İki Kere Doğmuş Bebeğin İnanılmaz Hikayesi!!

1
827
büyümüş bebek
bebek

Bir Bebek Kaç Kez Doğabilir?

İki kere doğmuş bebek olur mu diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ama bu bebek hikayesi gerçek ve Margaret Boemer’la bebeğinin başına geldi. Şöyle ki;

İki çocuk annesi Margaret Boemer üçüncü çocuğuna hamile kaldığında çok mutluydu.

Tümör fark edildi

Hamilelik prosedürüne düzenli olarak uydu. Yine rutin kontrollerinden birine gittiğinde, doktorlar ultrasonda anne karnındaki bebeğin kuyruk sokumu kemiğinde bir tümörün geliştiğini fark etti. Bebek daha 16 haftalıktı.

bebek röntgeni
röntgen filmi

Durumu kötüye gitti

Teksas Çocuk Hastanesi’nde yapılan kontrollerde bebeğin her gün biraz daha kötüye gittiği ve kalbinin iflas etmek üzere olduğuna kanaat getirildi. Bazı durumlarda, bebeğin doğumundan sonra tümörü almak daha mantıklıdır ancak Margaret’in bebeği için bu seçenek maalesef mümkün değildi. Çünkü tümör, vücudun kan akışı için fetusla rekabet ediyordu. Çok yakında, bebeğin kalbi duracak ve yaşamla savaşı kaybedecekti. Bazı doktorlar Margaret’e hamileliği bitirmesi tavsiyesinde bulundu.

iki kere doğan bebek
bebek

Bir yol daha var – iki kere doğmuş bebek

Ancak Teksas Çocuk Hastanesi, 2 çocuk annesi kadına bir ihtimalin daha olabileceğini anlattı ve anne karnında ameliyatı önerdi.

Fetal cerrahi – işte iki kere doğmuş bebek

Aslında fetal cerrahi de denilen bu yöntemde iki farklı usül var. Laparoskopik yöntemde, rahim içine yaklaşık 5 milimetre inceliğinde aletlerle ulaşılarak fetus anne karnındayken ameliyat yapılıyor.

bebek
bebek

Diğer yöntem ise Margaret Boemer’a önerilen yöntem. Açık yöntem denilen bu ameliyatta, karına yapılan kesi ile rahime ulaşılıyor. Rahime de kesi yapılıp fetus rahim dışına çıkarılıyor. Ameliyat açık olarak yapılıyor ve bittikten sonra bebek tekrar rahime konuluyor. Rahim ve gebelik amnizyon zarları dikilerek kapatılıyor.

Bebeğin ilk doğuşu

iki kere doğmuş bebek ve annesi
bebeğin ilk doğuşu

Margaret ve ailesi 2. yöntemi kabul etti ve gelişiminde 23 hafta 5 güne ulaşan bebek, rahimden çıkarılarak ameliyata alındı. Bu bebeğin bir bakıma ilk doğumu oldu.

Tümörün boyutu neredeyse bebek kadar

5 saat süren ameliyatta bebeğin kuyruk sokumu kemiğindeki tümörün yüzde 90’ı alındı. Alınan tümörün boyutu neredeyse bebeğin boyutu kadardı. Başarılı ameliyatın ardından fetus tekrar rahimin içine konularak kesi dikildi.

İkinci doğum – iki kere doğmuş bebek

iki kere doğmuş bebek
ikinci doğum sonrası

Operasyondan sonra bebeğin gelişimi titizlikle takip edildi. Margaret yatak istirahatinde tutuldu. Ve hamilelik yaklaşık 36 hafta kadar sürdü – tam bir hamilelik dönemi. Daha sonra küçük kız, Lynlee Hope, iki kere doğmuş bir bebek olarak dünyaya geldi.
Yani ilk doğumundan 12 hafta sonra Lynlee Hope, ikinci kez ve sağlıklı olarak dünyaya geldi.

iki kere doğmuş bebek
bebeğin büyümüş hali

8 günlük olduğunda ikinci bir kez ameliyata alınan bebeğin tümöründen geriye kalanlar da temizlendi ve küçük savaşçı kız evine uğurlandı.

 

Kaynak: 1

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar

♥ Baby Shower (Bebek Partisi) Nasıl Yapılır? 11 İpucu

♥ Çöplerinizden Çocuklar İçin Eğitici Öğretici 10 Fikir

♥ Anne Hadi Oynayalım! Diyen Çocuğunuza 8 Farklı Oyalama Taktiği

Çocuk kategorisindeki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

 

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz