Kötü Geri Bildirim Aldığınızda Söylememeniz Gereken 3 Şey!

1
1696
negatif geri bildirim
olumsuz feedback

Hiç Olumsuz Geri Bildirim Aldığınız Oldu Mu?

Olumsuz geri bildirim almak hiç güzel değildir ve genellikle hazırlıksız yakalanırız. İş yerinde böyle bir geri bildirim aldığımızda vereceğimiz cevap, durumu ya lehimize çevirir ya da büsbütün durumu berbat hale getirebilir. Eğer durumu lehime çevirmeliyim diyorsanız, işte olumsuz geri bildirim sonrasında vermemeniz gereken 3 cevap ve tabi ki bunun yerine ne söylemeniz gerektiği. Hazır mısınız?

1) “Üzgünüm! Bir daha olmayacak, yemin ederim! “

Her olumsuz durum karşısında hemen yelkenleri suya mı indirirsiniz? Aslında bu, insanlardaki en yaygın savunma mekanizmasıdır. Halbuki kötü geri bildirim aldığınızda biraz daha ayaklarınız yere bassa daha iyi olurdu. Çünkü kimse böyle kendini hırpalayan biriyle rahat değildir. Negatif geri bildirim herkesin başına gelebilir ve bu dünyanın sonu da değildir.

Kendinize karşı biraz daha sevgi dolu olun. Bu, başarısızlığınızın boyutunu ölçemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Buna ek olarak, olumsuz geri bildirime verdiğiniz bu cevabın, bir problemi de çok dürüst olmaması. Hayatınızda bu hatayı bir daha asla yapmayacağınızdan nasıl emin olabilirsiniz? Bu mümkün değil.

Bunun yerine ne söylenir? “Tamamen haklısınız. Bunu söylediğiniz iyi oldu. Bunu not alıyorum ama tekrar olursa lütfen bana söylemekten çekinmeyin!” Bu cevap, daha ayakları yere basan, hatalarını özgüvenle kabul eden bir insanın yaklaşımı değil mi?

iyi geri bildirim kötü
olumlu feedback

2) “Ha? Ne? Böyle yapmamam gerektiğini bilmiyordum! ” olumsuz geri bildirim

Bu şekilde masumu oynamak pek de inandırıcı görünmüyor. Ayrıca da böyle bir cevap karşınızdakine bir suçlama da içeriyor. Yani “Sen bana söylemedin ki, söyleseydin yapmazdım.” gibi bir şey söylemiş oluyorsunuz. Muhatabınız buna ne diyebilir? Ben söyleyeyim; direkt olarak o da savunmaya geçecektir. Bir tartışma başlatmak elbette ki hiç birimizin istediği bir şey değil.

Bunun yerine ne söylenir? “Ah! Ne demek istediğinizi anlıyorum … Bir dahaki sefere bunu aklımda tutacağım! ” Böyle bir cevap karşınızdakine bir suçlama getirmediği gibi, herhangi bir tartışma da başlatmayacaktır.

3) “Yo, hayır! Bunu ben yapmadım! Belki … Emin değilim!”

Belki de en kötüsü, olup biteni fark etmeyen, ne yaptığından emin olmayan biri gibi görünmektir. Böyle bir açıklama yaparsanız, hele ki bir de iş yerinde geçiyorsa bu diyalog, durum daha da vahim olabilir. İyi haber şu ki, bu eğilim kolayca çözülebilir. Sadece hatanızı kabul edin.

Bunun yerine ne söylenir? “Ah, bunun için özür dilerim, hemen telafi ediyorum.. Bir daha tekrar etmemesi için dikkat edeceğimden emin olabilirsiniz.” Böyle bir cevap, ne yaptığının farkında olan ve bununla da yüzleşmeyi bilen bir insan profili çizmektedir.

Hiçbir zaman olumsuz geri bildirim almamanız ve etkili iletişim içerisinde olmanız umuduyla…

 

camekan’S size şu yazıları da öneriyor

 Geri Bildirim (Feedback) Nedir? Geri Bildirim Verme Ve Alma Teknikleri

♥ Konuşurken Neler Söylenir? Neler Söylenmez?

♥ İşitsel Mi, Görsel Mi, Yoksa Dokunsal Mısınız? Test Edin!

Özel kategorisindeki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz