Dünyanın En Mutlu İnsanlarının Yaptığı 12 Ortak Şey!

3
1716
havaya zıplayan insanlar
mutluluk

Dünyanın En Mutlu İnsanları Kimler?

Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanlar dünyanın en mutlu insanlarıdır. Yapılan anketlere göre İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya ve İzlanda’da yaşayan insanların en mutlu insanlar oldukları sonucu ortaya çıkmıştır.

Peki bu insanların neden mutlu olduğunu, neyi farklı yaptıklarını hiç merak ettiniz mi? Bu ülkelerde ekonomik kaygıların, bizim ülkemizdeki gibi olmadığını düşündünüz değil mi? Peki ya onlar birbirlerine karşı saygılı davrandıkları için mutlularsa ve mutlu insanlar oldukları için ülkeleri refaha kavuşuyorsa? Ya da mutlu insanlar, ülkelerine daha çok katkıda bulunuyor, toplumsal faydaları da eş zamanlı olarak artıyorsa? Hiç böyle düşündünüz mü?

İskandinav ülkelerinin kesinlikle memnuniyet ve refah hakkında bir şeyler bildiğinden eminiz. Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanlar yani Vikinglerin torunlarını neyin bu kadar özel kıldığını öğrenmeye hazır mısınız?

1) Hayatları boyunca planlı yaşıyorlar

kuzey ülkeleri insanlar plan yaparken
planlı yaşam

Kuzey Avrupa ülkelerinde yaşayan halkın gündemlerinde, bir yıl kadar önceden planlanmış randevuları olması muhtemeldir: gelecek ay doktor randevusu, 6 ay sonra diş hekimi randevusu, Ağustos ayında tatil ve Cumartesi günü arkadaşlarla bir parti. Çalışmalar, zamanınızı planlamanın (zaman yönetimi) yaşam kalitenizi iyileştirdiğini ve stresi azalttığını doğrulamaktadır.

2) Aktif bir yaşam tarzları vardır

kuzey avrupa ülkeleri insanlar koşuyor
aktif yaşam

Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanlarda tembel kemiklere yer yoktur, herkes aktif bir yaşam tarzına sahiptir. Filmlerde Avrupalı insanların bol bol bisiklete bindiklerini de görmüşsünüzdür. Yürüyüş ve koşu, çocuklardan emekli insanlara kadar herkesin hayatının ayrılmaz parçasıdır. Belki de bu yöre insanlarının bu kadar sağlıklı olmasının nedeni budur. Örneğin Norveç’te nüfusun % 77’si sağlıklarının mükemmel olduğunu söylüyor.

3) Yerli ürün tüketiyorlar kuzey avrupa ülkelerindeki insanlar

skandinav ülkeleri
yerli üretim

Kuzey Avrupalı insanlar, daha pahalı olan ancak kalitelerine güvendikleri için, yerel olarak üretilen malları seçerler. Örneğin Finlandiya’da ürünler üzerinde yerli olduğunu gösteren özel bir işaret vardır. Bu amblem, ürünün yerli olduğu ve gerekli tüm standartları taşıdığı anlamına gelir.

Bu sadece gıda ürünleri için değil, kıyafetler, mobilyalar ve teknikler için de geçerlidir. İskandinavların yerel tasarımcılara ve ürünlere olan bağlılıkları, ülke ekolojisi ve sağlıkları üzerinde iyi bir etkiye sahiptir.

4)Mesai sona erdiğinde “çalışma modundan” tamamen çıkarlarkuzey avrupa ülkelerindeki insanlar

aile ortamı
aile iletişimi

Bir şirket sabah 8’den akşam 16: 45’e kadar çalışıyorsa, Kuzey Avrupalı iş için, tam da o kadar zaman harcar. Norveçlilerin sadece% 2.9’u fazla mesai yapıyor, kalan süreyi (yaklaşık 16 saat) aile ile geçirmek, hobiler yapmak ve dinlenmek için geçiriyorlar.

5) Kazaları azaltmak için çocukların kıyafetlerinde fosforlar vardır– kuzey avrupa ülkelerindeki insanlar

kuzey avrupa ülkelerindeki insanlar
çocuklara ışık reflektörlü kıyafet zorunluluğu

Finlandiya’da her çocuğun dış giyiminde en az 3 yerinde fosfor olması gerektiğini söyleyen bir  yasa vardır. Bu kural sayesinde kazalar  % 76  oranında azalmış. Bu fosforların dünyanın en ucuz sigortası olduğunu söylüyorlar.

6) Sakindirler, aceleleri yoktur

acele eden insanların üzerinde çarpı işareti
aceleci olmamak

Modern dünyada, halka açık yerlerde, AVM’lerde insanlar genellikle etrafa bakarlar. O sırada arkanızdan gelen ve acelesi olan birinin sizi ittiğine de şahit olmuşsunuzdur. Ancak Kuzey Avrupa ülkelerinde yaşayan insanların hiç acelesi olmadığı için gayet rahat ve stressizdirler. Üstelik oralarda trafik de bizim ülkemizdeki gibi yoğun ve stresli değildir. Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanları, arkanızda sizin ilerlemenizi sessizce beklerken görebilirsiniz, çünkü acele etmek onlarda geleneksel değildir.

7) Sağlıklı ve düzenli beslenirler

balık
sağlıklı beslenme

Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanlar öğünlerinde Omega-3’leri, yabani meyveleri, mantarları, fındık ve tam tahıllı ekmekleri eksik etmezler, bol balık tüketirler. Kolesterol ve kan basıncını  düşürmeye  yardımcı olabilecek besinler alırlar.

8) Soğuktan korkmazlar

kuzey avrupa ülkelerindeki insanlar kış
soğuktan korkmamak

Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanlar, soğuk havanın faydalarının farkındalar. Bu nedenle bebek arabasıyla kışın dışarıda gezen çok insan görebilirsiniz. Bu ülkelerin halkı, soğuğun bebeği daha da güçlendireceğine ve sağlıklı büyüyeceğine inanıyor.

Araştırmalar soğuk havanın vücut için birçok faydası olabileceğini göstermiştir: uyku ve iştah kalitesini artırabilir, kilo vermenize ve iltihabı azaltmanıza yardımcı olabilir.

9) Termal tedaviye inanırlar

kuzey avrupa ülkelerindeki insanlar saunada
termal

Donda yürüdükten sonra İskandinavlar hemen hemen her evin bir parçası olan saunaya giderler. 5.400.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Finlandiya’da 3,2 milyon adet sauna var. Bizim ülkemizde de bolca olan termallere girmek, stres ve kaygıyı hafifletmeye, kan basıncını düşürmeye, baş ağrılarından kurtulmaya ve zihinsel performansı artırmaya yardımcı olur. Ülkemizde her zaman termale gitmek mümkün olmayacağı için, evinizde sıcak banyolar yapabilirsiniz.

10) Çevreye önem verirler

kuzey avrupa ülkelerindeki insanlar koşuyor
plogging

Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanlar doğaya son derece tutkuyla bağlıdırlar. Koşmaya, yürüyüşe giderken yanlarında çöp toplamak için poşet taşırlar. Bu modern hobiye, 2 İsveççe kelimeden türetilen Plogging denir: ‘Plocka‘ – almak için ve ‘koşu‘.

11) Kişisel alana saygı duyarlar

yalnız kadın
kişisel alana saygı

Kendinizle baş başa kalmak, kendinizi dinlemek insanı rahatlatır, konsantrasyonunu artırır. Yaşamın hızı içerisinde ruhumuzun dinlenmesine yardımcı olur ve zihinsel olarak yeniden başlattığı için üretkenliğinizi de artırır. Kuzey Avrupalı insanlar işte buna saygılıdırlar ve otobüste tek başına oturan birinin yanına oturmazlar, gerekirse birini rahatsız etmemek için ayakta durmayı tercih ederler. Aynı kural banklar için de geçerlidir.

İsveçli aktris Greta Garbo’nun ünlü bir sözü vardır;  “yalnız kalmak istiyorum”.

Bütün bunları yapmak için, ormanın derinliklerinde bir ev inşa etmenize gerek yok – ailenizden yarım saat önce uyanmayı ve bu zamanı kendinize ayırmayı deneyebilirsiniz. Yalnız kalmanın bir diğer yolu da, telefonunuzu bir süre kapatmak ve sosyal medyaya erişiminizi devre dışı bırakmaktır.

12) Lastik çizme giyiyorlar

kuzey avrupa ülkelerindeki insanlar çizme giymiş
lastik çizme

Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanlar, ayaklarını kışın sıcak tutan, yazın terletmeyen lastik çizmeleri çok giyerler. Genç kızlar, kot pantolon veya elbiseyle lastik çizme giyebilirler, hatta onları yürüyüşe, randevuya ve ofise giderken de giyerler. Bu botlar her türlü havada ayaklarınızı koruyacak ve sonsuza kadar ıslak çorapları unutmanızı sağlayacaktır. Dahası, onları giyerken daha özgür ve rahat hissedebilirsiniz, çünkü su birikintilerinin etrafında yürümenize veya ayakkabılarınızın harap olacağından endişelenmenize gerek yoktur.

Ülkemiz mevsimsel olarak Kuzey Avrupa ülkelerine göre daha sıcak olduğundan, yazın bunu yapabilmemiz belki biraz zor olabilir, ancak buradan yağmurlu ya da karlı havalarda ayaklarımızı sıcak tutmamız gerektiğini anlayabiliriz. 🙂

Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanlar böyle alışkanlıklara sahip. Acaba onlar gibi mutlu olabilmek için hangilerini uygulamaya başlayacaksınız?

kuzey avrupa ülkelerindeki insanlar

Kaynak: 1

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar

♥ Yabancı Ülkelerde Asla Yapılmaması Gerekenler !!

♥ Hayvan Dostlarımız Sesli Düşünürse Ne Olur? – 21 Komik Fotoğraf

♥ Sizi Hayrete Düşürecek 15 Fotoğraf!

Yaşam kategorisi altındaki diğer yazılar

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

3 YORUMLAR

Comments are closed.