Şefkat Öğretilebilir Mi?

Merhametli çocuklar yetiştirmek için ne yapabiliriz? Miniklerimizi üretken, mutlu, başarılı ve şefkatli bireyler olarak yetiştirmek anne babalar olarak bizim görevimizdir. Bazen bu hedeflere ulaşmak zor görünebilir, ancak çocuklarımızı büyütürken bazı noktalara dikkat edersek merhametli ve şefkati bilen çocuklar yetiştirmemiz mümkün.

Merhamet sahibi çocuklar. Bunu düşündüğünüzde, şefkat, tüm bu şeylerin mümkün olduğu yapı taşıdır. Merhamet olmadan, hayatlarımız oldukça anlamsız gelebilir. İyi haber şu ki, şefkatli çocuklar yetiştirmek için sadece bu 9 şeyi yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Merhametli şefkatli çocuk yetiştirmek
Saygılı olmayı öğretmek

1) Çocuğunuza saygılı davranın

Merhametli bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, onlara saygılı davranmaktır. Eğer çocuğunuz kendisine saygı duyulduğunu hissetmiyorsa, başkalarına saygı göstermenin ne demek olduğunu da anlayamayacaktır.

2) Merhamet modeli olun 

Çocuğunuzun şefkatli olmasını istiyorsanız, şefkatin ne olduğunu anlamaları gerekir. Bunu öğrenmelerinin yolu, bunu sizin davranışlarınızda ve alışkanlıklarınızda görmesidir. Çünkü tüm gün şefkat vaaz edebilirsiniz, ancak günün sonunda, çocuğunuzun söylediğinizden çok sizin yaptığınızı yapması daha olasıdır.

3) Çocuğunuza duygusal olarak koçluk yapın

Çocuğunuz üzgün olduğunda, onu bu konuda yönlendirin. Duygularını ifade etmelerine yardımcı olun ve onlarla nasıl başa çıkacaklarını öğretin. Çocuğunuzun duygularını yok saymak yerine, duygularını ve hislerini açıkça yaşamaları için teşvik edin.

Merhametli çocuklar yetiştirmek
Duygusal koçluk yapmak

4) Minnettarlığı ifade edin

Minnettarlığı günlük bir uygulama haline getirin. Küçük şeyler için ne kadar minnettar olduğunuzu çocuğunuza sözlü olarak ifade edin. Ve onları da aynısını yapmaya teşvik edin.

5) Çocuğunuzun duygu kelime dağarcığını artırın

Başkalarının duygu ve hislerine dikkat edin. Örneğin, üzgün birini gördüğünüzde, “Şu küçük kızı görüyor musun? Çok üzgün ​​görünüyor.” Çocuğunuza duyguları için farklı isimler ve etiketler öğretin, böylece daha iyi empati kurabilirler.

6) Kötü davranışa dikkat edin

İnsanlar kaba veya anlayışsız olduklarında bunu çocuğunuza gösterin. Örneğin, bir kasiyer size kaba davranıyorsa çocuğunuza; “Bu bayan bizimle böyle sert bir tonda konuşmak için gerçekten kötü bir gün geçirmiş olmalı. Sen ne düşünüyorsun?” diye sorabilirsiniz.

Şefkatli yardımsever çocuk
Merhametli çocuk yetiştirmek

7) Nezaketi kabul edin

Biri güzel bir şey yaptığında, bunu da belirtin. “Vay! O genç adamın karşıdan karşıya geçen bayana yardım etmesi çok ince bir davranış” gibi.

8) Cömertliği teşvik edin

Çocuğunuzun eski oyuncakları yıpranmaya başladığında veya kıyafetleri küçüldüğünde, onları başka çocuklara ya da hayır kurumlarına bağışlamaya teşvik edin.

9) Sabırlı olun  merhametli çocuklar yetiştirmek için

Her şeyden önce sabırlı olun. Çocukların şefkati anlamaları zaman alacaktır, anlamadıkları günler de olacaktır. Bu olduğunda, en iyi hareket tarzınız onlara karşı sabırlı olmak olacaktır.

 

Kaynak:1

camekanS‘ın diğer önerdikleri…

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz