Çilekten Böcek Çıkıyor Mu?

Çilek videosu olayı nedir, tuzlu su deneyi nasıl yapılır, çilekten böceklerin çıktığı doğru mu? gibi sorulara son noktayı koymak üzere yazıyorum.

TikTok videosu olarak sosyal medyada gündeme oturan, çilek ve tuzlu su deneyi ile çok fazla paylaşım alan videonun gerçek yüzünü camekan’S olarak ben de araştırdım.

Videoda bir kadın, çilekleri tuzlu su içerisine koyuyor ve bir süre sonra böcek, kurt, kurtçuk, kırkayak, sülük benzeri değişik böcekler suyun üzerine çıkıyor. Bu deney nasıl yapılmış öncelikle videoyu aşağıda paylaşıyorum.

Çilek Videosu

İlk başta videoyu izleyince ben de çok ilginç bulmuştum. Bir taraftan da sebze ve meyvelerde kurtçuklar olur zaten diye düşündüm. Ancak videoda resmen sülüğe benzeyen bir böcek vardı ve bu beni de açıkçası rahatsız etti.

Bu çilek videosu hızla yayılırken insanlar deli gibi bu tuzlu suyla çilek deneyini evde kendileri yapmaya başladılar ve onlar da çilek videosu çekip paylaştılar. Sosyal medyada bir kısım paylaşımcı çilekten böcek çıktığını doğrularken, bir kısmı da böyle bir şey olmadığını videolarla gösterdiler.

Hatta olay öyle bir büyüdü ki, bazı haber programlarında bile yetkili kişilerle konu hakkında görüşüldü ve fikirleri soruldu. Bu yetkililerden biri de Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Tayar idi. Kendisi; sadece çilek değil tüm meyve ve sebzeleri suda ıslattığınızda bir takım böceklerin çıkabileceğini, bunun için tuzlu su da olması gerekmediğini ileri sürdü. Ancak bu çilek videosu olayının düzmece olduğunu, orada görünen böceklerden birinin sülük olduğunu ve sülüklerin topraktaki flora içerisinde yaşamalarının mümkün olmadığını iddia etti. Yani bu böceğin oraya sonradan konmuş olduğunu ifade etti. Ayrıca bu çilek videosu sonucunda çilek satışlarının düşeceğini ve çilek üreticilerinin çok zarar görebileceğini söyledi.

Videoyu çeken kadın açıkladı: “Kurguydu”

Çilek videosu ile ilgili yaptığım araştırmada daha sonra kadının bir açıklamasına ulaştım. Kadının ifadesi aynen şöyle:

“Karantinada olduğum için canım sıkılmıştı ve daha önce haberini okuduğum çilek deneyini videoya alıp TikTok’a yükledim. Aslında bu deney ve video kurguydu, böcekleri de sonradan koymuştum ama böcekler ölmedi. Herkesten özür diliyorum, bu kadar ilgi göreceğini insanların paylaşacağını düşünemedim.”

Yani günlerdir sosyal medyada insanları konuşturan bu çilek ve tuzlu su deneyi, bir kadının can sıkıntısı sonucu kurguladığı bir mizansenmiş. 🙂

İnsanların gördükleri bir şeye ne çabuk inandıklarını da bu arada anlamış olduk. 🙂

Son söz olarak siz siz olun, böcek olsa da olmasa da, aldığınız meyve ve sebzeleri üzerilerindeki ilaçları yok etmek için, yine de bol suda bir süre bekletin, güzelce yıkayın ve öyle yiyin.

 

Kaynak: 1

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar

 Kızıl Saçların Benzersiz Olmasının 11 Nedeni

♥ Kedinizin Uyku Pozisyonu Ne Anlama Geliyor?

♥ Dünyanın En Mutlu İnsanlarının Yaptığı 12 Ortak Şey!

Bu kategori altındaki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz