Koltuk altı lekeleri nasıl çıkar?

Koltuk altındaki sarı lekeler neden olur, kıyafetlerdeki koltuk altı sararmaları çamaşır makinesinde yıkadığınız halde çıkmadı mı, piyasada satılan leke çıkarıcılarla çıkar mı, koltuk altı sarılıklardan nasıl kurtuluruz? Tüm bu sorulara cevap bulacağınız bir yazıyı camekan’S olarak sizler için araştırdım.

Kıyafetlerinizde ve özellikle de beyaz olanların koltuk altındaki sarı lekeler hepimizin eminim başına gelmiştir. Üstelik çamaşır makinesinde yıkamama rağmen, özel leke çıkarıcılarla, hatta ve hatta çamaşır suyunu lekenin üzerine dökerek veya çamaşır suyu + su karışımında bekleterek üstesinden bizzat ben de gelemedim. 🙂

gömleklerin koltuk altındaki sarı lekeler nasıl çıkar
Koltuk altındaki sarı lekeler

Bu koltuk altı sarı lekelerin neden olduğuna ilişkin bir sürü senaryom vardı. Benim terimden dolayı oluyordu, ya da yediğim bazı şeyler terlediğimde bu şekilde sararma yapıyordu, koltuk altı deodorantımdan dolayı oluyordu ya da beyaz tişörtümün kumaşıyla terim birleşince sarı lekeler oluyordu gibi gibi.  Çoğu kez deodorantımı değiştirdiğim halde gerek benim gerekse çocuklarımın beyaz tişörtlerindeki bu sararmalar devam ediyordu.

Ancak sonunda bu sarı lekelerin neden olduğunu öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istiyorum. Şöyle ki, koltuk altı için kullandığımız çoğu deodorant ve ter önleyici koltuk altı sticklerinde alüminyum varmış. Bu alüminyum bizim terimizle birleşince bir tepkime oluşuyor ve sarı lekeler oluşuyor. Bu lekeler kendi terimizi de içerdiğinden protein bazlı olduğu için, sıcak suya maruz kalınca daha da kalıcı hale geliyor. Olay bu kadar basitmiş. Yani deodorant veya ter önleyici koltuk altı sticki alırken alüminyüm içermemesine dikkat ediyoruz.

koltuk altındaki sarı lekeler
Deodorant ve stick kullanımı

Peki diyelim ki alüminyumsuz deodorant ve ter önleyici bulamadık, koltuk altı sararmış kıyafetlerimizi de hala giymek istiyoruz. Bu sarı lekeleri evde kolayca uygulayabileceğimiz doğal yöntemlerle çıkardıktan sonra giyebileceğinizi söylüyorum. Nasıl? İşte sizinle aşağıda paylaşacağım bu kolay tarifleri uygulayarak. Hadi başlayalım…

Koltuk altı sarı lekeler nasıl çıkar?

1.Yöntem

Malzemeler

 • 3-4 Aspirin
 • Yarım su bardağı su

Uygulama

Suyun içerisine aspirinleri atın ve ezin. Aspirinler iyice ezildikten sonra oluşan çözeltiye kıyafetinizin lekeli kısımlarını batırın. 20 dakika beklettikten sonra durulayabilir ve çamaşır makinesine atabilirsiniz.

tişört ve aspirin
koltuk altındaki sarı lekeler için aspirin

2. Yöntem

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı karbonat
 • Su
 • Temizlik fırçası veya eski diş fırçası

Uygulama

Karbonata suyu bir macun haline gelene kadar ekleyin. Genellikle 3’e 1 oranıyla uygun oluyor. Macunu lekeli yere sürün ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra eski bir diş fırçasıyla lekeli yeri fırçalayın. Leke yok olduğunda durulayıp çamaşır makinesine atabilirsiniz.

koltukaltı lekeler
Koltuk altı lekeler için karbonat ve su

3. Yöntem

Malzemeler

 • Limon
 • Tuz
 • Temizleme fırçası ya da eski diş fırçası

Uygulama

Kıyafetinizdeki lekeli bölümü limon suyuna batırın, ya da limonu direkt olarak lekelerin üzerine sıkın. Lekeli kıyafeti 15 dakika güneşte bekletin. Sonra lekenin üzerine tuz serpin ve fırçayla fırçalayın. Duruladıktan sonra normal çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Sarı Koltuk Altı Lekeler Nasıl Çıkar
Limon-tuz-fırça

4. Yöntem koltuk altı sarı lekeler

Malzemeler

 • 1 litre ılık su
 • 1 su bardağı beyaz sirke

Öncelikle sirke ve ılık suyu karıştırın ve lekeli kıyafetinizi bu suda 20 dakika bekletin. Sonra ayrı bir kapta aşağıdaki malzemelerle bir macun hazırlayın.

 • Yarım su bardağı karbonat
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı oksijenli su (eczanelerde satılır)

Uygulama

Bu macunu elinize bir tutam alarak kıyafetin lekeli koltuk altına sürün ve çitileyin. Bunu birkaç kez yaptıktan sonra bu şekilde kıyafeti 20 dakika daha bekletin. Sonrasında durulayabilirsiniz. Sarı lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Not: Beyaz sirke aynı zamanda piyasada satılan ürünlere benzer yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

Sarı Koltuk Altı Lekeleri Nasıl Çıkarılır
koltuk altı sarı lekenin çıkarılması

5.yöntem

Malzeme

 • Bulaşık deterjanı

Uygulama

Evde kullandığınız bulaşık deterjanından bir miktar lekeli kısma sürün. Sonra bu bölümü çitileyin, birkaç kez yaptıktan sonra 30 dakika bekletin ve durulayın. Sonrasında makineye atabilirsiniz.

koltuk altındaki sarı lekeler ve bulaşık deterjanı
Bulaşık deterjanı ile sarı lekeleri çıkarma

Önleyici Tedbirler

 • Koltuk altındaki sarı lekeler için paylaştığım bu uygulamalara gerek kalmaması için size şöyle bir önerim var. Terlemiş olduğunuz kıyafetlerinizi makineye atmadan önce mümkünse ter daha kurumadan, çıkarır çıkarmaz beyaz sabunla ve suyla lekeli kısımları çitileyin. Sabunu lekelere sürerek çitilediğinizde taze leke hemen çıkacaktır. Daha sonra çamaşır makinesine atarsanız lekeden eser kalmayacaktır. Amaç, lekenin kıyafete iyice yerleşmeden çıkarılması.
 • Giysinizi giymeden önce, tersini çevirin. Koltuk altı bölgelerine bolca bebe pudrası serpip ütüleyin. Böylelikle teri emen pudra, deodorantınızla tepkimeye girmeyecektir. Bu en çok pamuklu ya da içinde pamuk bulunan kumaşlarda işe yarar.

Koltuk altı sarı lekeler için önerdiğim bu uygulamalar umarım sizin de işinize yarar.

 

camekan’S size şunları da öneriyor

♥ Hamurdan İnek Olur Mu? Tam 44 Çeşit Oyun Hamuru Şekilleri

♥ Doğal Oyun Hamuru Yapımı-Gıda Boyasız-Tamamen Organik!

♥ Boş Nutella Kavanozları İle Ne Yapılabilir? İşte 5 Yaratıcı Fikir!

Nasıl Yapılır kategorisindeki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa 

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz