Gece Neler Yiyebilirim?

Dürüst olalım, hepimiz yemek yemeyi severiz. Ve özellikle de geceleri atıştırmayı seven bir milletiz. Televizyonun karşısında dizileri filmleri izlerken, gelsin meyveler, kuruyemişler, gitsin çaylar, tatlılar. Bize geç saatlerde yediğimiz çoğu yiyeceğin doğrudan kalçalarımıza yağ olarak geri döndüğünü söylediler ancak yapılan son araştırmalar, durumun tam olarak böyle olmadığını ve geceleri kilo almadan yiyebileceğiniz çok lezzetli ürünler olduğunu gösteriyor.

Tabii ki buradaki anahtar kelimenin ölçülülük olduğunu da unutmayalım. Glisemik endeksi düşük, yüksek proteinli ve düşük şekerli olan bu yiyeceklerin neler olduğunu paylaşmak istiyoruz.

İşte gece atıştırması olarak yememizde sakıncası olmayan yiyecekler. Yazının sonundaki önemli bonusu da okumayı atlamayalım!

1) Peynir

gece atıştırmalık
©  Depositphotos.com

Yine, ölçülülük, ölçülülük, ölçülülük! Gece atıştırması olarak peynir yemeyi önerdiğimizde yarım kilo değil, bir dilim peynirden bahsediyoruz. Peynir yüksek proteinli bir besindir, bu nedenle ertesi güne kadar sizi tok tutar. Kilonuzu kontrol altında tutmak için gece geç saatlerde atıştırmak için az yağlı peynir tüketebilirsiniz.

2) Süzme Peynir

masum gece atıştırmalığı
©  Depositphotos.com , ©  Depositphotos.com

Süzme peynirde kazein proteini bulunur. Kazein, tokluk hissini arttırdığı için gece geç saatlerde atıştırmak için en iyi protein türü olan çok yavaş bir sindirim hızına sahiptir.

3) Humus

gece ne atıştırabilirim
©  Depositphotos.com , ©  Depositphotos.com

Humus , özellikle ev yapımı ise harika bir protein kaynağıdır. Acıktıysanız, humusa batırılmış havuç veya kereviz çubukları mükemmel bir seçenektir.

4) Yoğurt

kilo aldırmayan yiyecekler
©  Depositphotos.com , ©  Depositphotos.com

Bilim adamları, yoğurdun gece atıştırmak için mükemmel bir yiyecek olduğunu kanıtladılar. Protein oranı yüksek, yağ oranı düşük ve şeker oranı da çok düşüktür. Daha da lezzetli hale getirmek için biraz meyve veya çilek ekleyebilirsiniz.

5) Krakerler

kalorisi düşük yiyecekler
©  Pixabay.com

Kraker dediğimizde, kalorisi düşük, kompleks karbonhidratlı, tam tahıllı krakerleri kastediyoruz. Biraz humus, bir dilim peynir veya biraz süzme peynir eklemek, bunu lezzetli bir tam tahıllı atıştırmalık yapar.

6) Patlamış Mısır

masum atıştırmalık
©  Depositphotos.com

Şaşırtıcı gelebilir, ancak patlamış mısır geceleri yemek için çok güvenli bir atıştırmalıktır. Tabii ki çok yağlı olarak patlatılan mısırdan bahsetmiyoruz. Azıcık sıvı yağda veya yağsız patlatırsanız ideal bir gece atıştırmalığı elde etmiş olursunuz.

7) Yumurta

kalorisi düşük atıştırmalıklar
©  Depositphotos.com , ©  Depositphotos.com

Yumurta da çok iyi bir atıştırma seçeneğidir. Bir yumurtanın sadece 75 kalorisi vardır ancak protein açısından çok yüksektir ve sizi uzun süre tok hissettirecektir.

8) Sebzeler

kilo aldırmayan atıştırmalık
©  Pixabay.com , ©  Depositphotos.com

Sebzeli atıştırmalıklar en iyisidir, kalorisi düşük ve ertesi güne kadar aç hissetmeyeceksiniz. Kendiniz için önceden biraz kereviz veya havuç ya da karışık sebze salatası hazırlayabilirsiniz.

9) Muz

şişmanlatmayan yiyecekler
©  Depositphotos.com , ©  Depositphotos.com

Muz, kalori bakımından oldukça yüksek olmasına rağmen, aynı zamanda yüksek miktarda potasyum ve magnezyum içerir, bu yüzden muzlar rakipsiz bir gevşeticidir. Ayrıca bazı araştırmalara göre uykumuzu getiren melatonin de içermektedir.

Bonus: Kaçınılması gereken yiyecekler

şişmanlatmayan gece yiyecekleri
© Depositphotos.com
  • Hızlı Karbonhidratlar: Bazı bilimsel açıklamalara girecek olursak, hızlı karbonhidratlar, yüksek Glisemik Endeksine sahip karbonhidratlardır. Liste çok uzun, ancak genel olarak konuşursak, tatlılardan, keklerden, şekerlerden, donutlardan kaçının – hepsi doğrudan belinize gider.
  • Elma: Elmaların kalorisi düşük ve her türlü besin maddesiyle yüklü olmasına rağmen, bir elmayı sabah veya öğleden sonra yemek daha iyidir. Bunun nedeni, elmanın kabuğunda bulunan ve sindirimi uzun süren lif ve pektin açısından zengin olması ve uykunuzu bozabilmesidir.
  • Baharatlı Yiyecekler: Baharatlı ve tuzlu yiyecekler sizi susuz bırakır. Ve gecenin bir yarısı uyandığınızda, büyük olasılıkla yemek yemek isteyeceksiniz.

 

Kaynak: 1

camekanS‘ın diğer önerdikleri…

 

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz