Evde Kendiniz Nasırları Yok Edebilirsiniz

Evde nasır tedavisi nasıl yapılır? Kolay nasır tedavisi önerileri nelerdir? Nasırı doktora gitmeden temizlemek mümkün mü? İşte tüm bu soruların cevabını bulacağınız bir yazıyla baş başasınız.

Nasırlar cilt üzerindeki sürtünme veya basınç sonucu oluşan sert, kalınlaşmış cilt bölgeleridir. Alttaki cildi korumaya yardımcı olmak için doğal olarak gelişir. Genellikle ayak parmaklarının üstlerinde, yanlarında, ayak topuklarında veya ellerde yaygındırlar. Nasırlar, dizlerde veya dirseklerde de oluşabilir.

serçe parmak parmağı nasırı
Ayak Tabanında Nasır

Nasır nasıl oluşur? Yanlış ayakkabılar, yürüme bozuklukları ve çok fazla kullanılan veya sürten el ya da ayak bölgeleri nasıra yol açar. Nasırlar, bir gitaristin parmak uçlarında veya bir tamircinin avuç içi gibi tekrarlanan hareketlerin yapıldığı herhangi bir yerde gelişir.

Nasırlar genellikle ağrı veya rahatsızlık hissettirir ve tedavi gerektirebilir. Ancak biz bu yazıda nasırlara karşı evde ne yapabiliriz, el ve ayaklarda bulunan nasırları nasıl yumuşatabiliriz ve nasıl temizleyebiliriz bunları göreceğiz. Çok ileri düzey nasırlarda tedavinin tabii ki doktorlar tarafından yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Yöntem 1 evde nasır tedavisi 

1) Nasırın bulunduğu bölgeyi ılık suda yumuşatmak

nasırı sökme avuç içi nasırı
Nasırı Yumuşatmak İçin Ayak banyosu

Bir leğen içerisine ılık su doldurun. Su içerisine aşağıdakilerden birini koyabilirsiniz.

-Suyun içerisine 1/4 oranında elma sirkesi koyun. Yani 1 ölçü elma sirkesi, 4 ölçü su olacak şekilde.

-Suyun içerisine 2 çorba kaşığı karbonat koyabilirsiniz

-Suyun içerisine papatya koyabilirsin, papatya çayı demleyip ılıdıktan sonra da leğene koyabilirsiniz

Nasır ayaklarınızdaysa ayaklarınızı, ellerinizdeyse ellerinizi ılık suda 15-20 dakika bekletin.

2) Törpülemek evde nasır tedavisi 

nasır kökü nasıl çıkarılır nasır ilacı
Nasırı Törpülemek

Ayak veya ellerinizi kuruladıktan sonra nasırlı bölgeyi ponza taşı veya bir ayak törpüsüyle yavaş yavaş törpüleyin. Suda yumuşamış olan nasır tabakası törpülendikçe incelecektir. Çok fazla deri çıkarmamaya dikkat edin. Bu, kanamaya ve enfeksiyona yol açabilir. Eğer çok kalın bir nasırsa bu işlemleri (yumuşatma ve törpüleme) bir kaç gün tekrarlayın.

3) Yağlamak

topuk nasırı topuktadi nasır
Evde Topuk Nasırı Tedavisi

Törpüleme işleminden sonra, Hint yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya eczanelerde satılan özel krem veya losyonları nasırlı bölgeye uygulayın. Gece yatarken, yağ veya kremin etrafa bulaşmasını önlemek için ayaklarınıza çorap giyebilir veya ellerinizi bir bezle sarabilirsiniz.

Yöntem 2

Ananas

ayak tabanında nasır
© sosyaltarif.com

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen yöntemdir. Bir ananasın kabuğuyla beraber (etli sarı kısımları dahil) kestiğiniz nasır büyüklüğündeki bir parçayı nasırlı bölgeye koyun ve bir bezle sarın, gece boyunca dursun. Sabah ayağınızı yıkayıp kurulayın. Bu işlemi nasır yok olana kadar tekrarlayın.

Domates

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, ananasla yapılan uygulamanın aynısını domatesle de yapabileceğimizi söylüyor. Domatesi ikiye bölüp nasırlı bölgeye bir bezle sarın ve gece boyunca dursun. Nasır düzelene kadar işleme devam edin.

Yöntem 3

Aspirin 

ayak parmağında nasır, ayak altında nasır ellerde nasır tedavisi
Nasır Tedavisi İçin Aspirin

Birkaç damla suyun içine birkaç tane aspirini ezerek karıştırın. Elde ettiğiniz macun kıvamındaki karışımı nasırlı bölgeye sürün ve bir bez yardımıyla üzerini bağlayın. Gece boyunca bekletin. Nasır kaybolana kadar bu işleme devam edin. Diyabetikseniz bu yöntemi uygulamayın!

Yöntem 4 

Kuru incir + Kına

evde nasır kökü nasıl çıkarılır
Evde Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Kuru bir inciri yanlamasına ikiye bölün, yarım incirin iç kısmına 1-2 çorba kaşığı kuru kına dökün ve bu malzemeyi nasırlı bölgeye streç filmle sarın.(Veya poşet de olur) 3 gün bekletin ve sonrasında nasırın kolaylıkla ayrıldığını göreceksiniz.

Bu saydığımız uygulamaları Diyabet hastaları lütfen uygulamasın. Enfeksiyon geliştiğinde, nasırlar hızla ilerler ve çeşitli sorunlara yol açar. Yüzeysel uygulamalar fayda etmezse, nasır çok ilerlediğinde ve derinleştiğinde cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Ellerde nasır
Ellerde Nasır – Evde Nasır Tedavisi

Piyasada satılan salisilik asit içeren nasır gidericilerini tavsiye etmiyoruz. Bunlar çoğunlukla cildi çok daha fazla kurutur ve deriyi yarar.


NOT: Nasırı temizlerken veya temizledikten sonra tekrar oluşmaması için eczanelerde satılan nasır pedlerini bölgeye yapıştırırsanız, derinin yeniden sürtünmeye maruz kalmasını önlemiş olursunuz.

 

Kaynak: 1, 2, 3

camekanS size şunları da öneriyor…

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz