Koronavirüs Bitti Mi?

Koronavirüs bitti mi? Pandemi bitti mi?  Google arama motorlarında ülkemizde en çok aranan cümlelerden ikisi bunlar. Bu konuya açıklık getirmek için DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü-WHO) Avrupa Direktörünün en son açıklamalarına bakmakta fayda görüyorum.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr Hans Henri P. Kluge’nin Açıklaması

korona
DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr Hans Henri P. Kluge
“COVID-19 kötü ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalık olmaya devam ediyor. Sadece 2 hafta önce ilk kez virüse yakalandım ve ayaklarımı yerden kesti. Yüksek ateş, titreme ve nefes darlığı ile 3 korkunç gün ve gece geçirdim. Tam olarak aşılanmasaydım ve ek dozumu almasaydım ne kadar kötü olacağını hayal bile edemiyorum. Evde tecritte kaldım, ailem yanımdaydı ve bana göz kulak oldular. Hastaneye yatmaya veya tedaviye ihtiyacım yoktu. Bağışıklık sistemimdeki aşı kaynaklı antikorlar çalışmaya başladı ve enfeksiyonla savaştı.”
“Enfekte olan herkese tavsiyem, sakin olmalarıdır. Semptomlarınızın ortadan kalkması, tamamen iyileştiğiniz anlamına gelmez. Ve normal rutininize hemen dönmeyip yavaş yavaş geçin.”
koronavirüs bitti mi corona bitti mi
© Medyascope

“Salgının üzerinden 2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, hepimiz kendimizi güvende tutmak, risk seviyemizi değerlendirmek ve enfekte olursak başkalarını korumak adına gerekli adımları atmak için sahip olduğumuz araçların farkındayız. Kendi bilinçli kararlarınızı verin.” 


Bir maskenin zorunlu olmaması, yasak olduğu anlamına gelmez. ”  


“Virüsün devam eden evrimi nedeniyle SARS-CoV-2 ile tekrarlanan enfeksiyonlar meydana geliyor ve her yeni enfeksiyon uzun süreli COVID’e yol açabiliyor. Örneğin, yalnızca Birleşik Krallık’ta tahmini 2 milyon insan -nüfusun %3’ü- uzun süreli COVID-19’dan muzdariptir. Uzun süreli COVID hastalarının tespiti, tedavisi ve rehabilitasyonu için en iyi uygulamaların oluşturulması ve çok daha fazlasının yapılması gerekiyor. Ülkelerin, sorunu tanımaya ve COVID-19’un gölge pandemisine yanıt vermek için gereken araştırmaya yatırım yapmaya devam etmeleri gerekiyor. ”

corona pandemi virüs ne zaman bitecek
Koronavirüs bitti mi ?

Hükümetlere mesajım… koronavirüs bitti mi

“Yinelemek gerekirse: Hükümetlere ve sağlık yetkililerine mesajım, önümüzdeki aylara hazırlanmak için şimdiden harekete geçmeleri gerekiyor. Şu anda, kış mevsiminin yaşandığı güney yarımkürede, COVID-19 ile birlikte sağlık sistemleri üzerinde sürekli bir baskı oluşturan çok aktif bir grip mevsimi yaşanıyor. Benzer bir senaryoyu kuzey yarım kürede, sonbaharda ve kışa doğru görmemiz muhtemeldir.”
“En çok risk altında olanları korumak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam etmeliyiz. Bu, son derece öngörülemez bir virüs olmaya devam eden SARS-CoV-2’nin evrimini izlemeye ve takip etmeye devam etmemiz gerektiği anlamına geliyor. Yine de Avrupa Bölgesi’ndeki çoğu ülke COVID-19 gözetimini durdurdu veya büyük ölçüde azaltarak, virüsün nasıl geliştiğine dair bilgimizde tehlikeli bir kör nokta yarattı.”
korona ne zaman bitecek biter covid 19 sars
Pandemi bitti mi?
“Bu nedenle tüm ülkeleri solunum yolu virüsleri için daha geniş, esnek, nüfus tabanlı sürveyansın bir parçası olarak COVID-19 sürveyansını güçlendirmeye ve sonbahara hazırlanmaya çağırıyorum. Bilgi, virüse karşı hayati bir araç olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Bunu atlamayalım.”
Kaynak:1
camekanS‘ın diğer önerdikleri

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz