Kedinizin Uyku Pozisyonu Ne Anlama Geliyor?

2
5926

Kediler Nasıl Uyur Hiç Dikkat Ettiniz Mi?

Kediler nasıl uyur, kedilerin uyku pozisyonu bize ne söylüyor hiç düşündünüz mü? Onu farklı farklı pozisyonlarda uyurken görmüşsünüzdür. Peki bu pozisyonların anlamı nedir?

Kediler yaklaşık 9.500 yıldır insanlarla yan yana yaşıyorlar, ancak bu gizemli yaratıklar hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. Sevimli kedi arkadaşlarımız bizimle doğrudan konuşamaz, bu yüzden sinyallerini okumak için bir yol bulmalıyız. Neyse ki, vücut dilleri, niyetleri ve gerçek duyguları hakkında çok şey açığa çıkarabilir. Mesela kediler nasıl uyur ? Uykusu gelen kedi nasıl yatıyor?

Özellikle bir köşeye kıvrılıp uyudukları zaman, onların ne hissettiklerini, neden bazen farklı pozisyonda uyuduklarını ve bu uyku pozisyonlarının ne anlama geldiğini bilmek istemez misiniz?

İşte sevimli kedi arkadaşlarımızın 7 farklı uyku pozisyonu ve anlamları.

Kediler nasıl uyur ?

Kıvrılmış Pozisyon (Kuyruk Sallıyor)

kıvrılmış uyku pozisyonu

kıvrılmış pozisyon

Anlamı: “Uyumaya çalışıyorum ama orada tamamen rahat değilim.”

Uykusu gelen kedi bu şekilde yattığında, inanılmaz derecede rahat ve güvenli görünse de, aslında bir kedinin bir tehlike hissettiği ve savunmasız vücut parçalarını korumaya çalıştığı anlamına gelir. Kedi karnını gizler ve kuyruğunu vücudunun etrafında sallar. Bu vücut pozisyonu ayrıca kedinin vücut sıcaklığını daha iyi korumasını sağlar, bu nedenle soğuk bir gün için iyi bir seçenektir.

Bir Makosen veya Sfenks

uykusu gelen kedi
sfenks pozisyonu

Anlamı “Orada olmak çok iyi hissettiriyor.”

Mokasen uyku pozisyonu, bir kedinin çevresi ile oldukça mutlu olduğu ve ondan sonuna kadar zevk aldığı anlamına gelir. Kedi herhangi bir tehdit görmüyor, memnun hissediyor ve mutlulukla parlıyor. Bu pozisyon aynı zamanda kedinin vücudunun ısınması veya soğuması için harcamak zorunda olduğu enerjiden tasarruf edilmesine yardımcı olur.

Göbek Pozisyonu – kediler nasıl uyur

kedi yayılmış

göbek pozisyonu

Anlamı: “Sana çok güveniyorum.”

Mide bölgesi, herhangi bir kedinin en savunmasız vücut kısımlarından biridir. Kabarık arkadaşınız göbekleri yukarıdayken kanepenizde uyuyorsa ve bacakları farklı yönlere yayılmışsa, tebrikler!

Bu, sonunda güvenini kazandığınız anlamına gelir. Bu uyku pozisyonu, ev kedileri arasında en yaygın olanıdır, çünkü açık havada takılan kediler, nadiren çevrelerine bu kadar güçlü bir güven duyarlar.

Gözleri Yarı Kapalı Olarak Uyuyor

uyku pozisyonu yan yatmış kedi

gözler yarı kapalı

Anlamı “Evet, elbette uyuyorum …”

Kediniz ne kadar sevimli ve evcilleştirilmiş olursa olsun, hala yırtıcıdır. Kediler, etraflarında olan herhangi bir şeye anında tepki vermeye hazır olmak ister, bu yüzden savunmaya hazır haldeyken, en rahat pozisyonu bulma dürtüsüyle uğraşmak zorunda kalırlar. Yani nöbet tutarlar, bir gözü kapalıyken diğeri yarı açıktır. Beyinlerinin bir kısmı uyurken diğeri uyanık. 🙂

Yan Uyku Pozisyonu

kediler nasıl uyur
yan yatarak

Anlamı: “Uyku zamanı!”

Bu, bir kedinin benimseyebileceği en rahat konumlardan biridir. Kendini güvende ve huzurlu hissediyor, bu yüzden hayati organlarını korumaya gerek kalmamış. Kedinin derin uykuda olması ve endişelenmiyor olması muhtemeldir. Bu pozisyonda uyuyan kediler genellikle sahipleriyle güçlü bir duygusal bağlantıya sahiptir ve güvenlerini göstermekten korkmazlar.

Kıvrımlı Pozisyon 

kediler nasıl uyur
kıvrımlı pozisyon

Anlamı: “Kendimi güvende hissediyorum.”

Bu muhtemelen ev kedileri arasında en yaygın konumlardan biridir. Hem rahattır, hem de kediyi korumaya yardımcı olur. Sıcak ve aynı zamanda kedinin en hassas vücut parçalarını korur. Ayrıca kedinizin güvenli ve rahat hissettiğini gösterir. Ama dikkat et! Bazen kediler, bazı sağlık sorunları nedeniyle acı çekerken bu pozisyonu benimser. Evcil hayvanınızın davranışına dikkat edin, böylece rahatsız edici işaretleri kaçırmayın.

Gizli Yüz Pozisyonu

kediler nasıl uyur gömülmüş
gizli yüz pozisyonu

Anlamı: “Lütfen, bana dokunma.”

Bazen kediler rahatsız edilmekten hoşlanmaz ve bu pozisyon onlara dokunmamanız gerektiğinin açık bir işaretidir. Evcil hayvanınız başını herhangi bir yumuşak örtüye veya mindere gömmüşse, muhtemelen huzur ve sessizlik istiyordur. Kedinizin “ben” zamanının tadını çıkarmasına izin verin ve daha sonra sevginizi gösterin.

Kediler nasıl uyur gördünüz, peki sizin kedinizin uyku pozisyonu hangisi?

 

Kaynak: 1

camekan’S olarak önerdiğimiz diğer yazılar

Bu Fotoğraflara İnanamayacaksınız!

 Hayvan Dostlarımız Sesli Düşünürse Ne Olur? – 21 Komik Fotoğraf

♥ Bir Köpeğin Midesinden 32 Lastik Ördek Çıktı!!

Yaşam kategorisindeki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz