Bu Örümcek Başka Örümcek!

Bebek yürüteçleri zararlı mı? Halk arasında örümcek adı da verilen yürüteç, bebek kaç aylıkken kullanılabilir? Yürüteç kullanan bebek, yürümeyi daha mı çabuk öğrenir? Bu sorulara yanıt bulabilmek için okumaya devam edelim.

Bebek yürüteçleri genellikle anne baba tarafından tercih edilen ve bebeğin 6 aylıktan itibaren kullanabildiği cihazlardır. Çünkü ebeveynlere bir süre de olsa özgürlük vermektedir. Ancak bazı anne ve babalar biraz daha titiz davranırlar ve bebek yürüteçleri zararlı mı acaba diye düşünürler. Gerçek şu ki bebekler için yürüteç, çocuk doktorları tarafından da pek tavsiye edilmezler. Bunun asıl sebebi bebeğin güvenliği açısındandır.

erkek bebekler için yürüteç zarar veriyor mu hoppala
Bebek yürüteçleri güvenli olmalı

Bebek yürüteçleri zararlı mı?

Kanada’da bebek yürüteçlerinin satışı yasaklandı. Amerikan Pediatri Akademisi de ABD’de aynı yasağın gelmesini istiyor. Neden? Çünkü bebek yürüteçleri tehlikelidir. Pediatri dergisindeki bir araştırmaya göre 1990-2014 yılları arasında ABD acil servislerinde yürüteçlerle ilgili yaralanmalar nedeniyle 15 aydan küçük 230.000’den fazla çocuk tedavi edildi. Çoğu yaralanmada, çocukların yürüteç içinde merdivenlerden aşağı düşmesi sonucu, başlarını veya boyunlarını ciddi şekilde yaraladıkları görülmüştür.

yürüteç bebekler için zararlı mı bebeğe
Bebek yürüteçleri zararlı mı

Ama sorun olabilecek sadece merdivenler değil. Yürüteçteki çocuklar, parmaklarını her yere uzatabildikleri için, yakalayıp bir şeyleri kendi üzerilerine çekebilir veya tehlikeli şeylere (sıcak sıvılar vs. gibi) uzanabilirler.

Bebekler yürüteçlerde çok kontrolsüz ve hızlı hareket edebildiklerinden, düşüp incinebilir veya bir havuza ya da su dolu küvete düşebilirler. Hatta yürüteçlere bağlı olan oyuncaklardan bile yaralanmalar olduğu tespit edilmiştir.

Diğer taraftan yürüteçler, bakıcılara sahte bir güvenlik hissi verebilir. Mutfakta yemekle uğraşırken ayaklarının altında dolanan yürütecin içindeki bebekle ilgilenmeyebilirler. Ancak mutfakta bebeklerin erişebildikleri çekmecelerdeki bıçaklar veya ocaklardaki sapı onlara dönük tavalar gibi tehlikeler orada da mevcuttur.

Bebek yürüteçleri zararlı mı?
Mutfaktaki tehlikeler

Öyleyse ebeveynler neden bebek yürüteci alıyorlar? Bebek yürüteçleri zararlı mı?

Bazı ebeveynler onları satın alır, çünkü yürüteçlerin bebeklerin daha hızlı yürümeyi öğrenmelerine yardımcı olduğunu düşünürler. Ancak bu doğru olmadığı gibi bunun tam tersi doğrudur. Bebek yürüteçleri bebeğin bağımsız yürümesini geciktirebilir. Çünkü yürümeyi öğrenmek bacaklarınızı kullanmayı öğrenmekle ilgili değildir. Daha çok ayakta durmayı ve sonra destek almadan dengeyi ve adım atmayı öğrenmekle ilgilidir. Bebekler yürüteçlere yerleştirildiklerinde, hiçbirini öğrenemezler. Yürüme ile ilgili olan yetiler, bir kanepeye dayanarak sıralamaya başladıklarında daha çok gelişir veya ellerinden tutulduğunda attıkları adımlarla pekişir.

Diğer neden ise, bebeklerin yürüteçleri sevmeleri ve yürüteçte otururken mutlu bir şekilde oynamalarıdır. Bu kesinlikle doğrudur. Yaklaşık 6 aydan itibaren bebekler dik olmayı ve hareket etmeyi severler. Böylece bir şeyleri keşfedebilir ve dokunarak her yeri karıştırırlar.

güvenli bebek yürüteçleri çocuklar için
Emniyetli bebek yürüteçleri

Alsak Mı Almasak Mı? Karar Sizin

Bebek yürüteçlerinin bebeğin güvenliği açısından zararlı olduklarını artık biliyoruz. Yürümelerini de geciktirdiğini doktorlar söylüyorlar. Ancak diğer taraftan çocuklar bu cihazları da çok seviyorlar. Ben tüm olabilecekleri burada paylaştım. Artık karar sizin. Tavsiyem şudur ki, yürüteç almayı çok istiyorsanız, bebeğinizi gözünüzün önünden ayırmayın. Tüm tehlikeli olabilecek priz, vazo, sivri uçlu masa, çekmeceler, takılıp düşebileceği eşikler veya sıcak mutfak eşyaları ile ilgili önlemlerinizi alın. Bebek yürüteçte diye başka işlere dalmayın ve çok uzun zaman yürüteçte kalmasına izin vermeyin.

Yürütece benzeyen ancak sabit duran aparatlar da vardır, bunlar tekerlekli yürüteçlere göre daha güvenlidirler.

Oyun parklarını da tavsiye ediyorum. Bebeği ve oyuncaklarını içine koyabileceğiniz güvenli bir alandır oyun parkları.

bebek yürüteci hoppala
Bebek oyun parkı

Bebek yürüteçlerinin zararlı yanlarıyla ilgili yazımı umarım beğenmişsinizdir.

 

Kaynak: 1

camekan’S olarak size önerdiklerimiz

  Anne Hadi Oynayalım! Diyen Çocuğunuza 8 Farklı Oyalama Taktiği

♥  Bebeğim Aç Mı – Tok Mu? İşte İşaretleri!

♥  Çocukların Ellerini Yıkamasının 14 Eğlenceli Yolu

♥  Çocuk kategorisi altındaki diğer yazılar için buraya basın

♥  Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz