İmaj Nedir Ve İmaj Nasıl Seçim Kazandırır?

4
472
kennedy ve nixon
Kennedy ve Nixon

İmaj Nedir?

İmaj kelimesi ne anlama gelir hiç düşündünüz mü? Giyim tarzı, gönderilen sözsüz mesajlar, konuşma biçimi, davranış ve ses tonunun kişisel imajı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Kişisel imajınız sizin resminizdir. Başkalarının gördüğü şey, sizin onlara göstermeyi yeğlediğiniz şeydir. Onların gördüğü şey, fiziksel özelliklerinizle yaradılış özelliklerinizin bir karışımıdır. Her ne kadar bu özelliklerin büyük bir kısmı size genlerinizden geçmiş olsa da davranış tarzınız, duruşunuz (beden dili), giyim tarzınız ve iletişim biçiminiz, sizin seçiminizin bir sonucudur. Bunların yanında kişisel imajı “biriyle ilk kez karşılaşıldığında hissedilenler” şeklinde de tanımlamak mümkündür.

Peki kurumsal imaj nedir şeklinde bir soru olabilirse onu da yanıtsız bırakmayalım. Kurumsal imaj, kurumunuzun iç ve dış müşterilerinin o kuruma ilişkin izlenimlerini, duygularını, düşüncelerini ve algılarını belirmektedir. Biz burada kişisel imaj üzerinde duruyor olacağız.

Yani toparlamak gerekirse;


Kısaca İmaj, Görünüm + Davranış + İletişim’in dengeli ve birbiriyle uyumlu olmasıdır.


İmajın Öğeleri

Olumlu İmaj erkek
imajın önemi

– Görünüm

İnsanlar üzerinde iyi bir imaj bırakmak istiyorsanız, dış görünümümüze dikkat etmeniz gerekir. Bundan sadece kılık kıyafetinizin düzgün ve temiz olmasını algılamayın. Dış görünüm içerisine saçınız, sakalınız, elleriniz, ayakkabılarınız, dişleriniz, takılarınız ve kokunuz da dahil tabii ki. Saçınızın, sakalınızın, el ve dişlerinizin temiz ve bakımlı, takılarınızın abartılı olmayıp kıyafetinize uygun olması, ayakkabılarınızın boyalı olması ve kokunuzun da ağır olmaması gerekir. Bunların tümü sizin dış görünümünüzün bütünüdür ve bir tanesinin bile olmaması, imajınızı yerle bir etmeye yeter. Örneğin çok şık bir takım elbise giydiniz, hoş kokulu bir parfüm sıktınız, ayakkabılar, eller, takılar her şey tamam ve uyumlu. Ancak karşınızdakine bir gülümsediniz ki dişleriniz sapsarı, işte o an tüm imajınız yerle yeksan oldu!

olumlu imaj tokalaşma
imajın önemi

– Davranış – imaj

Doğru zamanda doğru davranış önemlidir. İster bir toplantı sırasında, bir tanışma sırasında olsun isterse bir sohbette, bir ulaşım aracında olsun, davranışlarımızın ortama uygun olması elzemdir. Bir ulaşım aracında yüksek sesle konuşmak, bir sohbette karşınızdakinin yüzüne bakmamak, bir tanışmada tokalaşmamak gibi imaj kırıcı davranışlardan kaçınmak gerekir. Siz istediğiniz kadar görsel imajınızı dört dörtlük hale getirmiş olun, uygunsuz davranışlarınız imajınızı zedeleyecek hatta yok edecektir. İş hayatında uygun olmayan davranışlara şunları da sayabiliriz; sakız çiğnemek, ağzı kürdanla karıştırmak, çalışanlarla veya ziyaretçilerle aşırı samimi olmak, argo konuşmak, kavga etmek ve dedikodu yapmak.

olumlu imajlı kadın
imajın önemi

– İletişim

İletişimde dinamizm, doğru diksiyon, doğru ses tonu, akıcı konuşma, doğru vurgu, ve doğru tempo, iyi bir imajın yaratılması için en önemli hususlardır. Güzel giyindiniz, davranışlarınız da ortama uygun yani belli bir imaja sahipsiniz, ancak o kadar yavaş bir tempoyla konuşuyorsunuz ki, insanların gözündeki imajınız bir anda sıfır oldu! Ya da temponuz iyi ama çok sessiz bir tonda konuşuyorsunuz, yine olmadı!

Gördüğünüz gibi insanlar üzerinde iyi bir imaj bırakmak niyetindeyseniz, saydığım bu 3 unsura da dikkat etmeniz ve bu üçünün de birbiriyle dengeli ve uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekir.


Kitlelerin bizim hakkımızda, kafalarında oluşturdukları yanlış imajlar negatif düşünceleri doğurur, negatif düşünceler negatif duyguları; negatif duygular ise negatif tavır ve davranışları yaratmaktadır.


İmaj Nasıl Seçim Kazandırdı?

İmajın toplumsal, hatta siyasal hayatta da ne kadar önemli olduğu, ilk olarak 1960 yılında yapılan başkanlık seçimleri sonrasında, konunun uzmanları tarafından da görülmüştür.

26 Eylül 1960 akşamı, başkanlık seçimleri öncesinde Kennedy ve Nixon, televizyonda bir tartışma programına katıldı. Tarihte ilk kez, iki başkan adayı, Amerika’da, 74 milyon kişinin izleyeceği bir programda, televizyonda yan yana gelecekti.

Olumsuz imajlı Nixon
Nixon

Amerika’yı hem dış hem de iç düşmanlardan koruyacak ve kurtaracak lider, Nixon gibi görünüyordu. Anketlerde Nixon öndeydi ve başkan yardımcısı olduğu için tecrübesi de şansı da daha fazlaydı.

Kennedy ise biraz daha geri plandaydı. Harvard Üniversitesi mezunu, genç, tecrübesiz, İrlanda asıllı ve Katolik bir aday. Nixon kadar iyi tanınmıyordu. Küçük kasabalara filan gidiyor, tahta sandalyelerin üzerine çıkıp konuşuyordu. Hiç de otoriter ve inandırıcı görünmüyor, gazetelerdeki bütün fotoğraflarında, sürekli gülümsüyordu. Halkın gözünde koskoca Amerikayı yönetecek ciddiyette bir başkan gibi görünmüyordu.

Yani Kennedy’ye ne halk ne de günün gazeteleri pek şans vermiyorlardı. Bir gün Kennedy, Nixon’ı televizyona, bütün Amerikan halkının önünde karşılıklı konuşmaya davet etti. Nixon hemen kabul etti. Kaçmasına ya da bahane uydurmasına gerek yoktu. Sonuçta anketler Nixon’dan yana görünüyordu ve kendine güvenen, böyle bir açık oturumdan kaçmazdı.

Olumlu imajlı Kennedy
Kennedy

Arkasında koca bir millet vardı. Yılların tecrübesini konuşturacak, Kennedy’yi sözleriyle ezecek ve halkı coşturacaktı. Ancak kısa bir süre önce, seçim turlarından birinde, dizinden rahatsızlanarak ameliyat olmuş, iki hafta hastanede yatmış ve dokuz kilo vermişti ancak bunlar Nixon için önemli değildi.

Program öncesi hazırlıklar

Programın yapılacağı gün Nixon hastaydı, ateşi vardı ve halsizdi. Bütün günü yalnız geçirdi. Danışmanları ona bazı tüyolar vermek için yanına gitmek istedilerse de yanında kimseyi istemedi çünkü televizyonda konuşmayı kimseden öğrenecek değildi.

Kennedy ise (danışmanlarının söylediğine göre) bu programa, sınava hazırlanır gibi hazırlandı. Bu işi çok ama çok ciddiye aldı ve konuşmasına satır satır çalıştıktan sonra, gece de güzelce dinlendi.

imaj nixon kennedy
program sırasında

Program başlamadan önce,  Nixon kendisine makyaj yapılmasını reddetti. Nixon hastanede yatarken, Kennedy orada burada seçim konuşmaları yaptığı için, yüzü bronzdu zaten. Kennedy makyaj yapılmasına ilk etapta gerek duymadıysa da daha sonra makyaja izin verdi. Ekranda cildinin parlamasını istemiyor, canlı, sağlıklı, dinamik görünmek istiyordu.

Ve program başladı…

İmaj Kennedy ve Nixon
Nixon terliyor, Kennedy’nin imajı gayet iyi

Ekranda sol tarafta, koyu renk takım elbiseli, yüzünden sağlık fışkıran, sürekli gülümseyen, çok rahat, fit, aktif, dinamik, heyecanlı, bacak bacak üstüne atmış kendine güvenli oturuşuyla ve sürekli kameraya (yani televizyon izleyicisinin gözüne gözüne) bakan, umut aşılayan bir Kennedy vardı.

Sağ tarafta ise stüdyonun arka fonuyla aynı renkte açık gri takım elbise giymiş, hasta suratlı, kirli sakallı, devamlı dizini tutan, zayıflamış, yorgun, şıp şıp terleyen, yüzü parlayan, mendiliyle burnunu silen ve hep önüne ya da sunucuya bakan, stres içerisinde bir Nixon.

İkisi de iyi konuştu aslında. Yoksullukla savaş, sosyal güvenlik, komünizme geçit vermemeler, ordunun güçlendirilmesi, Amerika’yı bekleyen süper parlak gelecek, uzay çağı filan… Hatta, Nixon’ın konuşması içerik olarak Kennedy’nin konuşmasından çok daha oturaklı ve ikna ediciydi.

Peki sonunda ne oldu?

İmaj Kennedy başkan
Kennedy seçimi kazandı

Tartışmayı radyodan dinleyenler için bir sürpriz olmadı. Nixon güzel konuşmuştu ve kesin kazanacaktı. Televizyondan izleyenlerse, şoktaydı. Kennedy’nin görünümünden, akıcı ve dinamik konuşmasından, sağlıklı ve dinç olmasından, gülümsemesinden, ekrana bakmasından etkilenmişlerdi ve acaba Kennedy mi başkan olacak diye düşünmeye başlamışlardı?

Ertesi gün, Amerika’da ortalık karıştı, anketler altüst oldu ve Kennedy Nixon’dan önde görünüyordu.

Medyadaki görüntünün gücünü anlayan danışmanları, sonraki üç tartışma programında Nixon’a koyu renk takım elbise giydirdiler, makyaj yaptırdılar, terlemesin diye pudralar sürdüler, kilo aldırmak için özel diyetler uyguladılarsa da sonuç değişmedi.

Televizyon ve İmaj Kennedy’i başkan yaptırdı

İmaj Kennedy başkanlık konuşmasında
Kennedy başkan oldu

Yıllar sonra, Nixon “Bir görüntünün, bin sözcüğe bedel olduğunu bilmeliydim.” diyerek, televizyonda birlikte görünme işinin, başına nasıl bela olduğunu, tane tane anlattı. “Onunla yan yana televizyona çıkmasaydım, kazanırdım.” dedi.

Kennedy ve Nixon’ın bu televizyon kapışmaları; imajın ne kadar önemli olduğunu, medya sayesinde de bunun halka gösterilmesiyle, seçim ve seçmenleri nasıl etkilediğini gösteren ilk örnek olarak kabul ediliyor.

 

Kaynak: 1

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar

Geri Bildirim (Feedback) Nedir? Geri Bildirim Verme Ve Alma Teknikleri

♥ Kötü Geri Bildirim Aldığınızda Söylememeniz Gereken 3 Şey!

♥ Konuşurken Neler Söylenir? Neler Söylenmez?

Özel kategorisi altındaki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

 

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz