlerle yedirin. Biraz hava alması için göğüslerinizi sık sık açıkta bırakın. Kendi sütünüzün faydasını görebilmek için meme uçlarınızın ağrımasını beklemeye gerek yok. Bu işlemi ara ara yaparsanız inşallah hiç çatlama olmadan bu süreci sağlıkla geçirebilirsiniz.

anne sütü meme ucu çatlağı
meme ucu çatlağı

5) Kulak Enfeksiyonlarına Karşı Anne Sütü

Bebeklerde kulak kanalında ağrı olması bir enflamasyon, orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıkları düşündürüyor. Tabi ki çocuğunuzu doktora götürmenizde fayda vardır ancak anne sütünden koruyuculuk anlamında da yararlanacağız. Ağrıya karşı kulağına damlatacağınız bir kaç damla anne sütü, hızlı bir rahatlama sağlar ve bunu günde 1-2 kere yapmalısınız. Bazı çocuklar orta kulak iltihabına daha yatkındırlar ve sık sık rahatsızlanırlar. Bunun için özellikle kış aylarında haftada 3-4 kere çocuğunuzun kulağına anne sütü damlatmanız bir nevi aşı görevi görecektir. Böylece olası bir enfeksiyon öncesi koruma sağlamış olursunuz. Sadece emzirdiğiniz bebeğinize değil, daha büyük çocuklarınıza da uygulayabilirsiniz.

anne sütü kulak rahatsızlığı
bebeklerde kulak rahatsızlığı

6) Pişikler İçin 

Bebeklerde kullanılan çocuk bezleri bazen pişiklere neden olabilir. Bezin markasının değiştirilmesi, bir süre hazır bez kullanmama, alt değiştirmelerde zeytinyağı kullanma, nem giderici pudralar ve sık sık banyo yaptırmak, zamanında bana da sunulan çözümler arasındaydı. Bebeğinizin altını değiştirdikten sonra bir müddet havalandırmanızı ve bu süreçte, anne sütüne batırılmış bir pamukla, bebeğinizin pişik bölgelerine sürmenizi tavsiye ediyorum.

anne sütü pişiklerde
pişikler

7) Kuru, Kaşıntılı Ciltler İçin Anne Sütü

Bebeğinizin cildi çok hassas, kuru ve kaşıntılı bir ciltse, cildinin nemlendirilmesi ve kaşıntının giderilmesi için banyo suyuna çeyrek bardak anne sütü ilave edin. Sorunlu ciltlerde hatta sedef hastalıklarında bile bu doğal karışım gözle görünür iyileşmeler sağlayacaktır.

banyo
banyo – masaj

8) Çapaklanmaya Karşı 

Sabah uyandığında bebeğinizin göz kapakları çapaklanmış ve hatta göz kapakları çapağın kuruması nedeniyle yapışmış olabilir. Böyle bir durumda hemen ıslak mendile sarılıyorsunuz değil mi? Halbuki bunun çok daha sağlıklı ve doğal çözümü anne sütüne batırılmış bir parça pamuktur. Pamuğu bebeğinizin göz kapaklarınıza yumuşakça sürerek çapağı temizleyebilir, nemlendirerek kapakların kolayca açılmasını sağlayabilirsiniz.

anne sütü ile göz temizliği
göz temizliği

9) Kurumuş Dudaklara Anne Sütü

Çatlamış veya kurumuş dudaklar bebekte görülebildiği gibi çok yorgun düşen annelerde de görülebilir. Emziren annenin sıvı ihtiyacı daha da artar ve bu da vitamin eksikliği nedeniyle dudakların çatlamasına sebep olur. Bebeğinizde veya kendinizdeki kurumuş dudaklara, anne sütünü arada bir sürerek, dudakları nemlendirmek mümkün. Bunu günde birkaç kez yapmalısınız.

dudak kuruluğu
dudak kuruluğu

Anne Sütü, işte böyle mucizevi bir lütuf. Süt yapan yiyecekler tüketerek bol bol sütünüz olsun. Umarım bebeğiniz bu sebeplerden dolayı sütünüze ihtiyaç duymaz ve siz sadece bebeğinizi emzirerek onunla güzel vakitler geçirirsiniz.

Bu yazıyı bebeği olan diğer annelerle paylaşmayı unutmayın 🙂

 

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar:

♥ Topuk Çatlaklarına Karşı Garantili 2 Ucuz Ve Kolay İpucu!

♥ Çocuklarda Mide Bulantısı Neden Olur? Ne Yapılır?

♥ Kuru Öksürüğünüz Geçmiyor Mu? Şıp Diye Geçirecek 9 İpucu!

Sağlık kategorisi altındaki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz