İnanmamanız Gereken Coronavirüs Efsaneleri

Yeni Coronavirüs vakalarının sayısı, dünya çapında artmaya devam ettikçe, herkesi zorlayan bir başka konu, İnternet’te yüzen yanlış bilgi ile ilgili karışıklıktır. Bundan çıkmanın en iyi yolu, hangisinin yanlış, hangisinin gerçek olduğunu belirlemektir.

Sizi paniğe sevk edecek bilgileri okuyup, Whatsapp’a ‘gönder’ tuşuna basmadan, yanlış bilgi virüsün kendisi kadar ölümcül olabileceğinden, Coronavirüs hakkında doğru bilgileri öğrenmek için okuyun.

1) Yüz Maskeleri Coronavirüs’e Karşı %100 Koruyucudur

coronavirüs maske resmi
maske

En yaygın efsane, bir yüz maskesinin sizi COVID-19’a karşı tamamen korumasıdır. Maalesef değil ve işte nedeni; Kolayca elde edilebilen ince kağıt maskeler, etrafınızdaki hapşırma ve öksürüklerden gelen küçük parçacıkları engellemede o kadar etkili değildir. Ayrıca, maske takmaya alışık olmayan çoğumuzun, rahatsız hissetmeye başladığında, maskeyi ayarlamak için yüzümüzün etrafındaki alanlara dokunma olasılığı yüksektir. Bu sadece mikropları gözlerimize ve ağzımıza taşımamıza sebep olur. Sağlık uzmanları, hasta veya hasta olan birine bakmadığınız sürece yüz maskesi takmanız gerekmediğini tavsiye eder. Kalabalık ortamlara girmeniz gerektiğinde ise maske mutlaka takılmalıdır. Ancak ince kağıt maskelerden değil, virüse karşı % 85-95 koruyucu özelliği olan maskelerin takılması gerekir.

2) COVID-19 Virüsü Sıcak ve Nemli Alanlarda Bulaşmaz

coronavirüs termometre
sıcaklık

Yanlış! Dünya Sağlık Örgütü’ne göre (WHO), COVID-19 sıcak ve nemli iklime sahip bölgelerde bile bulaşabilir. Hangi iklimde yaşadığınız önemli değil, ellerinizi iyice yıkamak ve öksürme veya hapşırma sırasında ağzınızı örtme gibi önleyici tedbirler almak, virüsün yayılmasını önlemede kritik öneme sahiptir.

3) Sıcak Banyo Yapmak Virüsü Öldürür

koronavirüs duş başlığı
sıcak banyo

Bir virüs vücudunuza girdiğinde, bağışıklık sisteminizi zayıflatmaya başlar. Yani, hayır. Sıcak banyolar virüsü öldürmez, çünkü virüs vücudunuzun içindeki hücrelerin derinlerinde bulunur. Vücudunuz, sıcaklığını çok titiz bir şekilde düzenler ve kesinlikle sıcak banyo yaptınız diye hücrelerinizdeki virüs yok olmaz. Virüs ile yüzeyde savaşmanın en etkili yolu, ellerinizi sabun ve su ile yıkamaktır.

4) El Kurutucuları Coronavirüs’ün Öldürülmesinde Etkilidir

covid-19 el kurutan adam
el kurutucu

Tabii ki hayır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, el kurutma makineleri Coronavirüs’ü öldürmez. Kendinizi ve diğerlerini virüsten korumanın en iyi yolu, ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkamak veya ellerinizi alkol bazlı bir el dezenfektanı ile temizleyerek titiz bir kişisel hijyen sürecini takip etmektir. Temizledikten sonra ellerinizi iyice kurulayın.

5) Vücudunuza Alkol veya Klor Püskürtmek Coronavirüs’ü Öldürür – coronavirüs

coronavirüs e sprey sıkılıyor
virüse alkol sıkmak

Hayır. Vücudunuza girmiş yani bulaşmış olan virüsü, kendinize alkol veya klor püskürterek yok edemezsiniz. Ayrıca bu maddelerin püskürtülmesi giysilerinize veya mukoza zarlarına (ağız, gözler) zarar verebilir. Alkol veya klorun, sadece yüzeyler için dezenfektan olarak kullanılabileceğini bilin. Üstelik bunları kullanırken dikkatli olun ve sadece önerildiği gibi kullanın.

6) Sadece Yaşlılar Coronavirüs’e Duyarlı

coronavirüs maskeli insanlar
koronavirüs duyarlılığı

Bu da yanlış. Yaşlı insanlar, genellikle bağışıklık sistemleri daha zayıf olduğu için Coronavirüs’e karşı daha fazla risk altındadırlar ancak bu çocuk, genç veya orta yaşlılara Coronavirüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Yani sadece yaşlılara bulaşır, diğerleri risk taşımazlar demek bir efsanedir.

7) Evcil Hayvanlar Coronavirus ‘ü Daha Çok Bulaştırır

koronavirüs köpek
evcil hayvanlar

Evcil hayvanların Coronavirüs bulaştırması da bir efsane. Üstelik ciddi ve istenmeyen bir etki yaratan bir efsane. Bu inanış, aileleri tarafından terk edilen evcil hayvan sayısında maalesef artışa neden oldu. WHO, şu anda evcil hayvanların Coronavirüs bulaştırabileceğini veya Coronavirüs’ü yayabileceğini gösteren hiçbir kanıt olmadığını doğrulamıştır. Bununla birlikte normal zamanlarda olduğu gibi, evcil hayvanlarla temas ettikten sonra ellerinizi iyice yıkamanız tavsiye edilir.

8) Coronavirüs Taşımayanlar İçin Sosyal Uzaklık Gerekli Değildir

coronavirüs
sosyal mesafe

Yanlış! Birçok spor etkinliğinin, festivalin ve kültürel kutlamanın iptal edilmesinin nedeni, Coronavirüs’ün yayılmasını yavaşlatmak veya durdurmak için çok önemli olmasıdır. Johns Hopkins Medicine’de yapılan araştırmalar, ‘insanlar arasında en az altı metre uzakta durmanın COVID-19’u yakalama şansınızı azalttığını’ buldu. Arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize ‘sadece dokunmak’ için önce iki kez düşünün. Benzer şekilde, kendi kendine karantina, sağlık profesyonelleri tarafından sadece semptomatik olan kişiler için değil, aynı zamanda ağır enfekte bölgelere yakın bir seyahat geçmişine sahip olanlar için de şiddetle tavsiye edilir.

Mevcut koşullar ışığında, Dünya Sağlık Örgütü insanları Coronavirüs hakkında bilgilendirmek için bir mesajlaşma servisi başlattı. Bu hizmet DSÖ’nün, bilgileri doğrudan ihtiyacı olan kişilere aktarmasını sağlar. Mesajlaşma servisi sayesinde, coronavirüs hakkında en son haberler ve bilgilere, semptomlarla ilgili ayrıntılara, güvende kalmak için alınacak önlemlere, en son durum raporlarına ve gerçek zamanlı sayılara güncel olarak ulaşmak mümkün. Kullanıcılar, COVID-19 ile ilgili sorularına cevap alabilmek amacıyla, seçenekler menüsünü açmak, konuşmayı etkinleştirmek için önce ‘Hi’ yazmalıdır.

Kişisel tavsiyelerde bulunmak genellikle iyi niyetli olsa da, tavsiye edilen her şeyin efsanelere değil, gerçeklere dayandığından emin olmak için, bilime odaklanmak da eşit derecede önemlidir. Dünya bunu anlamaya ve yönetmeye çalışmak için birleşirken, Coronavirüs hakkındaki bilgilere sarılmak çok kolaydır. Sakin kalmak, bilim ve araştırmaya güvenmek esastır.

 

Kaynak: 1

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar

♥ Covid-19: Virüslerin Ofislerdeki Yayılma Yolları!

♥ Koronavirüs’ten Kurtuluyor Muyuz Yoksa? Detaylı Veri Analizi

♥ İçişleri Bakanlığı, 31 İlde Sokağa Çıkma Yasağı İle İlgili Detayları Açıkladı!

♥ Dünyanın En Ünlü Astrologu Susan Miller’ın “Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?” Sorusuna Cevabı

Koronavirüs’le ilgili diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

1 Yorum

Comments are closed.