Küçük Çocuğumu Nasıl Oyalayabilirim?

Küçük çocukları oyalama yöntemleri, gerçekten çoğu anne için yaratıcılıklarını son noktaya kadar kullandıkları bir konudur. Henüz yürümeyen bebeklerin başlıca ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, günün çoğu saatlerinde uyumaları nedeniyle, annelerin diğer işleriyle uğraşmaları için bir zaman kalıyordu. Ancak bebek büyüdükçe, hele ki yürümeye başladıktan sonra oyun oynamak, küçük çocukların en büyük gereksinimleri oluyor ve küçük çocukları oyalama yöntemleri daha da önemli hale geliyor. Küçük çocuk sahibi annelere de bu dönemde ekstra efor sarf etmek düşüyor. Çünkü bu yaşlarda çocuk hareketlendiği için her zaman gözetim altına olması gerekiyor.

İşte bu noktada annelere yardımcı olabilmek için sizlere küçük çocukları oyalama yöntemleri hakkında bazı fikirler vermek istiyorum. Ben de 2 çocuk büyütmüş bir anne olarak bunların çoğunu kullanmış olduğumu ve gerçekten hem çocuklarımın eğlendiğini hem de bana biraz zaman kazandırdığını söyleyebilirim.

küçük çocukları oyalama yöntemleri yaş1
©bebek.com

Ayrıca bu 8 fikirle, çocuklarınızın ince motor gelişimlerine katkıda bulunacağınızı, el – kol koordinasyonunu geliştireceklerini ve zihinsel açıdan da faydalı olacağını unutmayın. Hadi başlayalım…

Küçük çocukları oyalama yöntemleri

1) Oyuncak çekiçle parçalama

Küçük çocuğunuzun önüne, ya bir plastik leğen veya bir karton kutu içerisine kuru ve ezilebilir şeyler koyun. Örneğin, pişmemiş makarna, kraker, yulaf, müsli, cornflakes veya bayat ekmek gibi. Çocuğunuza bir oyuncak çekiç verin ve vurarak malzemeleri ezmesini sağlayın. Görmesi için öncelikle siz birkaç kez malzemeleri çekiçleyin, sizi taklit edecek ve uzun bir süre oyalanacaktır.

küçük çocuklar için evde oynanabilecek oyunlar
©gofeminin.de/

2) Bantları sökme

Çocuğunuzun varsa küçük masasına veya yoksa bir sehpanın üzerine renkli selo bantlar yapıştırın. Bantların uçlarını hafif kaldırın ve çıkarması için yönlendirin. Çocuğunuz bantları çıkarmaya çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

1 yaş oyun önerileri
©gofeminin.de/

3) Köpüklü suda oyuncakları yıkama

Küçük çocuklar genellikle sizi taklit etmeyi çok severler. Eminim sizi bulaşık yıkarken mutlaka görmüştür. Bir plastik leğen içerisine ılık bir bulaşık suyu hazırlayın ve oyuncak tabak çanak ya da plastik oyuncaklarını yıkamasını isteyin. Bu faaliyetten oldukça keyif alacağını söyleyebilirim.

küçük çocukları oyalama yöntemleri
©gofeminin.de/

4) Kurumuş çamaşırlara yardım

Kurumuş olan çamaşırlarınızı katlarken onun da yardım etmesine izin verin. Ebeveynlerin yaptıkları işlere çocuklarını dahil etmeleri, küçük çocukları oyalama yöntemleri açısından en faydalı olanlardan biridir. Katlama işini çok beceremeseler de çorapları renklerine göre ayırmalarını, hatta daha büyük çocuklarda çiftini bulmalarını isteyebilirsiniz.

2 yaş oyun önerileri bebek oyalama yöntemleri
©howwemontessori.com/

5) Temizleme faaliyeti

Küçük çocuğunuzun eline hafif nemli bir bez verin ve bilinçli olarak ekmek kırıntıları, kağıt parçaları veya meyve kabukları ile kirletilmiş masasını, sehpaları temizlemesini isteyin. Çocuğunuz buraları silerken etraf çok temiz olmayacaktır ama emin olun o çok keyif alacaktır. Evi süpürmeden önce bu faaliyeti yaptırabilirsiniz. 🙂

küçük çocukları oyalama yöntemleri
©gofeminin.de/

6) Organik oyun hamuru

Küçük çocukların en sevdiği şeylerden birisi de oyun hamurlarıdır ve onlarla saatlerce oynayabilirler. Evde kolayca yapabileceğiniz tamamen doğal malzemelerle yapılan ve yine organik renklendirilen bir oyun hamuru yapıp çocuğunuza verebilirsiniz. Doğal oyun hamuru tarifimi Nasıl Yapılır kategorisi altında bulabilirsiniz. Bu tarif gerçekten çok güzel ve benim de yaptığım bir tariftir. Kıvamı ve dayanıklılığı diğer tariflere göre çok daha iyidir, şiddetle tavsiye ediyorum.

küçük çocukları oyalama yöntemleri
©ataturkhaber.com

7) Magnet toplama – takma

Hepinizin buzdolabı kapaklarında magnetleri olduğunu tahmin edebiliyorum. Tüm magnetleri küçük çocuğunuzun boyu hizasına getirin ve çocuğunuza bir de plastik kap verin. Siz öncelikle örnek olun ve bir magneti dolap kapağından söküp kabın içerisine atın. Emin olun çocuğunuz da aynısını yapacaktır. Tüm magnetler bittiğinde bu kez de hepsini teker teker yeniden buzdolabına takmasını isteyin. Bu faaliyet de çocuğunuzu oldukça oyalayacak ve siz de mutfaktaki işlerinizi rahatça yapabileceksiniz.

1 yaşındaki çocuğumu nasıl oyalayabilirim
©orchardgirls.blogspot.com

8) Koli küçük çocukları oyalama yöntemleri

Çocuklar karton kolilerle oynamayı çok severler. Küçük çocuğunuza büyükçe bir koli ile boya kalemleri veya tebeşir verin. Bunlarla neler yapabileceğine inanamazsınız. Kolinin içerisine girmesinden tutun, boya kalemleriyle koliye resimler çizmekten, koliyi kafasına geçirmesine kadar onunla dakikalarca zaman geçirecektir.

2 yaşındaki çocukları için oyun
©dekordiyon

Küçük çocukları oyalama yöntemleri olarak verdiğim bu fikirleri umarım beğenmişsinizdir.

Arkadaşlarınızla aşağıdaki sosyal medya butonlarından paylaşmayı unutmayın.

 

camekan’S size şunları da öneriyor

♥ Bebek Yürüteçleri Zararlı Mı? Alsak Mı – Almasak Mı?

♥ Çocukların Ellerini Yıkamasının 14 Eğlenceli Yolu

♥ Diş Çıkaran Bebeğin Uyuması İçin 9 İpucu

Çocuk kategorisindeki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz