diş çıkaran bebek
Diş çıkaran bebek

Diş Çıkaran Bebek İçin Uyku Düzeni

Diş çıkaran bebek için, uyuyabilmek en zor olanıdır. Bebeğin diş ağrısı nedeniyle anneler ne yapacaklarını bilemezler. Bebeği uyutabilmek için en doğru olanı öncelikle bebeğin ağrısını hafifletmek olmalıdır. Ben burada diş çıkaran bebeğin uyumasına yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğim.

Diş Çıkma tablosu bebek
diş çıkarma tablosu

Öncelikle, bebekler doğumdan dört ila yedi ay sonra diş çıkarmaya başlarlar. Bir anne olarak, bebeğinizin diş çıkardığını gördüğünüzde heyecanlanırsınız. Bununla birlikte, diş çıkarma bir bebek için son derece acı vericidir, uyku zorluğu da dahil olmak üzere birçok soruna neden olur.

Bebeğinizin diş çıkardığına ilişkin belirtileri; ısırma, salya akması, ağrı, ishal, ateş, huzursuzluk, uykuya dalamama ya da uykudayken sürekli uyanma, iştah kaybı, yanaklarını ovalaması ve kulaklarını çekiştirmesi gibi durumları sayabiliriz. Tabii ki bu semptomlar da bebekten bebeğe farklılık gösterir. Her bebek aynı derecede ağrıyı yaşamaz, yani her bebeğin acı eşiği aynı değildir.

Şimdi de, diş çıkaran bebekler için, uyku öncesi ağrıyı hafifletmenin ve bebeği uyutmanın 9 basit yolunu paylaşacağım.

diş çıkaran bebeğin görüntüsü
ağlayan bebek

1) Bebeğe Çiğnemesi için Soğuk Bir Şey Verin

Soğuk, sinirleri duyarsızlaştırır ve ağrıyı azaltır. Bu nedenle, günümüzde  oyuncak şirketleri, soğutulabilen kauçuk veya jel çekirdekli diş macunları üretmektedir. Diş halkaları, diş çıkaran bebek tarafından çiğnenmek için yapılmış özel oyuncaklardır. Bir bebeğin dişleri üzerinde çiğnemeden kaynaklanan baskı, diş çıkarma ağrısından kurtulma sağlayabilir. Diş çıkarma ağrısını azaltmak için çiğnemeye başlama içgüdüsü insanlarda ve hayvanlarda doğaldır. Buzdolabı dostu diş çıkarma oyuncaklarınız yoksa, bunun yerine temiz, donmuş bir bez de kullanabilirsiniz. Diş çıkarma oyuncakları için onları dondurmak gibi bir şey yapmayın, çünkü bu onları sertleştirir ve bebeğinizin dişlerine zarar verebilir. Bebeğinize teslim etmeden önce onları biraz soğutun. Ayrıca, bir şeyler çiğnediğinde bebeğinizi denetlemek için daima hazır olun. Diş çıkarma oyuncakları çiğnenecek ve yutulmayacak şekilde tasarlanmış olsa da gözünüz yine de bebeğinizde olsun.

diş çıkaran bebeğin
diş etlerine dişlik

2) Diş Etlerine Masaj

Bebekler diş çıkarmaya başlarken uyumayı reddedebilir. Bebeği yatağa yatırırken diş etlerine parmağınızla masaj yaparak biraz baskı uygulayın. Bu ağrıyı hafifletir ve bebeğinizi uyutmaya yardımcı olur. Gecenin bir yarısı uyanırsa, diş etlerine tekrar masaj yapabilirsiniz. Bebeğinizin diş etlerine masaj yaparken, dişlerin nereden çıktığını hissedebilirsiniz. Özellikle bu bölgelere masaj yapmaya odaklanın. Bebeğinizin diş etlerine masaj yapmadan önce parmaklarınızın temiz olduğundan emin olun.

diş çıkaran bebeğin resmi
diş etlerine masaj

3) Papatya Çayı Verin diş çıkaran bebeğin

Papatya çayı iltihabı azaltmaya yardımcı olur, mide ağrılarını yatıştırır, bağışıklığı arttırır, rahatlamayı teşvik eder ve uykuyu tetikler. Diş çıkaran bebeğe papatya çayı vermek, bebeğin ağrısını hafifletir ve uykuyu tetikler. Papatya çayı bir bebeğe oda sıcaklığında veya hafif ılıkken bir biberonla verilebilir. Papatya çayı temiz bir beze emdirilebilir ve buzdolabında soğutularak bebeğe ağzında gevelemesi için verilebilir. Tabii ki sizin gözetiminizde. Bununla birlikte, altı aylıktan küçük bebeklere papatya çayı verilmemesi gerektiğine dikkat edilmelidir. 6 aydan sonra papatya çayı bebeğe verilebilir. Ancak bu yöntemi seçmeden önce yine de bir doktora danışabilirsiniz. Ayrıca, diş etlerine masaj yaparken, temiz olan parmağınızı papatya çayına daldırıp masaj yapabilirsiniz. Ancak bu durumda papatya çayının biraz soğuk olması daha faydalı olur.

diş çıkaran bebek için çayı
papatya çayı

4) Yatmadan Önce Bebeği Soğuk Yiyeceklerle Besleyin

Soğuk şeylerin diş çıkaran bebek için faydalı olduğunu anlamışsınızdır. Soğuk, diş etlerinde ağrıyı yatıştırır ve uykuyu tetikler. Bebeğinize soğuk yoğurt, soğuk üzüm veya haşlanmış havuç gibi soğuk meyve ve sebzeler verebilirsiniz. Zarı alınmış yeşil soğan veya pırasanın beyaz kısmını da çiğnemesi ağrıyı azaltabilir. Bununla birlikte, ona yaşına uygun yiyecekler vermeyi unutmayın. Yani düzgün çiğnenebilecek meyveler veya sebzeler. Bu meyve ve sebzeleri ince temiz bir tülbent bezin içine koyarak çocuğunuzun bu ufak parçaları yutmasını önleyebilirsiniz.

 bebeğin havuç yemesi
soğuk havuç yiyen bebek

5) Karanfil Yağı Sürün

Yetişkinlerdeki diş ağrılarında karanfil bastırıldığı gibi bebeklerde de karanfil yağı sürülebilir. Parmağınızın ucuna karanfil yağını sürüp bebeğinizin diş etlerine masaj yaparak yedirebilirsiniz.

diş çıkaran bebeklere
karanfil yağı

6) Uyku Ortamının Sakin Olması

Diş çıkaran bebeğin ortamının sakin olmasına dikkat edin. Bebeğiniz zaten ağrı nedeniyle huzursuzken bir de çevredeki gürültüden huzursuz olmamalıdır.

 bebeğin uyuması
sakin uyku ortamı

7) Bir Uyku Rutini Yaratın

Bebeğinizi uyutmak için bir uyku programı ayarlamanız önemlidir. Bebeklerin belirli bir uyku alışkanlığı olduğunda vücutları buna göre ayarlanır. Bir uyku rutini, uyku zamanının yaklaştığını onlara hissettirir ve onları otomatik olarak uykulu hale getirir. Çünkü bilinçli olarak belirli aktiviteler belirli bir süre boyunca belirli bir sırada gerçekleştirildiğinde, uyku zamanının geldiğini gösterir. Esasen alışkanlık oluşumu da aynı prensipler üzerinde çalışır. Rutin olarak sıcak bir banyo, pijamaların giydirilmesi, kısa bir hikaye okuma, bebeğinize şarkı veya ninni söyleme veya uykuya dalana kadar kollarında sallama olabilir. Örneğin hep uyku öncesi ninni söyledikten sonra bebeğinizi uyuttuğunuzda, her ninniyi söylediğinizde bebeğiniz uyku moduna geçer. Ya da sadece uyurken yanına verdiğiniz bir uyku oyuncağı da bebeğinize uykuyu hatırlatır.

diş çıkartan bebekler
oyuncakla uyuyan bebek

8) Emzirme diş çıkaran bebeğin

Emzirmek diş çıkaran bebeklere sakinlik verir. Bebeğiniz diş çıkarmaya başladığında, meme uçlarınızı kemirip size zarar verebilir. Bunu önlemek için, beslemeden önce bebeğinizin diş etlerine masaj yapın. Emzirme, bebeğinizi yatıştırmanın ve uyutmanın en etkili yoludur.

diş çıkaran bebek
emziren anne

9) Ağrı Kesici İlaç Kullanın

Diğer yöntemleri denediyseniz ve olumlu bir sonuç alamadıysanız, bu sizin son çareniz olacaktır. Ağrı kesici, bebeğinizin ağrısını hafifletmeye ve onu uyutmaya yardımcı olabilir. İlaca başvurmadan önce daima doktorunuza danışın. Bunun için tezgah altı ilaç ürünleri satın almayın.

Özellikle bebekler ve çocuklar için özel, seyreltilmiş formüllere sahip olan ilaçlar kullanın. Yetişkinlere ait ağrı kesicileri kullanmayın. Yaygın, ancak tehlikeli bir uygulama olan bebeğin diş etinde aspirin tabletlerini ezmek ve ovmak, bebeğin aşırı derecede hastalanmasına neden olabileceğinden, bu ilacı tercih etmeyin.

diş çıkaran bebeklere ilaç
ağrı kesici içirmek

Diş Çıkaran Bebeğin Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Diş çıkarma ağrısının ne kadar sürdüğünü söylemek zor. Örneğin, bir bebek dişler gelmeden önce aylarca acı hissedebilir. Ancak yaygın olan, diş çıkaran bebeğin ağrısının 2-4 gün sürmesidir. Bir çocuğun tüm dişlerinin çıkması 3 yaşını bulabilir, bu da 3 yıl acı çekeceği anlamına gelmez. Çıkan her dişin ağrısı en fazla 4 gün devam eder, eğer çok uzarsa bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Ağrının şiddeti bir bebekten diğerine değişebilir. Bununla birlikte, dişler büyüdükçe ağrı çoğunlukla kaybolur. Bebeğinizin ön dişleri ilk yılda ortaya çıkarken, 1 yaşından sonraki süreçte de arka azı dişleri görülür. Yani diş çıkarma stresi sizin için sürekli olmasa da, ara ara bir süre daha devam edecektir.

bebeğimin dişi çıkıyor
ağlayan bebek

Şunlara Dikkat Edin!! diş çıkaran bebeğin

  • Bebeğiniz, bir diş çıkarma oyuncağı, bez veya yiyecek olsun, bir şeyi çiğniyorsa, daima izleyin. Bebek boğuluyor olabilir, bu yüzden dikkatli olun.
  • Çocuğunuza ağrı kesici vermeden önce doktorunuza danışın.
  • Bebeğin bu dönemde artmış salya akışıyla ya da diş çıkarmaya eşlik eden ishal nedeniyle, kaybettiği su ihtiyacını karşılamak amacıyla, ona bol bol su vermeye özen göstermelisiniz.
  • Diş çıkarma oyuncağı bebeğinizin boynundaki bir ipte sabitlenmişse, bebeğinizi uykuya yatırmadan önce bunu çıkarın çünkü bebeğiniz döndükçe ip onu boğabilir.
  • Bebekler bazen diş çıkarma sırasında kulaklarını çekme alışkanlığı geliştirir, çünkü diş çıkarma ağrısı kulak kanalına geçebilir. Ağrı aşırı ise, bebeğiniz kulak enfeksiyonu geçirebileceğinden bir doktora danışın.
  • Uyuşturucu olarak bebeğinizin diş etlerinde reçetesiz kremler veya jeller kullanmayın.
diş çıkaran bebek
mutlu bebek

Diş çıkarmak doğal bir süreçtir ve bazen doğal süreç ağrı içerebilir. Bir anne olarak siz bu saydıklarımdan hangisinin bebeğinize en uygun yöntem olacağını bilirsiniz. Evet, stresli bir dönem olacaksa da bir sabah uyandığında bebeğinizin 2 küçük beyaz dişiyle size gülümsediğini gördüğünüzde, tüm yorgunluğunuz geçecektir.

 

Kaynak: 1

Beğeneceğinizi düşündüğüm bazı yazılar

♥ Anne Hadi Oynayalım! Diyen Çocuğunuza 8 Farklı Oyalama Taktiği

♥ Bebek Yürüteçleri Zararlı Mı? Alsak Mı – Almasak Mı?

♥ Bebeğim Aç Mı – Tok Mu? İşte İşaretleri!

Bu menü altındaki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz