İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır? Karpuzun İyisi Nasıl Seçilir? 7 İpucu!

  0
  2119
  İyi karpuz seçimi
  İyi karpuz nasıl seçilir

  İyi Karpuz Nasıl Seçilir? Karpuzun İyisi Nasıl Anlaşılır?

  İyi karpuz nasıl seçilir biliyor musunuz? Karpuz seçme olayı, eğer bazı püf noktalarına dikkat ederseniz çok da zor değildir aslında. Çoğu insan eline bu kocaman yuvarlak meyveyi alıp, üzerine 1-2 vurduktan sonra çok güzel bir seçim yaptığından emin olarak eve gelir. Ancak karpuzu kestiğinde bir de bakar ki içi damarlı olan, tatsız tutsuz bir şeyle karşılaşır. İşte böyle bir hayal kırıklığı ile karşılaşmamak için iyi karpuz nasıl seçilir, karpuzun iyisi nasıl anlaşılır sırayla anlatacağım.

  Bu yazıyı okuduktan sonra artık evinize elinizde karpuzla dönerken, en tatlı, en sulu, en güzel kokulu karpuzu seçtiğinizden emin olacaksınız. Hadi başlayalım…

  1) Rengine dikkat  karpuz nasıl seçilir

  Karpuzun iyisi nasıl seçilir? karpuz seçme
  İyi karpuz nasıl seçilir?

  Olgun ve tatlı bir karpuz seçmek istiyorsanız renginin koyu yeşil ve mat olmasına dikkat edin. Çok parlak karpuzlar genelde pek olgun olmazlar.

  2) Tarla lekesini arayın

  Tatlı karpuz nasıl seçilir
  Karpuzun iyisi nasıl seçilir?

  Tarla lekesi olarak bilinen sarı nokta, karpuzun tarlada yere değdiği kısımdır. Olgun karpuzlar her zaman kremsi sarı hatta turuncu-sarı lekelere sahiptir, beyaz olanları tercih etmeyin.

  3) Çatlaklar var mı?  karpuz nasıl seçilir

  İyi karpuz nasıl seçilir
  Karpuzun iyisi nasıl anlaşılır?
  Karpuz üzerinde örümcek ağlarına benzeyen bu kahverengi çatlaklara dikkat edin. Bunlar karpuzun tarladayken arılar tarafından ziyaret edildiğinin kanıtıdır ve çatlaklar ne kadar çoksa karpuzun da o kadar tatlı olacağını gösterir.

  4) Sesine kulak verin

  iyi karpuz nasıl seçilir karpuz seçme
  Karpuz seçimi nasıl yapılır?
  İyi karpuz seçmek için karpuzu iki elinizle üstten ve alttan tutun. Üstten elinizle karpuza vurduğunuzda alttaki elinizde titreşimin devam ettiğini hissetmelisiniz.

  5) “Erkek” ve “dişi” karpuzlar

  karpuz tatlısı nasıl anlaşılır
  İyi karpuz seçimi
  Birçok insan, çiftçilerin karpuzları cinsiyete göre ayırdıklarını bilmez. Erkek olan karpuzlar daha büyük ve uzun (oval) bir şekle sahipken, dişi karpuzlar top gibi yuvarlaktır. Bu arada erkek karpuzlar sulu olurken dişi karpuzlar tatlı olurlar. Ben kendi adıma söyleyeyim, bundan sonra dişi karpuz seçeceğim, çünkü karpuzun tatlı olmasını tercih ederim. 🙂

  6) Boyutuna dikkat edin

  karpuzu nasıl seçerim
  Karpuzun iyisi nasıl anlaşılır ?
  Genellikle büyük karpuzların daha olgun ve tatlı olacağı düşünülür ama bu yanlıştır. İyi karpuzu seçmek için, ne en büyük ne de en küçük olanını seçin. Karpuzun ortalama büyüklükte olmasına dikkat edin. Şunu da unutmayın, karpuzu elinize aldığınızda boyutuna göre ağır olmalıdır.

  7) Kuyruğu inceleyin

  İyi karpuz nasıl seçilir
  Karpuzun iyisi, kuyruğa dikkat

  Karpuzun kuyruğunun kuru ve kahverengi olmasına dikkat edin. Ayrıca da kuyruğun kıvrık olması makbuldür. Eğer kuyruk yeşilse muhtemelen karpuz tarladan henüz olgunlaşmadan erken toplanmıştır. Eğer kuyruk sarı ise bu da çok fazla güneşte kaldığının yani geç toplandığının işaretidir. Sarı kuyruk, karpuzun suyunun çekildiğini, yani içi geçmiş bir karpuz olduğunu gösterir.

  Artık iyi karpuz nasıl seçilir biliyorsunuz.

  Ancak son bir seçenek daha var. Tüm bunları ben yapamam, anlayamam, seçemem diyorsanız, artık bu işi karpuzu aldığınız yerdeki görevliye bırakmaktan başka çare yok. 🙂

  Yazımı beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

   

  Kaynak: 1, 2, 3

  Abone olmak ister misiniz?

  Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

  Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

  Sanırım bir yanlışlık oldu

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz