Baby Shower Partisi İle İlgili Tüm Detaylar

Baby Shower partisi (bebek partisi) nedir, organizasyonu nasıl yapılır, konsept nasıl olmalı, kimler çağrılır, ne ikram edilir, pasta, masa, hediyeler nasıl olur gibi sorularınıza cevap bulmak amacıyla bu yazımı sizlerle paylaşıyorum. Ben de 2 çocuk büyüttüm ama bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu:) Ben hamileyken değil, bebek doğduktan sonra bebek görmeye gelmişlerdi. O zaman da mevlit (TDK ya göre böyle yazılıyormuş) okutulur (arzu edilirse), yenilirdi içilirdi, sohbet muhabbet, hediyeler gelirdi vs. Aslında şöyle bi düşününce mevlit kısmı hariç çok da farklı bir şey yapılmıyormuş. 🙂
Ama o yıllarda (hamilelik yıllarım 1993 ve 2000) Baby Shower ’ın adı bile duyulmamıştı. Neyse gelelim bu Baby Shower Partisinin detaylarına.

İçindekiler:

baby şover
bebek partisi

Baby Shower partisi; doğuma kısa bir süre kala yapılan ve amacı anne adayına hem maddi destek (götürülen hediyelerle) hem de manevi destek (sevdikleriyle beraber olduğu için) olmak olan, bir organizasyondur. Kısaca bebek partisi diyebiliriz.
Bebek bekleyen annelerin hayatındaki kişiler (arkadaşlar, akrabalar ve eşler) tarafından organize edilmesi (yurt dışında) adet olsa da, ülkemizde genellikle anne adayının kendisi tarafından organize edilir.

Herkes bir Baby Shower partisine ev sahipliği yapabilir gibi görünse de, bu büyülü partiyi gerçekten hakkıyla çıkarmak için ne yaptığınızı bilmeniz gerekir.

Endişelenmeyin, sevgili ev sahibi, dilden dile anlatılacak olan sizin bebeğinizin partisinin unutulmaz olmasını sağlamak için size bir rehber hazırladım. Hazır mısınız, başlıyoruz;

1) Baby Shower Partisine Kimleri Çağıracağınızı Netleştirin 

Baby Shower’a çağıracağınız kişilerin bir listesini yapın. Kafanızdan şu gelir, bunu çağırırım gibi hayali liste çıkarmayın. Emin olun kargaşada bazılarını çağırmayı unutursunuz. Hoşlanmadığınız kişileri listenize almayı düşünmeyin derim, çünkü hamilesiniz unutmayın, gerilmeniz bebeğiniz için de hiç iyi olmaz. Çocuklu bir parti olup olmayacağı da yine tamamen anne adayının isteğine bağlıdır. Partinizi evde yapmayı düşünüyorsanız ve bir de çocuklar için yer yoksa anne, Baby Shower partisi davetiyesinde çocuksuz bir parti istediğini kibarca belirtebilir. Ama parti eğer dışarıdaki bir mekanda yapılacaksa orada da çocukların ortalarda dolaşmasını istemiyorsanız, belki onlara oyunlar oynatacak bir abla ya da bir palyaço ayarlayabilirsiniz.

2) Baby Shower ‘a Erkekler De Gelir Mi?

Amaçlardan biri doğumu yaklaşan anne adayına destek olmak olduğu için daha çok kadın kadına organize edilen bir partidir. Daha önce doğum yapmış olan anneler tecrübelerini anne adayına kız kıza aktarır, aklına takılan soruları cevaplarlar. Ama ‘’Bebek ikimizin bebeği, sorumluluğu da ikimizin sorumluluğu.’’ diye düşünen çiftler arttıkça, baby shower ’larda babaları da görmeye başlıyoruz.

baby şover partisi
erkeklerle bebek partisi

3) Bebek Partisi Nerede Yapılacak?

Partinizi evde yapabilirsiniz tabii ki, ancak parti için bol miktarda masa ve sandalye bulunan bir mekan kiralamak genellikle daha iyidir. Hem hamile olduğunuz için bu sizin için daha az yorucu olacaktır. Mekanın herkes için kolay bulunabilmesi için adresinden emin olun ve bir sonraki başlıkta anlatacağım davetiyede adresin yer almasını sağlayın. Tabi ki başlama saatini belirtmeyi de unutmayın.

4) Davetiyelerin Gönderilmesi

Davetinizi davetiye bastırarak yapabileceğiniz gibi, telefonla ya insanları arayarak ya da mesaj atarak da yapabilirsiniz. Davetiye olsun istiyorsanız, profesyonel birilerine bastırabilir ya da evde kendiniz el yapımı şirin davetiyeler hazırlayabilirsiniz. Davetiyelerin ilgili kişilere dağıtımını ya posta yoluyla ya da elden yapabilirsiniz. Ama büyük şehirlerde oturanları düşününce bu çok zor olacak gibi görünüyor. 🙁

Yine ne varsa telefonda var diyorum ve teknolojiden yararlanalım diyorum ve mesajla bu işi hallederiz diyorum. Hatta davet edeceğiniz kişilerle Whatsapp’tan bir grup oluşturun ve tek bir mesajla davetinizi yapın. Bu yöntem aynı zamanda, daha sonra karşınıza çıkabilecek olası yer veya zaman değişikliği gibi bildirimleriniz için kolaylık sağlayacaktır.

baby shower davetiyesi
davetiye

5) İhtiyaç Listenizi Belirleyin

Genellikle Baby Shower partisi için davet edilenler, ne alacakları konusunda hep düşünürler. “Acaba almışlar mıdır, şunu alsam işine yarar mı, bunu götürsem ihtiyaç duyar mı, ya başkası da almışsa” gibi düşüncelere dalmıyor muyuz? İşte bunun en güzel çözümü ihtiyaç listesi.
Hani yukarıda davetlilerden oluşan Whatsapp grubunuzdan bahsetmiştik ya, davetinizi bu gruba iletirken ihtiyaç listenizi de ekleyebilirsiniz. Artık onlar da kendi aralarında organize olup hediye dağıtımını yapabilirler. Peki Baby Shower’a giderken ne hediye götürülür, ne gider derseniz, size birkaç öneri verebilirim.

Altın (Artık çok pahalı, çeyrek altın yerine gram altın olabilir, tabii ki bütçenize göre. Anne adayı tam altına hayır demez 🙂
Bebek bezi (Çok makbule geçer, fiyatlar çok pahalı çünkü)
Bebek önlüğü
Bebek resim albümü
Kıyafet (İster bi yelek örün, ister satın alın)
Şapka, eldiven, patik
Emzik, Biberon
Bebek için takı (nazar boncuğu,bileklik, emzik zinciri gibi)
Bebek battaniyesi
Bebeğin odası için kapı süsü
Bebek telsizi
Bebek için oyuncak

bebek partisi ayıcık resmi
bebek için hediyeler

6) Parti için Yiyecekleri Düşünün

Bebek partinizde tabii ki misafirleriniz yemek yemek isteyecektir. Ancak bunlar tabi ki kuru fasulye pilav olmayacaktır, (tabi isterseniz o da olur) 🙂 Genellikle bebek pastası, aperatif yiyecekler, cup cakeler, börekler, tatlılar tuzlular derken altın günlerinizden bir farkı olmayacağını düşünüyorum. Ancak siz o güne özel şekerlemeler, bebek konseptli aperatifler de hazırlayabilirsiniz. Tabi ki evde her şeyi hazırlamak çok zaman alabilir. Arzu ederseniz bu yiyecekleri hazırlayan, hatta mekanı ayarlayan, süslemeleri yapan bir takım organizasyon şirketleri de var. Bu da bir alternatif olsun size. Sadece ikramlar için bir catering firmasıyla anlaşabilirsiniz.

-Baby Shower Partisi için Tema

Hazırlayacağınız yiyecekleri önceden seçtiğiniz belli bir temaya uygun olarak süsleyebilirsiniz. Tema, doğal olarak bebeğinizin doğumu olacaktır ama bebeğin cinsiyeti veya tamamen sizin kararınız, partide kullanılacak renk ve tarz seçimini belirleyebilir. Partinin temasına göre, masaların süslemesi, örtüler, balonlar, hatta anne adayının kıyafeti bile belirlenebilir. Tema belirlerken oyuncakları, hayvanları, belli çizgi film karakterleri veya belli renkleri dikkate alabilirsiniz.

Örneğin; pembe balina teması, bal arısı teması, deniz teması, kırmızı tema, mavi bulutlar teması gibi.

baby shower organizasyonu nasıl yapılır
bebek partisi ikramları
bal arısı teması
arı maya konsepti
ikramlar
kırmızı konsept
bebek partisi mavi tema
mavi konsept
baby shower teması pembe
pembe konsept

7) Baby Shower Pastası

Konu bebeğin gelişini kutlamak olunca, her kutlamada olduğu gibi tabii ki pastasız olmaz. Baby Shower partisi pastasının konsepti de illaki bebek olmalı. İlk akla gelen pastanın üzerinde mışıl mışıl uyuyan bir bebek figürü olsa da çoğunluk bebek yeme fikrinden hoşlanmadığı için bebeği sembolize eden objeleri tercih ediyor. Emzik, biberon, patik, bebek elbisesi veya bebek arabası en favori objelerdir. Size bazı bebek partisi pastası örnekleri de vermiş olayım. Ne kadar şirinler değil mi?

babay shower partisi pastası patik
bebek partisi pastası
baby shower pastası
bebek partisi pembe pasta
baby shower pastası
bebek partisi pastası

8) Mekanın Süslenmesi

Baby Shower’ ı ister evinizde yapın, ister dışarıda bir mekanda yapın; ortamı balonlar, flamalar ve masa üstü süslemeleri gibi çeşitli eğlenceli ögelerle süslemek önemlidir. İnsanlar mekana girdiklerinde hoş bir görsellik şöleniyle karşılaşsınlar. Masa üstlerini tek kullanımlık masa örtüleriyle koruyun ve ayrıca tek kullanımlık bardak, tabak vs kullanırsanız fazla bulaşık çıkmamış olur. Ayrıca bir de hediye köşesi için yer hazırlayın. Gelen konuklar hediyelerini nereye koyacaklarını bilirlerse daha rahat ederler. Yalnız hediye köşenizde bir de küçük kağıt kalem bulundurun ki, hediyelerin sahiplerinin kim olduğu üzerilerine yazılabilsin. Ev sahibi olarak misafirleriniz yiyip içtikten sonra, konuklar henüz dağılmadan bu hediyeleri herkesin gözünün önünde açmanızı tavsiye ederim. Çünkü insanlar anne adayının kendi hediyesini açarkenki yüz ifadesini, sevincini görmek isterler.

baby shower partisi görünüm
mavi süsleme

9) Bebek Partisinde Ne Yapılır?

Baby Shower Partinizde müzik olması ve insanların kaynaşarak eğlenmesi en güzel olanıdır. Misafirler ağırlanır, hazırlanan enfes yemekler yenir, hediyeler verilir, açılır, sohbetler edilir ve bol bol hatıra fotoğrafları çekilir. Benim gibi Ankara havalarını seviyorsanız, açın bir “Erik Dalı Gevrektir” ya da “Ankara’nın Bağları” falan, emin olun oynamam, bilmem diyen sizden önce ortaya geçer. 🙂

– Baby Shower Partisi ve Cinsiyet Belirleme Partisi

Bir de cinsiyet belirleme eğlencesi yapabilirsiniz. Aslında cinsiyet belirleme partisi yurt dışında Baby Shower ’dan ayrı olarak ve muhtemelen daha önce yapılır. Teknolojinin gelişmesiyle bebeğin cinsiyeti hamileliğin erken dönemlerinde öğrenilmiş olur. Ancak partiye çağıracağınız misafirlerden bilmeyen olabilir, en azından onlar için cinsiyet belirleme eğlencesi sürpriz olmuş olur.

Çocuğun cinsiyeti belirlendikten sonra doktora, anne adayına söylememesi tembih edilir ve bebeğin cinsiyeti, eşine veya başka bir yakınına söylenir.
Daha sonra partide siyah veya beyaz bir balonun içerisine pembe (kız çocuğu için) veya mavi (erkek çocuğu için) konfetiler doldurulur. Bu balon herkesin içinde annenin başının üzerinde eğlenceli bir şekilde patlatılır ve ortaya dağılan renkli konfetilerin renginden, anneyle beraber bebeğin cinsiyetini bilmeyenler, cinsiyetini öğrenmiş olur.

cinsiyet belirleme partisi
cinsiyet belirleme partisi

10) Konuklara Hediye Yok Mu?

Baby Shower Partisi hediyeleri, konukların etkinlikten sonra eve götürebilecekleri küçük hediyelerdir. Bu eşyalar genellikle mekandaki masalara yerleştirilir ve genellikle bebeğin adı (eğer belli ise) veya çocukla ilgili bir takım bilgiler içeren, şekerlemelerle süslenen şeyler olabilir. Böylelikle konuklarınıza da bu günü dudaklarında bir gülümsemeyle hatırlatan bir hediye vermiş olursunuz.

Baby Shower hediyeleri
konuklara hediyeler

11) Fotoğraf Çekimi

Baby Shower bir bebek için bir kez yapılır ve bu anları ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın. Konuklarınızla birlikte çekilen fotoğrafların yanı sıra, renkli masayı, süslemeleri, mekanı, hediyeleri, pastayı, anne ve baba adayını da çekmeyi unutmayın. Hatta bebeğin ultrason görüntüsünü de çekin, çünkü daha sonra bebeğin telaşıyla bunlar kaybolabiliyor. Eğer bütçeniz yeterli gelirse bunun için profesyonel bir fotoğrafçı da ayarlamanızı tavsiye ederim.

poz veren kadın
fotoğraf çekimi

Umarım Baby Shower’la ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilmişimdir. Çevrenizdeki anne adaylarıyla paylaşırsanız çok sevinirim. Sağlıkla, bir avazda, hayırlı doğumlar diliyorum 🙂

Hoş geldin bebek

 

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar:

♥ Bebek Yürüteçleri Zararlı Mı? Alsak Mı – Almasak Mı?

 Bebeğim Aç Mı – Tok Mu? İşte İşaretleri!

♥ Diş Çıkaran Bebeğin Uyuması İçin 9 İpucu

Çocuk kategorisindeki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz