Hep Gördüğümüz Ama Kullanım Amacını Bilmediğimiz 7 Şey!!

0
628
soru işareti
Bunları biliyor muydunuz

Bunları Biliyor Muydunuz?

Hep gördüğümüz ama kullanım amacını bilmediğimiz şeyler ile ilgili bir yazı paylaşacağım sizinle. Bunları biliyor muydunuz diye sorarak başlamak istedim, ama itiraf ediyorum ki bazılarını biliyor olabilirsiniz. Sizlere camekanS olarak, farklı kaynaklardan toparladığım bu yazıda, çevremizde hep gördüğümüz ama kullanım amacını bilmediğimiz 7 şeyden bahsedeceğim. İçlerinde ilginç şeyler bulacağınızı düşünüyorum. Haydi başlıyoruz…

1)Araba Koltuk Başlıkları

kullanım amacını bilmediğimiz şeyler
araba koltuk başlığı

Arabalardaki koltuk başlıkları sağlığımız için çok önemlidir. Ani frenlerde başımızın hızlıca geri gidip boynumuzun zedelenmesini önler. Ancak bu başlıkların birçok kişi tarafından bilinmeyen bir amacı daha vardır. Koltuk başlıklarını yukarı çekerek çıkardığınızda altından 2 tane demir çubuk çıkar. Bunlar oldukça sağlam çubuklardır. Araba içerisinde kilitli kaldığınızda veya kazalarda kapıların açılmaması durumunda bu demir çubuklarla camları birkaç vuruşta kırabilirsiniz. Araçların yan camları içeriden kolaylıkla kırılabilir bir şekilde üretilmektedir. Yalnız ön camı kırmayı denemeyin başaramazsınız. Yani bu başlıklar bir nevi acil durum çekici olarak kullanılabilmesi için tasarlanmışlardır. Araç kullanan kişiler bu bilgiyi bilmedikleri için acil durumlarda araçtan çıkamıyorlar. Bu çubuklar sayesinde hayatınız kurtulabilir.

koltuk başlığı çıkmış halde
çıkartılmış başlık
bilmediğimiz şeyler
içeriden camı kırmak

2) Yürüyen Merdivenlerdeki Fırçalar

yürüyen merdivenler- Hep gördüğümüz ama kullanım amacını bilmediğimiz
yürüyen merdivenler

Bir çok kişi yürüyen merdivenlerde bulunan fırçaları fark etmiştir.  Çoğunuz bunların insanların ayakkabılarını temizlemeleri için orada olduklarını düşünüyorsunuz. Ancak yanılıyorsunuz. Bu fırçaların amacı yürüyen merdivenlerde yukarı veya aşağı inen insanların kenarlara çok yanaşmamasını sağlamaktır. Merdivenlerin kenarla birleştiği kısımlara ayakkabı bağları, uzun pardesü veya uçuşan etekleriniz girebilir ve hoş olmayan kazalar yaşanabilir. İşte insanlar kenara yanaştıklarında bu fırçaları bacaklarında hissedecek ve geri çekileceklerdir.

bilmediğimiz şeyler
kenarlardaki fırçalar
ayakkabı bağcıklarının kenara kaptırılması
ayakkabı bağcıklarına dikkat

3) Köpük Banyosu bilmediğimiz şeyler

köpük banyosu- Hep gördüğümüz ama kullanım amacını bilmediğimiz
köpük banyosu

Köpük banyosu yapmak oldukça keyiflidir. Küvetinize dolduracağınız sıcak su ve banyo köpüğüyle çok rahatlatıcı dakikalar geçirebilirsiniz. Bildiğiniz gibi bu köpükler normal banyo şampuanlarından daha fazla köpürürler. Oluşan bu köpükler hem rahatlatıcıdırlar hem de çok güzel görünürler. Ancak bu köpüklerin bir amacı daha olduğunu biliyor muydunuz? Banyo küvetinizi kaplayan bu köpükler olmazsa, küvetinizdeki suyun sıcaklığı kısa bir sürede soğur. Ancak köpüklerin su yüzeyinde oluşturdukları kalın tabaka sayesinde banyo suyu, sıcaklığını daha uzun süre koruyacaktır. Yani bu köpük tabakası ne kadar kalınsa, siz de banyodaki sıcak sü keyfini daha uzun süre yaşayabilirsiniz.

termometre
suyun sıcaklığını koruyor

4) Paragraf Çizgisi bilmediğimiz şeyler

defter- Hep gördüğümüz ama kullanım amacını bilmediğimiz
defterdeki kırmızı çizgiler

Kullanım amacını bilmediğimiz şeyler olarak sırada paragraf çizgisi var. Hepimiz defterlerin kenarlarında bulunan bu kırmızı çizgileri hatırlıyoruzdur. Bu çizginin kullanım amacının paragraf başını daha kolay ayarlayabilmek için olduğunu zannederiz. Evet bu işe de yarıyor tabii ki ama bu çizginin ilk kullanım amacı maalesef bu değil. Yıllar önce fareler büyük bir sorundu ve bu çizgiler yazılarımızı korumak için bir sınır çizgisiydi.  Böylece kitabın kenarını yemeye başlayan fareler, yazılara gelene kadar bunun fark edilmesi mümkün olabiliyor ve yazılar kurtuluyordu.

kırmızı çizgili defter
yazıların sınırının çizilmesi
bilmediğimiz şeyler
yıllar önce fareler büyük sorundu
kemirilmiş kitap
fareler kitabı kemirmiş

5) Kumaş pantalonların düğme kısmındaki küçük halka

pantolon ve küçük halka okla gösterilmiş
pantolondaki küçük halka

Kumaş pantolonlarda bulunan bu halkanın süs olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu parça kemer dilinin takılması için kullanılır. Pantolonun kemerin altından kayarak kötü bir görünüm oluşturmasına engel olur.

pantolon
pantolonun kemerden aşağı sarkmaması için

6) Otobüslerde ütü masasına benzeyen şey

otobüsteki ütü masasına benzeyen düzenek
otobüsteki bu düzenek ne işe yarıyor?

Tam olarak dik duran bir ütü masasına benzeyen düzenek, aslında tekerlekli sandalyedeki engelli  vatandaşların, sorunsuz yolculuk yapabilmelerini sağlamak için oraya konmuştur. Yanlarında bulunan emniyet kemerleriyle birlikte kullanılır ve tekerlekli sandalyenin arka kısmının sabitlenmesi amacıyla konmuştur.

tekerlekli sandalye- Hep gördüğümüz ama kullanım amacını bilmediğimiz
tekerlekli sandalye kullanan engelliler için

7) Yumurtaların Üzerindeki Numaralar

yumurtalar ve üzerindeki sayılar
üzerinde kod olan yumurtalar

Eminim hepiniz yumurtaların üzerine baskıyla basılmış olan ve genellikle kırmızı olan kodları görmüşsünüzdür. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilen bu kodlar, yumurtanın bir nevi kimlik numarasıdır ve alındığı tavuğun cinsi ve kalitesini anlatmaktadır. Yumurta üzerindeki bu kodlar sayılar ve harflerden oluşuyor. Ama bizi ilgilendiren kısım sadece kodun ilk sayısı. Bu sayılar da 0, 1, 2 ve 3 şeklinde değişiyor. Peki bunların anlamlarını biliyor musunuz?

İşte yumurtanın üzerindeki o kodların anlamları…

0 kodu ile başlayan yumurtalar: Organik yetiştiricilik yapılan ortamda ve tavuğa hormon uygulanmadan üretilir. Tavuklar serbestçe gezerler ve tavuğa verilen yem de tamamen organiktir. Bunlar en pahalı yumurtalardır.

1 kodu ile başlayan yumurtalar: Bu yumurtalar serbest dolaşan tavuktandırlar ancak GDO’suz yem ve hormon kısıtlamasının olmadığı yumurtalardır. Yani çiftçi isterse hormonlu yem kullanabilir.

2 kodu ile başlayan yumurtalar: Tavukların kümeste kafessiz bir şekilde yaşadığını anlayabilirsiniz. Kümes içinde de olsa tavukların serbest şekilde dolaşabildiği bu yöntemde de GDO’suz yem ve hormon kısıtlamasının olmadığı yumurtalardır.

3 kodu ile başlayan yumurtalar: Kafeslerde büyüyen ve fabrikasyon yöntemiyle hormonlarla büyütülen ve gezemeyen tavukların yumurtalarıdır ve piyasadaki en ucuz yumurtalardır.

kodlar- hep gördüğümüz ama kullanım amacını bilmediğimiz
kodlar

Üzerinde kod bulunmayan yumurtaları (eğer ne şekilde üretildiklerini bilmiyorsanız) kesinlikle satın almayınız. Çünkü bu tür yumurtaların kayıt dışı olduğu ve ne tür şartlarda üretildiği belirsizdir.

Umarım camekanS olarak toparladığım bu bilgilerden faydalanmışsınızdır. Açıkçası ben birkaç tanesini bu araştırmam sayesinde öğrendim. 🙂


Hep gördüğümüz ama kullanım amacını bilmediğimiz başka şeyler öğrenmeye devam edeceğiz.


hep gördüğümüz ama kullanım amacını bilmediğimiz

Kaynak: 1, 2, 3

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar

♥ Dünyanın En Mutlu İnsanlarının Yaptığı 12 Ortak Şey!

♥ Eyvah! Bilim Kurgu Filmler Gerçek Oluyor, Deri Altına Çip Yerleştiriyorlar!

♥ Yabancı Ülkelerde Asla Yapılmaması Gerekenler !!

Bu kategorideki benzer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz