Çocukların Ellerini Yıkamasının 14 Eğlenceli Yolu

5
1097
ellerini gösteren kız
eğlenceli el yıkama

Çocukların Ellerini Yıkaması Alışkanlığa Nasıl Dönüşür?

Çocukların ellerini yıkaması için bazı anne ve babaların ne kadar dil döktüklerini ve zorlandıklarını tahmin ediyorum.

Elleri yıkamak, mikropların yayılmasını durdurmanın en kolay ve etkili yoludur ve COVID-19 koronavirüs zamanlarında bu, daha da önemlidir. Ellerin sık sık yıkanması gerektiğini yetişkinlere açıklamak kolaydır, ancak aynı şeyi çocuklara yapmak ve bunu anlamalarını sağlamak zor olabilir. Ancak çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırmak için, bu el yıkama zamanlarını, eğlenceli bir hale dönüştürerek, çocuğunuzun dikkatini çekeceğinizden emin olabilirsiniz. İşte çocukların ellerini yıkaması nasıl daha eğlenceli hale getirilir şimdi görelim.

çocukların ellerını yıkaması
ellerin yıkanması

Öncelikle doğru el yıkamanın adımlarını verelim. Evet, elleri yıkamanın ‘doğru’ bir yolu var! Çocuklarınıza bu adımları öğreterek işe başlayabilirsiniz.

İzlemeleri gereken doğru el yıkama rutini

el yıkama tablosu
4 adımda el yıkama

Adım 1: Ellerinizi temiz, akan suyun altında ıslatın ve musluğu kapatın. (Boşa su akıtmayalım)

Adım 2 : Sabunu uygulayın ve en az 20 saniye ovarak iyice köpürtün. Parmaklarınız arasındaki, tırnaklarınızın altındaki ve ellerinizin arkasındaki köşeleri unutmayın.

 

Adım 3: Tüm sabunlar çıkana kadar ellerinizi akan su altında durulayın.

Adım 4: Ellerinizi temiz bir havluyla kurulayın.

Çocukların Ellerini Yıkaması Nasıl Daha Eğlenceli Hale Getirilir?– çocukların ellerini yıkaması

Çocuklarınızın ellerini düzenli olarak yıkaması, özellikle bir angarya gibi göründüğünde zor olabilir. Küçük çocukların ellerini yıkaması için bu 14 eğlenceli ve benzersiz yolu takip edin. El yıkamak bir daha asla sıkıcı bir iş olmayacak!

1) Güzel Köpüren Sabun Kullanın

Kabul edelim; yetişkinler de köpükle oynamayı sever, küçüklerin ne kadar heyecanlı olacağını hayal edebilirsiniz. El yıkarken süper köpüklü bir sabun kullanın. Çocuğunuzun ellerini daha fazla yıkamak için sürekli bahaneler bulduğunu göreceksiniz! Denendi ve test edildi!

2) Bir Şarkı Söyleyin

Mikropların ölmesi için el yıkamanın en az 20 saniye sürmesi gerekiyor. Çocukların ellerini yıkaması işleminin 20 saniye boyunca sürebilmesi için en iyi yol süre bitene kadar şarkı söylemektir. Bu küçük çocuğunuzun en sevdiği şarkı olabileceği gibi “İyi ki doğdun” şarkısı da olabilir. “İyi ki doğdun” şarkısı bittiğinde gerekli sürenin tamamlanmış olduğunu göreceksiniz. Çocuğunuzla birlikte her el yıkadığınızda onunla birlikte şarkı söylerseniz, çocuğunuz el yıkamaya sevinçle gidecektir.

çocukların ellerını yıkaması
köpük

3) Yaratıcı Olun ve Bir Şarkı Besteleyin

El yıkama işlemini tarif eden bir şarkı yapın. Örneğin; ellerin arkasını yıkamak, parmak aralarına geçmek, avuç içleri ve elin üstü, haydi köpürt gibi adımları şarkıya dönüştürün. Böylece çocuğunuz şarkıdaki sözleri sırasıyla aynı anda uygularken, hem de şarkıya eşlik edebilir. Böyle bir şarkı yaratmak bazılarına zor gelebilir ama sonucuna inanın ki değer. “Suyu da açtım hey hey, sabunu aldım ley ley, musluğu kapat, ellerini köpürt, köpürt köpürt haydi, şimdi parmak araları temizlensin hey, mikroplar ölsün hey hey, elimizin arkası, önü tamam mı, şimdi durula haydi” gibi bir şey olabilir mesela. Müziğini de siz düşünün artık. 🙂

4) Grafik Oluşturun

Küçük çocuğunuzun ellerini yıkaması gereken zamanları bir grafiğe dönüştürün. Renkli kalemlerle yaptığınız bu tabloyu lavabonun girişine asın. Her yıkama sonrası bu tablodaki ilgili yere ya bir tik atmasını ya da renkli bir sticker yapıştırmasını sağlayın. Ya da bir gülen yüz çizdirebilirsiniz. Ellerini ne kadar sabırsızlıkla yıkadığını göreceksiniz! Haftalık olarak tüm stickerlar tamamlandığında, ona bir ödül vererek bu davranışı aynı zamanda pekiştirebilirsiniz. Bu yöntemi sadece el yıkama için değil, diğer davranışlarını pekiştirmek için de uygulayabilirsiniz.

davranış pekiştirme grafiği
alışkanlık yaratmak için tablo örneği

5) Sim Dökün, Parlasın

Çocuklar parıltılı şeyleri hep sevmişlerdir. Çocuk için güvenli simlerden alın. Çocuğunuzun ellerine, yıkamadan önce biraz dökün. Onun görevi, simler tamamen giderilene kadar ellerini yıkamaktır. Eğlenceli, ışıltılı el yıkama, değil mi?

6) Avuç İçine Şekil Çizin

Çocukların ellerini yıkaması için yine ilginç bir fikir daha. Çocuğunuzun avucuna ellerini yıkamadan önce küçük bir şekil çizin. Bir kedi başı, kelebek, araba ya da gülen yüz gibi. Çizdiklerinizle yaratıcı olabilirsiniz. Şahsen minik bir böcek veya mikrop çizmenizi öneririz!

Bu, çocuğunuzun ellerine sim sürmekle benzer bir uygulama. Çocuğunuz avucundaki şekli çıkarana kadar ellerini sabunlayacaktır.

avuç içi çocuklarının ellerini yıkaması
avuç içine gülen yüz çizimi

7) Rutin Oluşturun– çocukların ellerini yıkaması

Gün boyunca bir rutin oluşturun. Yemekten önce ve sonra, oyuncaklarıyla oynadıktan sonra, yatmadan önce vb. ellerini yıkamasını sağlarsanız zamanla bu rutin oturur ve çocuğunuz saat gibi uygulamaya başlar.

8) Eğlenceli Sabunlar Alın Ya Da Yapın

Farklı şekil ve renklerde sabunlar satın alın, mümkünse hayvanlı ya da farklı renklerde minik sabunlar olsun. Etrafta böyle bir sabun bulamazsanız, normal sabunları farklı şekillerde bile oyabilirsiniz. Bu sabunlarla farklı hikayeler yaratabilirsiniz. Örneğin hayvan şeklindeyse buna göre bir hikaye, ya da kırmızı bir sabun için farklı bir hikaye gibi. Her el yıkadığında farklı bir sabuna geçin. Mesela 5 çeşit küçük sabunu gün içerisinde farklı zamanlarda kullanın. Ertesi gün sırayı değiştirip aynı sabunlarla farklı hikayeler yaratın. Hatta çocuğunuzun da hikaye üretmesini sağlayabilirsiniz. Bu da yaratıcılığını artıracaktır. Normal, sıkıcı sabunlardan çok daha eğlenceli değil mi!

çocukların ellerini yıkaması hayvanlı sabunlar
hayvanlı sabunlar

9) Animasyonlu Olun, Dans Edin

El yıkama işleminin her adımı için eğlenceli sesler çıkarın veya el yıkamayı bitirdiğinizde biraz dans edin. Çocukların ellerini yıkamayı dört gözle beklemesi için, ebeveynlerinin aptal ve eğlenceli olmasını izlemekten daha iyi bir şey yoktur!

10) Mikroplar Hakkında Açıklama Yapın (Ama Eğlenceli Bir Şekilde!)– çocukların ellerini yıkaması

Çocukların ne kadar anladığını genellikle hafife alıyoruz. Gerçek şu ki, çocuğunuza ilgisini çekecek bir şekilde bir şeyler açıklayarak, dikkatini bu konuya çekebilirsiniz. Onlara eğlenceli videolar veya resimler gösterin ya da onlara el yıkamanın mikropları nasıl öldürdüğünü, eğlenceli bir şekilde açıklayabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki video, başlamanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuza mutlaka izletin.

11) Rol Model Olun

Çocuklar ebeveynlerini taklit etmeye eğilimlidir. Siz de ellerinizi yıkamaya giderken, bunu bir angarya gibi görünmeden yapın. Hevesli görünün. Çocuğunuzun sizi takip edeceğinden emin olabilirsiniz.

12) Oyuncak Yıkayın

plastik oyuncaklar çocukların ellerini yıkaması
yıkanabilir oyuncaklar

Çocuğunuza, her ellerini yıkadığında, yıkaması için bir oyuncak verin. Yumuşak bir oyuncak yerine hızlıca yıkanabilen ve kuruyabilen küçük bir oyuncak seçin. Çocuğunuzun oyuncaklarını yıkarken ne kadar eğlendiğine şaşıracaksınız. Ayrıca, çocuğunuzun oyuncakları üzerinde kir ve toz birikmesi konusunda da endişelenmenize gerek kalmayacak.

13) Rahatını Sağlayın – çocukların ellerini yıkaması

Çocukların ellerini yıkaması için onlara rahat bir ortam hazırlanmalı. Örneğin lavaboya yetişemeyeceği için, onu yükseltecek küçük ve sağlam, kaymayan bir tabure alın. El yıkamaya gittiğinde kullanacağı tüm şeylere ulaşabilmeli. Onun havlusunu boy hizasına alın. Musluğu açıp kapamayı öğretin. Her şeyini kendi yapan çocuğun özgüveni artar, unutmayın.

14) Eğlenceli Musluk Ağzı Takın

Musluk ağzına takılan eğlenceli hayvan figürlü musluk çıkışlarından takabilirsiniz. Bunları hazır olarak renk renk farklı mağazalardan alabileceğiniz gibi, kendiniz de çocuğunuzun küçük plastik oyuncaklarını musluk ağzına göre keserek de yapabilirsiniz. Bu eğlenceli musluktan gelen suyla, çocukların ellerini yıkaması daha keyifli hale gelecektir.

musluk ağzı oyuncak
eğlenceli musluk ağızları

Çocukların ellerini yıkaması için saydığım bu 14 yöntem, umarım işinize yarar!


Unutmayın, virüslere karşı korunmak için, çocukların ellerini yıkaması, alışkanlığa dönüşmeli…


Ellerinizi yıkamak sizi ve ailenizi, etrafta yüzen virüslerden koruyacaktır. Küçük çocuğunuz için bu eğlenceli uygulamaları yapın, böylelikle onları bütün gün evde kovalamak zorunda kalmayacaksınız!

– çocukların ellerini yıkaması

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar

♥ Çöplerinizden Çocuklar İçin Eğitici Öğretici 10 Fikir

♥ Baby Shower (Bebek Partisi) Nasıl Yapılır? Detaylı Rehber

♥ Bebek Yürüteçleri Zararlı Mı? Alsak Mı – Almasak Mı?

Bu kategori altındaki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz