Hayvan oyuncakları ne kadar güvenli? 

Hayvan oyuncakları deyip geçmeyin. Bu oyuncaklar köpekler için çok tehlikeli olabiliyorlar. Bu lastik oyuncakları hayvanlarınıza almalı mısınız? Buna ilişkin yaşanmış 2 vakayı burada sizinle paylaşıyorum.Takdir sizindir!

Davel

Cinsi: Bulldog

Adı: Davel

Yer: Tayland

oyuncak hayvanlar
Davel

Tayland’daki sahibiyle birlikte yaşıyordu ve hayatının tadını çıkarıyor, koşup zıplıyordu. Bir gün 50 kg’lık köpek aniden kusmaya başladı. Tam 5 tane küçük lastik ördek ortaya çıktı! Sahibi ona oyuncak hayvanlar ile dolu bir kutu almıştı ve bir süre sonra oyuncaklardan lastik ördeklerin eksildiğini fark etti. Bir röntgen filmi için veterinerden randevu aldı ve sonuç inanılmazdı.

Davel’in midesi plastik oyuncaklarla ağzına kadar doluydu. Veteriner midesinin bu lastik ördeklerle dolu olduğunu ancak kaç tane olduğunu sayamadığını ve derhal köpeği ameliyat etmesi gerektiğini söyledi. Aksi halde oyuncaklar bağırsağa geçecekti ve bu Davel için daha tehlikeli ve rahatsız edici olacaktı.

Davel hemen ameliyata alındı ve midesinden toplam 32 adet lastik ördek, 2 parça yeşil lastik (lastik toplardan olduğu tahmin ediliyor) ve bazı lastik kemirme oyuncakları çıkarıldı.

hayvan oyuncakları
Mideden çıkar çıkmaz
hayvan oyuncakları
Yıkandıktan sonra

Tayland’lı veteriner bu plastik oyuncaklarla ilgili olarak hayvan sahiplerini uyardı. Çünkü bu midesinden oyuncak çıkardığı ilk vaka değildi. Veteriner “Midesinden oyuncak hayvan çıkardığım ilk ameliyatım değildi, ancak ilk kez bu kadar yüksek sayıda oyuncak çıkardım” dedi.

Davel ameliyattan sonra iyileşti ve artık lastik oyuncak verilmiyor.

Davel’in bu olayı, aniden yemeyi bırakan ABD’den bulldog Mortimer’i hatırlattı.

köpek oyuncakları
Mortimer

Mortimer – lastik oyuncak yedi

Cinsi: Bulldog

Adı: Mortimer

Yer: Amerika/Boston

Mortimor yemek yememeye başladı. Bu haftalarca sürdü ve sahibi artık umutsuzluğa kapıldı. İlk kez kustuğunda götürdüğü veterinerin teşhisi, bunun döngüsel kusma sendromu olduğu idi. Ancak Mortimer’ın durumu gittikçe kötüleşiyordu. Artık sevilmek istemedi ve zamanını yalnız geçirmeyi tercih etti. Yemek yemeyi haftalardır bırakmıştı ve sahibi, çok sevdiği dört ayaklı arkadaşını daha detaylı olarak incelenmesi için başka bir veterinere götürdü.

lastik oyuncak köpeğin röntgeni
Röntgen filmi

Ve işte, X-ışını nihayet Mortimer’in kötü mide ağrısını ve garip davranışını ortaya çıkardı: Midesinde haftalar boyunca her gün birer birer yediği 19 lastik emzik vardı. Mortimer derhal ameliyata alındı ve tüm emzikler midesinden çıkarıldı.

Köpeğin midesinden çıkanlar
Köpeğin midesinden çıkanlar

Mortimer sağlığına kavuştu ve evine döndü. Sahibi ona hayvan oyuncakları alırken artık daha dikkatli.

 

Kaynak: 1, 2

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar

 Çilek Videosunu Çeken Kadın Gerçeği Açıkladı: “Kurguydu, Üzgünüm!”

♥  Kedinizin Uyku Pozisyonu Ne Anlama Geliyor?

♥  Ödül Almaları Gereken Çok Yaratıcı 20 Dahi Tasarım

♥  Aynı kategorideki diğer yazılar için buraya basın

♥  Anasayfa

 

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz