Geri Bildirim (Feedback) Nedir? Geri Bildirim Verme Ve Alma Teknikleri

0
1765
feedback resmi
Feedback

Geri Bildirim (Feedback) Hakkında Bilmediklerimiz

Geri bildirim nedir ? Feedback kelimesini hiç duydunuz mu? Negatif geribildirim olur mu? Geri bildirim meslek dilinde feedback olarak adlandırılır. Feedback, işimizi nasıl yaptığımız hakkında başkalarından gelen bilgilerden daha fazlasıdır. Amacı, bireye işi geliştirmesi adına olumlu yollar sunmaktır. Feedback bilgi ve motivasyondur. Enerji ve iletişimdir. Gelişme ve daha fazla bilgi edinme arzusudur.


“Hepimiz bize geri bildirimde bulunacak insanlara ihtiyaç duyarız. Zira bu şekilde gelişiriz.”
Bill Gates


Lider, yönetici, çalışanlar herkes birbiriyle iyi anlaşmak için ve üretken olmak için geri bildirim hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır. Burada sizlere geri bildirimi doğru vermenin ve almanın kurallarını yani tekniklerini aktarmaya çalışacağım.

GERİ BİLDİRİM VERME

Karşı taraf talep etmediği sürece geri bildirim verilmez

Çünkü feedback bir eleştiri değildir. Bir kişisel gelişim aracı ve diyalog aracıdır. Bunun için de 2 tarafın olması gerekir. Siz eğer feedback vermek istiyorsanız, karşı taraf da bunu talep etmelidir. Çünkü feedback vermek, bir konudaki fikrimizi beyan ederken karşı tarafı geliştirmeye özen göstermek demektir. İngilizce’de kullanılan “feedback is a gift- geri bildirim bir hediyedir.” sözü bu noktayı çok güzel anlatıyor.

geri bildirim
feedback

– Geri bildirim tümüyle özneldir

Bu nedenle “Sen şöyle yaptın, sen bunu yapmıyorsun, öyle yaparken gördüm…” gibi SEN’li ifadeler yerine BEN’li ifadeler kullanın. “Bana sorarsan ben şöyle algılıyorum, böyle hissediyorum, benim varsayımlarım bu yönde, sen bu konuda ne düşünüyorsun” şeklinde ifadeler kullanmak daha doğru olacaktır.

– Kesinlikle yargılamayın

Feedback vermeden önce bu işi neden yaptığınızı kendinize hatırlatın. Ayrıca, geri bildirim sırasında kullanılması yasaklanmış bir dizi kelime olduğunu hatırlamanız da çok önemlidir.

Bu terimler: her zaman, asla, haksız, sürekli gibi terimlerdir. Bunlar çalışan personelde rahatsızlık veya çelişki yaratabilecekleri için yararlı değildir. Bunun yerine tarif edin, somut olun, daha detay odaklı olun. Örneğin; “Dün akşam şirketten 3 buçukta çıktığını fark ettim. Bu konuyla ilgili seninle konuşmak istiyorum” Gördüğünüz gibi burada herhangi bir yargı yok, sadece muhatabınızın şirketten erken ayrılmış olduğunu somut olarak ifade etmiş oluyorsunuz.

yargılayan amir
yargılamayın

-Yapıcı Olun

Çünkü etkili geri bildirim kişisel bir gelişim aracıdır. Her iki taraf için de. Bu yüzden diyaloğu, ilişkiyi iyileştirme aracıdır. İlk önce olumlu ifadelerle başlayın ve sonra memnun olmadığınız yönleri de ekleyin. Örneğin; “Bana sorarsan gerçekten çok azimle çalışıyorsun, zira son 2 haftadır öğlen yemeğine çıktığını görmedim” şeklinde. Böylelikle iyi yönleri, güçlü yönleri öne çıkartmış olursunuz.

geri bildirim olumlu olumsuz
olumlu olumsuz feedback

Bu aşamadan sonra değiştirilebilecek hususlar üzerinde feedback verin ki, karşınızdaki bu geri bildirimi değerli bulursa ve eylem almak isterse, kendi yetki ve etki alanlarında bulunan şeyler üzerinde harekete geçebilsin. Yalnızca başarısızlığı düzeltir ya da tespit edersek, kişi olumsuz bir izlenimle yanımızdan ayrılır. Bu durumda, sadece iki şey olabilir: geri bildirimi alan kişi bloke olur ya da dinlemeyi reddeder.Her iki seçenekte de sonuç aynıdır. Hiçbir gelişme yaşanmaz. Feedback vermenin amacı mevcut durumu veya kişinin performansını iyileştirmektir. Bunu sert, eleştirel veya saldırgan bir dille gerçekleştiremezsiniz

Şimdi de geri bildirim almaya geçelim.

Burada da yine talep önemlidir. Siz talep etmediğiniz sürece karşı taraf size feedback veremez/vermemelidir. Dinlemek zorunda da değilsiniz. Dediğim gibi feedback çok değerlidir, önemli ipuçları barındırır.

– Savunmaya geçmeyin

İçgüdüsel olarak kötü geri bildirim (negatif geri bildirim) aldığınızda, böyle bir tepki ve dürtü hissedebilirsiniz ama savunmaya geçmeyin, söz kesmeyin, gerekçelendirmeye çalışmayın. Karşı taraf sözünü bitirene kadar dinleyin. Çünkü; Söz önceliği daima feedback verenindir.
Karşı taraf sözünü bitirdikten sonra bazı konuları açmasını, örneklendirmesini, detaylandırmasını talep edebilirsiniz.

feedback
feedback

– Her zaman aldığınız geri bildirim üzerinde düşünün

Karşınızdaki, sözlerinde haklı mı, haksız mı? Kendinize karşı dürüst olmalısınız. Muhatabınızın haklı olduğunu düşünüyorsanız hemen bir görev planı yapın. Hatayı yinelememek için ne yapmalısınız, nasıl çalışabilirsiniz, kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz, vs.

– Kendinizden emin olun

Aldığınız feedback karşısında yaptıklarınızdan da yapmadıklarınızdan da emin olarak kendinizi ifade etmeye çalışın. Net olun ve belirsizlikler üzerine konuşmayın. İletişimde net olmak çok önemlidir.

– Pozitif olun

İletişim her zaman pozitif ve empatik olursa gerçek amaca daha fazla yaklaşmış olursunuz.
Ülkemizde feedback kültürü çok yaygın değildir ancak buna rağmen işin özüne odaklanmalısınız. Önemli olan içeriktir ve size gerekli ipuçlarını verecektir. Bu, liderler, yöneticiler ve çalışanlar için çok önemli bir konudur.
Kurumlarda, şirket ve işletmelerde yüksek performans kültürü ve inovasyon kültürünü geliştirmek istiyorsak iletişim üzerinde durmamız şart. Özellikle de Türkiye’de. Diyalog kültürü tüm bunların temelidir. Diyalog kültürünü besleyen çok önemli bir yöntem de geri bildirim ya da diğer adıyla feedback aracıdır.

İş hayatınızda hep olumlu feedbackler vermeniz ve almanız dileğiyle 🙂

 

 Kötü Geri Bildirim Aldığınızda Söylememeniz Gereken 3 Şey!

 İmaj Nedir Ve İmaj Nasıl Seçim Kazandırır?

 Göz Hareketlerinden Yalanı Yakalayın – Temsil Sistemini Bulun!

Özel kategorisindeki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz