Tek bir yüzeyden bile ödün verilirse, bir virüs, işyerinin çoğunu birkaç saat içinde enfekte edebilir

Dünya çapında milyonlarca insan, virüs nedeniyle evinden çalışabildiği gibi bazıları ise işe gitmek zorunda bırakılmıştır. Bu çalışanlar da ofislerinde, masaları, fotokopi makinası, su sebili, kahve makinası ve kapalı havalandırma sistemleriyle başbaşadırlar.

Evden çalışma, yeni Koronavirüs’ün yayılmasını kontrol etme girişimidir. Çalışanların evlerinde daha güvenli olduğu düşünülmekle beraber, merkezi ofislerde çalışmayı yasaklamak sadece bir önlem değil aynı zamanda da virüsün yayılmasını yavaşlatma çabasıdır.

Ofisler virüs ve bakterilerin yayılması için ideal yerlerdir. Muhtemelen döngüyü biliyorsunuzdur. Her mevsim, bu döngü yaşanır; Hasta kişi ofise gelir – hapşırma, öksürme – sahip olduğu virüsü meslektaşlarına iletir. Ve döngü devam eder.

virüs
ofislerde virüsün yayılma yolları

Araştırmacılar, mikropların, virüslerin ve bakterilerin bir ofiste kolayca yayıldığını gösterdiler. North Carolina Bilim ve Matematik Okulu’ndaki Kurumsal Araştırma ve Stratejik Girişim Direktörü Krissi Hewitt, ofislerdeki mikrobiyal yaşamın çeşitliliğini ve yoğunluğunu araştırdı.

“İnsanlar günlük yaşamlarının büyük bir kısmını, ortak paylaşım alanlarında, paylaşılan yüzeylerle yüksek etkileşim içerisinde bulunarak, havadaki mikropların rahatça dolaştığı ofis sınırları içerisinde geçiriyorlar” diyor.

Başka bir deyişle, ofisinizdeki tüm dokunma alanlarının çoğu virüsün yayılması için vektörler olabilir. Ve onlara ne kadar çok iş arkadaşı dokunursa, kontaminasyon riski o kadar yüksek olur. Arizona Üniversitesi Halk Sağlığı Koleji’nde araştırmacı olan Jonathan Sexton, buzdolapları, çekmece kolları, musluk kolları, kapı kolları ve kahve kapları gibi yerlerin en yüksek mikrop oranlarına sahip olduğunu bildirdi.

virü görüntüsü
virüs

İspatlayan Deney

Amerikan Mikrobiyoloji Derneği’nin bir araştırmasına göre virüsler çok hızlı seyahat ediyorlar. Yapılan bu deneyde araştırmacılar, bir ofis binasındaki tek bir kapı tokmağına veya masa üstüne zararsız bir virüs örneği yerleştirdiler. Arizona Üniversitesi’nden bir mikrobiyolog olan araştırmacısı Charles Gerba, kontamine olan ilk alanın kahve molası odası olduğunu söyledi. İki ila dört saat içinde virüsün, çalışanların, ziyaretçilerin ve yaygın olarak dokunulan nesnelerin % 40 ila % 60’ında tespit edildiği görüldü.

Ofis çalışanlarının hijyene dikkat etmemesi bunu daha kötüleştirebilir: 2019 İngiltere araştırması , ofis çalışanlarının sadece % 61’inin tuvalete gittikten sonra ellerini ılık su ve sabunla düzgün bir şekilde yıkadığını gösterdi.

Havadaki bir virüs

Kirli parmaklar ve masalar önemlidir ancak virüsün yayılması için en büyük risk havada dolaşan şeydir.

Nebraska Üniversitesi Halk Sağlığı Koleji UNMC’de epidemiyolog ve profesör olan Dr. Ali Khan, “Büyük risk [ofis] binasından değil, hasta çalışanlardan kaynaklanıyor” diyor. “Bir kişi hastalanırsa, mikropları öksürme ve hapşırma, yüzeylere dokunma ve başkalarıyla yakın temas kurma yoluyla yayabilir. Özel masalarında kalsalar bile, mikroplar herhangi bir yüzeye yerleşen ve kontaminasyona neden olan uçan damlacıklar tarafından da yayılabilir ”.

Ofislerin sirkülasyon havası mikropların yayılmasına da katkıda bulunabilir. Hewitt, iç mekan ortamlarında, mikrobun kapalı havalandırma sistemlerinden yayılabildiğini söylüyor.

“Havalandırma sistemlerin bakımı ve filtrelerinin yenilenmesi, havadaki nem ve sıcaklığın doğru ayarlanması ile ofislerdeki bu mikro organizmalarının rahatça dolaşması bir nebze engellenebilir.”

Sadece yıkamaya devam et

Uluslararası Ev Hijyeni Bilimsel Bilim Vakfı’nın yetkili bir çevre sağlığı pratisyeni ve başkan yardımcısı Lisa Ackerley, “şu anda birçoğumuzun çalıştığı ev ofisleri, daha az insan ve daha az dokunaklı yüzeye sahip daha kontrollü ortamlar” diyor. “İş arkadaşlarınızın bıraktığı damlacıklardan ve onların dokundukları yüzeylerden uzaklaşmanın en garantili yolu”

Ancak, dışarı çıkmak zorundaysanız virüsü evinize getirebilirsiniz. “Virüs evinizde kendiliğinden büyüyemez. Hastalık bulaşmış bir insan tarafından getirilmelidir, ”diyor Khan. Bu, hasta olan veya enfekte bir yüzeye dokunan biriyle temasa geçmek ve ardından evdeki yüzeylerinize aktarmak anlamına gelir.

korona
virüs

Virüs ellerinizde olsa bile, hastalanmak için bir şekilde vücudunuza girmesi gerekir.

Bununla birlikte, virüslerin sizi hasta edebilmesinin tek yolunun bedeninize girmek olduğunu unutmayın. Bu da hastalanmak için mikropları vücudunuza, elinizi ağzınıza, gözünüze, burnunuza getirerek ilettiğiniz anlamına gelir. Bu, Covid-19 dahil olmak üzere tüm koronavirüsler için geçerlidir: virüs ellerinizde olsa bile, bir şekilde içeri sokmanız gerekir.

İşte bu nedenle ister ofisinizde olun, ister evinizden çalışın, elinizde olabilecek olası bir virüse karşı sık sık ellerimizi sabunlamak gerekir.

Koronaviris salgını sona erdiğinde ve ofisinize geri döndüğünüzde, masanızdan başka bir pandeminin ortaya çıkmasından korkmamalısınız. The Next Pandemic’in yazarı Khan, “Bir sonraki salgının bir ofisten çıkması pek olası değil. Hayır, ofislerimizde bir sonraki salgın ortaya çıkmayacak. Yine vahşi doğada ortaya çıkacak. Ofisler ve nüfus yoğunluğu olan diğer yerler hastalığı yaymak için iyi yerler olacaktır ”diyor.

 

Kaynak: 1

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar

♥ Hamileleri Koronavirüse Karşı Koruyacak 16 Önlem

♥ Dünyanın En Ünlü Astrologu Susan Miller’ın “Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?” Sorusuna Cevabı

♥ Koronavirüs Vaka-Ölüm Sayıları Bize Ne Söylüyor?

Koronavirüs kategorisi altındaki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz