Kot Pantolon Gibisi Yok!

Gardroplarımızda bulunan hayat kurtarıcımız kot pontalonlar, jean, blue jean, blucin ne derseniz. Kadınların dolaplarında ortalama olarak 3 kot pantolon bulunur. Kimisinin daha fazla kotu varken, kimisinin daha az olabilir. Bugün artık bu pantolon türü gerçekten vazgeçilmez hale geldi. Çünkü kot pantolonla yeri gelir alışverişe gidersiniz, yeri gelir tiyatroya ya da bir iş toplantısına bile gidebilirsiniz. Vücuttaki kusurları gizleyen bu giysi parçası gerçekten evrensel hale geldi. Ancak kotlarımızın iyi kot olup olmadığını ya da hangi kotun vücut yapımıza daha uygun olduğunu öğrenmek için önce bu yazıyı okumalısınız. Sonrasında size en yakışan, en kaliteli kotu hemen satın almaya gidebilirsiniz.

İşte kot pantolon alırken soyunma kabininde dikkat etmeniz gerekenler.

1) Beden

kot pantolon modelleri
©  pexels , ©  unsplash

Giydiğinizde biraz bol olan kot pantolonlarının gittikçe daha da bollaşacağını unutmayın. Üzerinizde bollaşmış ve şeklini kaybetmiş olan kotunuz hiç de güzel görünmeyecektir. Nasıl olsa gevşeyecek diye çok dar olan kotlardan da kaçınmalısınız. Pantolonu giydiğinizde öncelikle soyunma odasındaki sandalyeye oturun. Eğer pantolon nefes almanızı ve hareket etmenizi zorlaştırıyorsa, bu doğru beden değildir. Peki doğru beden kot pantolonu hangisi olmalıdır? Kendinize göre birazcık dar olan bir kot pantolon denemelisiniz. Çünkü kot kumaşı giyildikçe kendini salar ve zamanla yaklaşık yarım beden büyür. İlk etapta giydiğinizde biraz sıkıyor gibi gelebilir ancak hareketinizi ve nefesinizi zorlaştırmıyorsa, bu beden inanın mükemmeldir.

2) Kumaş

blucin jean jeans blue jean kumaşı
©  zkolra / Shutterstock

İyi bir kot kumaşının iplikleri birbirine çapraz çizgilerle geçmiş olmalıdır. Gerçek bir kotun dış kısmı iç yüzeyinden daha koyu olmalıdır. İyi bir kotun sadece dış yüzeyi boyanır ve bu nedenle iç kısmı daima açık renktedir. İçi dışı aynı renk olan kumaşlar kaliteli kot değildir.

3) Metal parçalar

iyi kot nasıl anlaşılır
©  depositphotos , ©  Pixabay

Fermuar, düğmeler veya diğer metal parçalara  (bakır, alüminyum, nikel veya pirinç) dikkat edin. Bunlar iyi bir kot için dayanıklı olan metallerdir.

Metal parçaların iyi yapıldığından, üzerlerinde herhangi bir kusur olmadığından ve fermuarın yukarıdayken iyi tuttuğundan emin olun.

4) Kemer halkaları

kot pantolon seçerken dikkat edilmesi gerekenler
©  Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / DOĞU HABERLERİ , ©  unsplash

Kemeri tutan ilmekleri kastediyoruz. Kemer desteğinin optimal olması için genellikle 5 kemer köprüsü vardır. Wrangler gibi bazı şirketler modellerine 2 döngü daha ekliyor. Yani 5’ten az kemer köprüsü varsa, bu modeli satın almamak daha iyidir.  Kemer köprülerinin az olması kot üzerindeki kemerin sıkı ve şık durmasını engeller. Bir de kemer halkalarının birbirine paralel ve düzgün dikişlerle tutturulduğuna dikkat edin.

5) Arka cep boyutu

hangi kotu almalıyım tavsiye
©  Mohamad Itani / agefotostock / Doğu Haberleri , ©  depositphotos

Kot pantolonundaki arka ceplerin kalça ölçünüzle orantılı olmasına dikkat edin. Aksi takdirde vücudunuzun arkadan görünümü hoş olmayacaktır. Kalçaları daha geniş olan hanımların küçük cepli kottan kaçınmaları gerekir, çünkü kalçalarınız daha da geniş görünecektir. Kalçaları küçük olan kızların da büyük ceplere ihtiyacı yoktur – kalçaları daha da küçük göstereceklerdir.

6) Cepler arasındaki mesafe

hangi kot iyidir
©  depositphotos , ©  depositphotos

Arka cepler arasındaki mesafe kalçalarınızın nasıl görüneceğini çok etkilemektedir. Cepler arası mesafe genişse, bu, kalçaları olduğundan daha geniş gösterir. Aynı şekilde mesafe dar ise, kalçalar daha küçük görünecektir.

Vücudunuzun görünüşünü değiştirmek için bu numarayı kullanabilirsiniz. Bu illüzyonları kullanmanız gerekmiyorsa, arka cepler arasında orta mesafeli modelleri seçin.

7) Etiket – kot pantolon

zayıf gösteren kot pantolonlar
©  depositphotos

Kot pantolonlardaki etiketler deri veya kumaş olabilir. İşlemeli veya kabartmalı yazı ve semboller, kaliteli kotların başka bir işaretidir ve etiketler genellikle kotlar hakkında bilgi içerebilir. Etiketin kot üzerine ne kadar iyi ve sıkı dikildiğine dikkat edin. Dikiş kötü yapılmışsa, farklı bir model aramak daha iyidir.

8) Alt dikiş ile fermuar sonu arasındaki mesafe

ince gösteren kot
© Bertrand-Hillion Marie-Paola/ABACA/Abaca/Doğu Haberleri , © unsplash

Yüksek bel kotlar genellikle dikiş yerinden fermuar sonuna kadar büyük bir mesafeye sahiptir. Eğer vücudunuzun alt kısmı daha uzun görünsün istiyorsanız bu illüzyondan yararlanabilirsiniz. Bu optik illüzyondan kaçınmak için, alt dikiş ile fermuar sonu arasında makul bir mesafe olan kot pantolonları seçin.

9) İç etiketin rengi

kaliteli kot nasıl anlaşılır pantolon
©  Diana Milkanova / YouTube

Kot pantolon ve benzeri ürünlerin içinde bulacağınız etiket,  beyaz olmalıdır. Fakat kırmızı, yeşil veya başka bir renk ise, yeni kotlarınız büyük olasılıkla ilk yıkamadan sonra rengini kaybedecektir.

10) Bel kavisi – kot pantolon

kot pantolon nasıl olmalı
©  depositphotos , ©  depositphotos

Kot pantolonunuzun üzerinizde şık görünmesini istiyorsanız bel kısmının öne göre biraz daha yüksek olmasına dikkat edin. Pantolonun bel kısmı düz de olabilir, ama kavisli bir kemer, kotun bele daha iyi oturmasını sağlar. Bu da çok daha şık görünecektir.

11) Renk – kot pantolon

kot çeşitleri
©  Look Studio / Shutterstock , ©  Victoria Chudinova / Shutterstock

Günümüzde mağazalardan satın alabileceğiniz her türlü kot rengi bulunmaktadır. Bir mağazaya girdiğinizde, neden kot pantolona ihtiyacınız olduğunu düşünün. Yani hem iş hem de parti için giyebileceğiniz bir model arıyorsanız daha koyu bir renk seçin. Üstelik stilistlere göre koyu renk kotlar her zaman daha şık görünürler ve pantolon havası verirler. Günlük kullanım için kota ihtiyacınız varsa, çivit mavisi bir renk tercih edebilirsiniz.

12) Kırışıklıklar– kot pantolon

kot larda dikkat edilecekler
©  unsplash

Tasarımcılar genellikle bazı modelleri kırışıklıklarla veya bölgesel olarak kumaşı soldurarak dekore ederler. Genellikle onları kasıkta veya dizlerin yakınında görebilirsiniz. Dikkatli olun: bu dekoratif detay o bölgeye dikkati artırır. Vücudunuzun belirli bir bölgesine dikkat çekmek istediğinizden emin değilseniz, kırışıksız jean’leri tercih edin.

13) Yan dikiş – kot pantolon

kotun iyisi
©  brightside.me

Dar kotlar üzerindeki yan dikiş her zaman tam olarak bacak boyunca gitmeli ve ortada olmalıdır. Pantolonunuzun çizgileri düzgün değil ise, bacaklarınız eğri ve daha kalın görünecektir. Ayrıca da bu, görünümünüzü dağınık gösterir.

14) Bonus

kotlarda ölçü
©  brightside.me

İyi bir kot ve de size en yakışacak kot pantolonu alırken dikkat etmeniz gerekenler bunlar. Şimdi size bir de ipucu vermek istiyorum. Kot pantolonu denemeden, bedeninizi şu şekilde pratik bir yöntemle ölçebilirsiniz. Öncelikle pantolonun fermuarını çekin, düğmesi varsa ilikleyin. Son olarak da avuç içi yukarı kalkacak şekilde dirseğinizi kot pantolonun beline koyun. Kolunuz tam olarak sığıyorsa bedeniniz mükemmeldir.

 

Kaynak: 1, 2

camekanS‘ın size önerdikleri

♥ Kısa Boylulara Çözüm! Daha Uzun Ve İnce Görünüm İçin 7 İpucu !

♥ Daha Genç Gösteren Saç Modeli İçin 6+Püf Noktası!

♥ Hanımlar! Hem Doğal, Hem Ucuza Güzelleşin 7 Kolay Tarif

Bu kategorideki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz