Düş Kapanı Nedir? Nasıl Yapılır?

Düş kapanı yapımı zor mudur? Düş kapanı nasıl yapılır? sorularına cevap bulacağımız bir yazıyla beraberiz. Düş kapanı ya da diğer adıyla rüya kapanı, bazı Şamanik ve kabile inançlarında kullanılan bir araç veya semboldür. Rüya kapanının kökeni Kuzey Amerika yerlilerine, özellikle Ojibwe (Anishinaabe) kabilelerine aittir. Rüya kapanının amacı, olumsuz enerjileri, kötü rüyaları veya ruhları engellemek ve sadece olumlu ve koruyucu rüyaların hakimiyetine izin vermek olarak düşünülür. Düş kapanının işlevine ilişkin iki yorum vardır;

Düş kapanı nasıl yapılır
Düş Kapanı Yapımı

İlk yoruma göre, kötü rüyaların, çemberin iplerine takıldığı ve sabahları güneş tarafından etkisiz hale getirildiği söylenir. Bu nedenle rüya kapanı, yakalayıcı, koruyucu bir muska olarak kabul edilir ve uyuyan kişiyi olumsuz etkilerden korur.
İkinci yoruma göre ise, hayırlı rüyalar iplere takılır ve tüyler vasıtasıyla uyuyan kişiye intikal eder. Bu geleneğe göre, düş kapanı aktif olarak tatmin edici ve keyifli bir uyku sağlar.

Düş Kapanı Yapımı – düş kapanı yapımı

Düş kapanları genellikle halka şeklinde olup, ya hazır kasnakla ya da esnek ağaç dallarıyla oluşturacağınız halkayla yapılır. İçlerinde örümcek ağına benzeyen bir örgü yer alır. Düş kapanının püskülleri için de ayrıca desenli ipler, tüyler, boncuklar, taşlar veya deriden yapılmış süsler kullanılabilir. Bunlar zorunlu malzeme olmayıp tamamen sizin zevkinize kalmıştır.

1) Kasnak

Öncelikle hazır satılan kasnaklardan edinin. İster ahşap isterseniz de metal olanlardan tercih edebilirsiniz. Hatta esnek bir ağaç dalını da bükerek daire haline getirebilirsiniz.

Rüya kapanı yapımı
Rüya Kapanı Yapımı

2) Kasnak Çevresine İp Dolayın– düş kapanı yapımı

Kasnağın çevresini makrome iple ya da kurdeleyle dolayın. İster kasnağı silikonla sıvayın isterseniz makrome ipin başlangıç ve bitişini silikonlayıp sabitleyin.

Dantelli düş kapanı
Evde Düş Kapanı Nasıl Yapılır?

3) Kasnak Ortasına Dantel Yerleştirin

Kasnağın ortasına hazır örülmüş yuvarlak bir danteli gererek tutturun. Bu işlemi kasnağın çevresini makrome iple dolamadan önce de yapabilirsiniz. Size nasıl kolay geliyorsa. Ya da danteliniz yoksa makrome iple kasnağın ortasına ipleri çaprazlama ya da şekilli dolayabilirsiniz.

Dantelli Düş Kapanı Yapımı
Dantelli Düş Kapanı

4) Kapanı Püsküllerle Süsleyin – düş kapanı yapımı

Düş kapanının alt tarafına istediğiniz püskülleri, şeritleri, tüyleri, bocukları veya midyeleri tutturarak süsleyebilirsiniz.

dantelli rüya kapanı
Rüya Kapanı

Rüya kapanınız hazır!!

Düş Kapanı Modelleri

Düş Kapanı yaparken yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Işıklı düş kapanı, çok katlı düş kapanı, siyah düş kapanı, renkli düş kapanı veya ortası dantelli değil de makromeyle düğümler yaparak da farklı modeller, tasarımlar üretebilirsiniz. İşte size bazı düş kapanı modelleri…

Renkli Düş Kapanı
Renkli Düş Kapanı
Çoklu Düş Kapanı
Çoklu Düş Kapanı
Makromeli düş kapanı
İki Katlı Düş Kapanı (Ortası Makromeli)
Siyah renkli rüya kapanı
Siyah Rüya Kapanı
Işıklı Düş Kapanı
Işıklı Düş Kapanı
Düş kapanı nasıl yapılır
Farklı Düş Kapanı Modelleri
Boncuklu Düş Kapanı
Boncuklu Rüya Kapanı
Rüya kapanı nasıl yapabilirim
Nazar Bocuğu Motifli Düş Kapanı

 

Kaynak: 1, 2

CamekanS‘ın size önerdikleri…

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz