Çocuklarda Mide Bulantısı Neden Olur? Doğal Çözümleri Neler?

Çocuklarda mide bulantısı nedenleri neler, çocukların mide bulantısına karşı evde uygulayabileceğiniz doğal çözümler nelerdir, çocuklarda kusmaya ne iyi gelir, doktora ne zaman götürmelisiniz vs gibi sorulara cevap bulacağınız bir yazıyı sizin için hem araştırdım hem de 2 çocuk annesi olarak tecrübelerimi de ekledim.

Öncelikle çocuklarda mide bulantısı ve kusma her ebeveynin başına gelebilecek bir durumdur. Midesi bulanan ve kusan çocukların çoğu ilk 24 saat içerisinde iyileşirler. Şimdi mide bulantısının nedenlerini  kısaca görelim.

bebeklerde mide bulantısı
Çocuklarda mide bulantısı

Çocuklarda mide bulantısı nedenleri

 • Viral Gastrit: Mide virüsünden kaynaklanan mide enfeksiyonu en yaygın nedendir. Mide gribi de denir. Yaygın bir neden Rotavirüstür. Hastalık kusma ile başlar. İshal eşlik eder ve 12-24 saat içinde düzelmeye başlar.
 • Enfeksiyon: Kulak enfeksiyonu, solunum yolları veya idrar yolları enfeksiyonu, boğaz veya akciğer enfeksiyonu ve aynı anda ateş de varsa kusmaya sebep olabilir.
 • Gıda zehirlenmesi. Bozuk bir yiyeceği yedikten sonra birkaç saat içinde hızlı kusmaya neden olur. Bunu ishal izleyebilir.
 • Gıda Alerjisi. Kusma, bir gıda reaksiyonunun tek belirtisi olabilir. Alerjisi olan yiyeceği yedikten birkaç saat sonra kusma gerçekleşir. Alerji yapabilecek yaygın gıdalar; fıstık, ağaç fıstığı, balık ve kabuklu deniz ürünleri (karides gibi).
 • Öksürme. Sert yani kuvvetli öksürük çocuğunuzun kusmasına neden olabilir. Bu, reflü olan çocuklarda daha yaygındır.
 • Yol tutması. Kusma ve baş dönmesi hareket ile tetiklenir. Hareket halindeyken gözler hareketi algılar ancak diğer duyularla algılanamadığında yol çocuğunuzu tutabilir ve midesi bulanarak kusar.
 • Migren baş ağrıları. Çocuklarda migren baş ağrılarının çoğunda kusma da vardır.
 • Ciddi Nedenler. Yalnız kusma (ishal olmadan) yaklaşık 24 saat içinde durmalıdır. 24 saatten fazla sürerse, daha ciddi nedenleri düşünmelisiniz. Örnekler apandisit, böbrek enfeksiyonu, diyabet ve kafa travması.
 • Stres: Okulda veya evde çok fazla stres altında olan çocuklar bazen kusabilir. Bu tekrar tekrar olursa, doktorunuza danışmak akıllıca olacaktır.

Çocuklarda mide bulantısının nedenleri konusuna bu şekilde cevap bulmuş olduk. Mide bulantısı için bazı ilaçlar eczanelerde elbette ki mevcuttur ancak benim gibi hemen ilaca sarılmayanlardansanız, midesi bulanan çocuğunuza evde neler yapabilirsiniz onu görelim.

bebeklerde mide bulantısı nedenleri
Çocuklarda mide bulantısı

Çocuklarda midesi bulantısı için neler yapılmalıdır?

1) Ebeveyn olarak soğukkanlı olun

Çocuğunuz kustuktan sonra çok korkmuş olacak ve endişelenecektir. Sizin tepkilerinizin çocuk üzerindeki yansıması çok önemlidir. Bu nedenle öncelikle siz, ebeveyn olarak çocuğunuz hastayken çok sakin ve soğukkanlı olun. Sizin endişeli ve panik halinizden, çocuklar çok kötü şeyler olacağı düşüncesine kolayca kapılabilirler ve hastalığın seyri olumsuz yönde gelişir. Anne baba olarak tabii ki endişeleneceğiniz muhakkak, ancak sakin kalarak ve bu durumu normal karşılayarak çocuğunuza güven verin ve iyileşeceğini, böyle şeylerin olabileceğini ama korkmamasını söyleyin.

2) Durulama

Bir çocuk kustuktan sonra, kusma ekşi bir tada sahip olduğu için ağızlarını su ile durulamalarına yardım edin veya dişlerini temizlemeleri için teşvik edin. Ağzlarını durulayamayan daha küçük çocuklara içmeleri için biraz su verin.

 1 yaşındaki çocuklarda mide bulantısı
Su ile ağzın durulanması

3) Derin nefes almasını sağlayın

Mümkünse çocuğunuzu balkona, açık veya temiz havaya çıkarın. Serin hava mide bulantısı için daha iyi gelir. Çocuğunuzun burnundan ve ciğerlerine hava soluyarak derin nefesler almasını sağlayın. Nefes alırken karnının şişmesine dikkat edin. Ağzından veya burnundan yavaşça nefes verdirin ve her nefesten sonra karnını gevşetmesini söyleyin. Bunu birkaç kez tekrarlatın.

Araştırmalar diyaframdan derin ve kontrollü nefesler alınmasının parasempatik sinir sistemini harekete geçirdiğini göstermektedir. Bu, yol tutmasına neden olan biyolojik tepkinin kontrol altında tutulmasına da yardımcı olur. Derin nefes alma, kendisini hasta hissettiğinde oluşabilecek endişeyi sakinleştirmeye de yardımcı olur.

2 yaşındaki çocuklarda mide bulantısı kusma
Derin nefes almak

4) Sıvı alımını artırın

Çocuğunuz sık sık kusuyorsa, susuz kalabilir ve yorgun hissedebilir. Vücudundaki kayıp sıvıları yenilemek için sıvı alımını arttırmanız önemlidir. (özellikle ishal de eşlik ediyorsa) Çocuğunuzun dehidrasyona (sıvı kaybı) girmemesi için en önem vereceğiniz şey aralıklarla su içmesini sağlamaktır. Bir seferde çok fazla su veya başka bir sıvı içmesi onun daha fazla kusmasına neden olacağı için sıvıları yavaşça yudumlatın. 15 dakika sonra tekrar 1 yudum almasını sağlayın.

Meyve suyunu suyla seyrelterek verebilirsiniz. Seyreltme işlemi, meyve suyunda bulunan, varsa ishali kötüleştirebilecek şeker miktarını azaltır. Doğal limonata da verebilirsiniz. Tuzlu ayran veya Hindistan cevizi suyu da bulantıya iyi gelebilir. Su alımını yavaşça yaptırabilmek için bir tülbente buz parçası koyarak çocuğunuzun emmesini de sağlayabilirsiniz.

2 yaşındaki çocuğun midesi neden bulanır
Su içmek

5) Yiyebileceği şeyler

Çocuklarda mide bulantısı ve kusma nedeniyle zaten iştahsızlık olacaktır. Bu nedenle ona yemek yemesi için ısrar etmeyin. Çünkü mide henüz sindirime hazır değildir ve yediğini tekrar kusabilir.

Tuzlu çubuk kraker, mide asitlerini emmeye yardımcı oldukları ve sindirimi kolaylaştırdığı için, yemek yemek istemeyecek olan çocuğunuzun sevebileceği bir yiyecek olarak tercih edilebilir. Ayrıca bulanan midesini tutmasına da yardımcı olur. Muz, pirinç lapası, elma püresi, yoğurt, beyaz leblebi, haşlanmış patates veya tost da verebilirsiniz. Porsiyonları küçük tutun ve yemek ritüelini bir zamana yayarak yaptırın. Kusma durduktan sonra en az 12 saat boyunca katı yiyeceklerle çocuğunuzu beslemekten kaçının. Kendini daha iyi hissetmesi için ona hafif sebze çorbası veya yağsız et suyu verebilirsiniz.

1 yaş çocuklarda mide bulantısı
Yiyebileceği gıdalar

6) Akupunktur

Akupunktur popüler bir geleneksel Çin tıbbı yöntemidir. Semptomları hafifletmek için vücuttaki belirli noktaları uyarmak için basınç uygulanır. Ön kolun avuç içi tarafında bileğinin yakınındaki bir nokta olan Neiguan basınç noktasına basınç uygulamak, bulantı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bu akupunktur noktasına masaj yapmak için:

 1. Üç parmağınızı bileğin üzerine yerleştirin.
 2. Başparmağınızı işaret parmağınızın altına getirin.
 3. Başparmağınızın denk geldiği nokta basınç noktasıdır. Bu noktayı iki ila üç dakika boyunca sert, dairesel bir hareketle ovun.
 4. Diğer bileğinde tekrarlayın.
3 yaş çocuklarda mide bulantısı
Akupunktur noktasını bulma
3 yaşındaki çocuklarda mide bulantısı kusma
Akupunktur noktasına baskı uygulama

7) Bitkilerden yararlanın -çocuklarda mide bulantısı

 • Zencefil

Mide bulantısı olan çocuğunuza bir bardak sıcak zencefil çayı yapabilirsiniz. Fındık büyüklüğünde taze zencefil kökünü sıcak suya rendeleyin ve 10 dakika demleyerek süzün. Çocuğunuzun küçük yudumlar halinde içmesini sağlayın. Tadı küçük çocuklara acı gelebilir, 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Zencefilin mide bulantılarına, özellikle hamile kadınlarda veya kemoterapi sonrası bulantılara da iyi geldiği, 2016 yılında yapılan çalışma ile kanıtlanmıştır.

 • Rezene

Rezene tohumlarının sindirim sistemini sakinleştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Mide bulantısına karşı rezene ile ilgili bilimsel çalışmalar bulunmasa da pratikte bir fincan rezene çayının mideyi rahatlattığı görülmüştür.

Rezene çayı yapmak için, bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı rezene tohumu ekleyin. 10 dakika demleyin ve içirmeden önce süzün.

bitki çayları
Bitki çayları
 • Karanfil

Karanfil, özellikle yol tutması sonrasındaki bulantı ve kusmalar için halk ilacıdır. Ayrıca antibakteriyel özelliğe de sahiptir. Karanfil çayı yapmak için, bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı kadar karanfil ekleyin. On dakika demleyin ve içilmeden önce süzün. Çocuğunuza eğer yaşı uygunsa, çiğnemesi için 1 karanfili ağzına da verebilirsiniz.

 • Elma sirkesi

Elma sirkesinin antimikrobiyal özellikleri, mide bulantısı ve kusmayı önlemek için gerçekten iyi bir yardımcıdır. Elma sirkesi mideyi sakinleştirebilir ve detoksifikasyona (organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden arınması) yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı elma sirkesi ve balı bir bardak suya karıştırın ve çocuğunuzun gün boyunca yudumlamasını sağlayın.

 • Nane

Çocuğunuzun yaşı uygunsa ağzına çiğnemesi için 1 nane yaprağı verebilirsiniz. Ya da 2-3 nane yaprağı ile nane çayı yapabilirsiniz. Sıcak suda 1o dakika demlenmesi kafidir.

çocuklarda mide bulantısı
Taze nane yaprağı çiğnetin
 • Limon

Bu benim çocuklarıma uyguladığım bir yöntemdir. Yarım limon suyu içerisine biraz tuz serpin ve karıştırın. Çocuğunuza yudum yudum verebilirsiniz. Mide bulantısına çok iyi gelir, bizde işe yaradı. 🙂

8) Aromaterapi

Aromaterapi, yani kokulardan yararlanarak da çocuğunuzun bulantı ve kusmasını hafifletebilirsiniz. 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre, limon yağını koklamanın mide bulantısına iyi geldiği tespit edilmiş. Limon yağınız yoksa bir limonu kestikten sonra çocuğunuza koklaması için verebilirsiniz. Bulantıyı hafifletebilecek diğer kokular lavanta yağı, sarı papatya, gül ve nane kokuları. Çocuğunuzun yastığına veya bir peçeteye lavanta yağı damlatırsanız bu koku bir ferahlama hissi sağlayacaktır. Bir keseye kuru nane koyarak da çocuğunuza koklatabilirsiniz.

çocuklarda mide bulantısı
Lavanta yağı

9) Dinlenme -çocuklarda mide bulantısı

Çocuklarda mide bulantısı ve kusma, onları yeterince yoran ve korkutan bir süreçtir. Bu nedenle çocuğunuzun yatmasına ve dinlenmesine izin verin. Vücudun dinlenmesi de bulantı ve kusmanın sakinleşmesine faydalı olur.

Kusan çocuğunuzu yatarken yan yatmasına dikkat edin, çünkü sırt üstü yatarken kustuğunda nefes borusunun tıkanması söz konusu olabilir.

uyuyan çocuk
Midesi bulanan çocuğu yan yatırın

Çocuğunuzu ne zaman doktora götürmelisiniz?

Çocuğunuzda aşağıdakilerden herhangi biri varsa çocuğunuzu doktora göstermenizde fayda vardır.

 • Ateş
 • Birkaç saat boyunca saatte birkaç kez kusma
 • Kanlı kusma
 • Yeşilimsi kusma (safra içerir)
 • Karın ağrısı
 • Sağ kasıkta ağrı (apandisit olabilir)
 • Kontrolsüz öğürme (kusma olmadan)
 • Reçeteli ilaç aldıktan sonra kusma
 • Fışkırarak kusma
 • Kanlı ishal
 • Boyun tutulması

Dehidrasyon (susuz kalma) belirtileri

 • Kayıtsız veya uyuşuk davranış
 • 6 ila 8 saat idrar yok veya çok koyu renkli idrar
 • Çocuk sıvıları 6 ila 8 saat boyunca reddederse
 • Ağız kuruluğu veya baygın gözler
çocuklarda mide bulantısı
Belli belirtilerde çocuğu sağlık merkezine götürün

Not: Bu uygulamalar çok küçük çocuklarda uygulanmamalıdır. En az 3 yaşını tamamlamış çocuklarda uygulanabilir.

Umarım çocuklarda mide bulantısı ile ilgili camekan’S olarak derlediğim yazımı beğenmişsinizdir. Arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

 

Kaynak: 1, 2

camekan’S‘ın size önerdikleri

 Tırnakların Kırılmasına, Tırnak Mantarına, Renk Değişimine 10 Kolay Yöntem!

♥ HİÇ SU İÇEMİYORUM DİYENLERE 7 ÖNERİ

♥ Ketojenik Diyet’in Epilepsi, Kanser ve Zayıflamaya Etkisi

Sağlık kategorisi altındaki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz