Mutfaktaki mucize bitki kişnişin faydaları saymakla bitmez

Kişnişin faydaları nelerdir? Kişniş otu ya da kişniş bitkisi (kinzi bitkisi) ne işe yarar, sağlığımıza iyi gelir mi? Peki kişniş otu nedir? Kişniş sadece lezzet açısından değil, aynı zamanda birçok özelliğe sahip tıbbi bir bitkidir. Kişniş tohumu, tozu ve kişniş yaprakları, yemek pişirmek için de çoğu ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor. Antibakteriyel özelliklerin yanı sıra birçok vitamin ve mineral içermesi nedeniyle sağlık için çok yararlıdır. Hint mutfağının ayrılmaz bir parçası olan ve artık ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan kişnişin faydaları nelerdir görelim.

Kişniş (kinzi bitkisi, aşotu) nedir ?

Kişniş, halk arasında aş otu olarak da bilinen ancak çok duyulmasına rağmen kullanımı pek fazla bilinmeyen bir baharat.

Maydanozgiller familyasından, yaprakları maydanozu andıran, 20-60 santimetre yüksekliğinde, tüysüz, ve otsu bir bitkidir. Bu bitkinin baharat olarak kullanılan kurutulmuş meyvesi veya tohumuna da kişniş adı verilir.

kişniş kisnis
Kişnişin faydaları

Kişniş ne işe yarar ?

Taze kişniş yaprakları kokulu olduğundan, et yemekleri veya zeytinyağlılarda yemeği süslemek ve tadını arttırmak için kullanılır. Bunun dışında kişniş tohumu da kullanılır. Kurutulmuş kişniş tohumları toz haline getirilir. Ve bu toz da kişniş baharatı olarak kullanılır. Yemeklere toz olarak katılması oldukça faydalıdır.

Kişnişin Beslenme Profili

Kişnişin protein, yağ, lif, karbonhidratlar, kalsiyum, fosfor, demir, karoten, tiamin, potasyum ve C vitamini, provitamin A ve K gibi mineraller içerdiğini biliyor musunuz? Gıda endüstrisinde kişniş, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Lezzet ve Ekstrakt Üreticileri Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından gıda ve ilaçlarda hammadde olarak kullanımı için onaylanmıştır.

Kişniş tohumu kişniş faydaları
Kişniş tohumu

Kişnişin faydaları nelerdir – kişniş neye iyi gelir ?

Kişniş faydaları açısından oldukça geniş bir listeye sahiptir. Piyasada bulunan ilaçlardan daha ucuz olan ve dezavantajları olmayan bir Ayurveda ilacıdır.

Yaygın araştırmalara göre hastalıklarımızın %82’si toksinlerden (kurşun, arsenik, civa, katmium, alüminyum gibi ağır metaller veya pvc, pestisitler, boya içerikleri, kozmetiklerdeki içerikler, petrol türevleri vs gibi kimyasal toksikler) ve enfeksiyonlardan meydana gelmektedir. Bu demek oluyor ki, vücudunuzu toksinlerden ve enfeksiyonlardan uzak tutarsanız, büyük bir oranla hastalıklara yakalanmayacaksınız. Kişnişin faydaları içerisinde en önemlisi budur. Şimdi daha ayrıntılı olarak kişniş neye iyi gelir görelim.

kişniş tohumu ve yaprakları
Kişniş neye iyi gelir

1) Anemiye (kansızlık) iyi gelir

Aneminin en yaygın nedeni kanda yeterli miktarda demir olmamasıdır. Bu durumda, vücudun daha fazla demire ihtiyacı vardır. Kişnişin demir bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Kişnişin düzenli olarak tüketilmesi aneminin üstesinden gelmeye yardımcı olur. Ne şekilde tüketilebileceği aşağıda ayrı bir başlıkta işlenmiştir. Ayrıca kişniş, antioksidanlar, mineraller, A ve C vitaminleri bakımından zengin olması nedeniyle kansere karşı da koruma sağlar.

2) Enflamasyonu Azaltma

Kişnişin en önemli faydalarından biri anti-enflamatuar özellikleridir. Bu nedenle kişniş almak vücudun herhangi bir yerinde olan iltihabı azaltır.

3) Kolesterolü kontrol eder – kişnişin faydaları

Kişniş tohumları yüksek kolesterolle mücadele eden insanlar için faydalıdır. Damarların duvarlarında kolesterol (plak oluşumu) birikmesine engel olur. Damarlardaki oluşmuş olan plakları da kovar. Kırmızı kan hücrelerini artırdığı gibi, kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olan bakır, çinko gibi mineraller içerdiği için, kolesterolü kontrol altında tutar ve böylelikle kalp sağlığınızı korur.

4) Gözler için faydalı – kişniş faydaları

Kişnişte bulunan A vitamini gözlerimiz için çok önemlidir. (Araştırma) Dolayısıyla düzenli taze kişniş tüketmenin, gözlerde kaşıntı, alerjik belirtiler ve diğer göz hastalıklarına çok iyi geldiği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

kişnişin faydaları
Kişniş gözdeki alerjiye iyi gelir

5) Kandaki şekeri düşürür

Kişniş ayrıca diyabet problemiyle uğraşanlar için de oldukça faydalıdır. İnsülin seviyesini dengede tutması nedeniyle diyabet hastası olan insanlar için kan şekerini düzenleyici rol oynar. ( Araştırma )

6) Osteoporozu (kemik erimesi) önler

Kişniş, A vitamini ve K vitamini içerdiğinden, vücudun kalsiyum sentezinde yardımcı olur. Kalsiyum kemikler için gereklidir, bu nedenle kişnişin kullanımı osteoporozu önler.

7) Sağlıklı sindirim sistemi 

Kişnişin lif içermesi nedeniyle sindirim sistemine çok faydası vardır. Bu mucizevi bitki, sindirimi teşvik etmek için mükemmel bir ilaçtır ve IBS (huzursuz, hareketli ya da hassas bağırsak sendromu) ve kolikte alınması özellikle tavsiye edilir. Şişkinlik, gaz, ishal, kabızlık, mide ekşimesi ve hazımsızlığa iyi gelir.

8) Menstrüasyon (regl) için

Adet sırasında şiddetli ağrı ve aşırı kanaması olan kadınlar da mutlaka kişnişin rahatlatan etkisinden yararlanmalıdır. Kişniş otu kanamayı kontrol altına alır ve vücuttaki enerji seviyelerini iyileştirir. Tohumlarından çay yapabilir ve içebilirsiniz. (Araştırma)

kişniş neye iyi gelir
Kişnişin regl dönemlerindeki faydası

9) İdrar yollarının temizlenmesi

Terletici ve idrar söktürücüdür. Hem tohumları hem de yaprakları idrar yolu enfeksiyonları (sistit), idrar yaparken yanma gibi semptomlara karşı iyi bir infüzyon (sıcak suda demleyerek) olarak kullanılabilir. (Araştırma) Böbrekleri temizleyerek taş ve kumları dışarı atar.

10) Cilt sağlığı – kişnişin faydaları

Kişniş antiseptik ve antioksidan bakımından zengin olması nedeniyle, cilt için de faydalıdır. Antiseptik ve ek olarak, cilde faydalı olduğu düşünülen C vitamini açısından da zengindir. Bunun dışında cilde doğrudan uygulanması, cildin nemli kalmasını sağlar. Dermatite iyi gelir. Alerjiler, saman nezlesi, cilt döküntüleri ve ürtikere karşı tavsiye edilmektedir.

11) Ateş düşürücü  – kişnişin faydaları

Kişniş aynı zamanda ateş düşürücü bir etkiye de sahiptir.

kisnis neye iyi gelir
Kişnişin ateş düşürücü etkisi

12) Gıda zehirlenmesi / radyasyon 

Bir araştırma sonucuna göre; kişnişin stafilokok, streptokok, koli basili, Salmonella ve Candida bakterilerine karşı etkili olan mükemmel bir antibakteriyel ve antifungal olduğunu göstermektedir. Ayrıca vücudumuzda birikmiş olan radyasyon ve toksik maddelerin temizlenmesi için birebirdir.

13) Endişe, kaygı giderici

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da kişnişin en faydalı bitkiler arasında olduğunu belirtiyor. Kişniş, anason, tarçın, kekik ve kakule ile biraraya getirilip yakıldığında yapılan tütsünün, kaygı, vesvese ve endişe giderici olduğunu söylüyor.

kisniş ve yararı
Kişnişin endişeye etkisi

Kişnişin Yan Etkileri – kişnişin faydaları

Kişnişin normal kullanımda yan etkileri yoktur. Ancak büyük miktarlarda tüketmek bazı sorunlara neden olabilir.

Dengeli miktarda tüketilmelidir, yüksek miktarda kişniş yemek, karaciğer sorunlarına neden olabilir.

Kişniş özellikle hamile veya bebek emziren kadınlar tarafından aşırı tüketilmemelidir. Bunun üreme sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Yüksek miktarda kişniş tüketmek baş dönmesi, döküntü, şişkinlik ve nefes darlığı gibi alerjik etkilere neden olabilir.

Aşırı alım, kan şekerini önemli ölçüde düşürebilir.

kişniş tohumu faydaları
Kişniş tohumunun faydaları neler

Kişnişin kullanım önerileri

  • Yiyeceklere ilave: Kişnişi tüm yemeklerinize katabilirsiniz. Her yemeğe 1 çay kaşığı toz kişniş kattığınızda tat olarak yemeği çok etkilememektedir. Böylelikle hem baharatın kendine has tadı yemeğinizin lezzetini bastırmayacak hem de kişnişin tüm sağlıklı etkilerinden yararlanmış olacaksınız.
  • Maydanoza benzeyen taze kişniş yapraklarından salatalarınıza 4 – 5 adet koyabilirsiniz.
  • Yoğurt içerisine taze kişniş koyarak tüketebilirsiniz.
kişnişin yararları
Taze kişniş yaprakları neye yarar
  • İçecek olarak: 1 çorba kaşığı kişniş tohumu veya 1 çay kaşığı kişniş tozunu yarım litre sıcak suya koyarak 1 saat demleyin. Demleme sırasında uçucu yağların yok olmaması için demliğin ağzını kapatın. Gün içerisinde yarımşar bardak içerek tüketebilirsiniz.
  • Çay olarak: Sıcak suya 1 çay kaşığı toz kişniş veya 1 tatlı kaşığı kişniş tohumu koyup 5 dakika demleyin. Sıcak olarak çay şeklinde içebilirsiniz.
  • Kür olarak: Bir bardak su içerisine 2 tatlı kaşığı toz kişniş koyup günlük olarak içebilirsiniz. Bu uygulamayı 4 hafta yapmanız yeterlidir. Vücudunuzdaki toksinlerden kurtulacaksınız. Bir süre ara verdikten sonra kişnişi yemeklerinize azar azar katmaya devam edin. Ayrıca yukarıdaki saydığım rahatsızlıklarınıza da iyi gelecektir.
kişniş faydaları kişniş nedir kisnis nedir
Kişniş çayı

Kişnişin faydaları gördüğünüz gibi gerçekten çok fazla.

Hasta olmamak için sık sık tüketmeye devam edin.

 

Kaynak: 1, 2, 3, 4

camekan’S size şunları da öneriyor

 Kuru Öksürüğünüz Geçmiyor Mu? Şıp Diye Geçirecek 9 İpucu!

♥ Ketojenik Diyet’in Epilepsi, Kanser ve Zayıflamaya Etkisi

♥ Tırnakların Kırılmasına, Tırnak Mantarına, Renk Değişimine 10 Kolay Yöntem!

Sağlık kategorisindeki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz