Olumsuz İnsanlar

Hayatınızda olumsuz insanlar var mı? Kim bunlar; çevrenizde bulunan ve sizi aşağı çekenler, görüştükten sonra kendinizi kötü hissettiğiniz, enerjinizi emen, huzursuzluk veren veya zamanınızı boş yere çalan insanlar mı? Bu negatif veya olumsuz insanlar neden hala hayatınızdalar?

Tanıdık çevrenizden, meslektaşlarınızdan, akraba çevrenizden ve arkadaşlarınızdan oluşan gruba bahar temizliği yapmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Muhtemelen bu gruplar içerisinde güveninizi baltalayan, güveninize ihanet eden veya olumsuzlukları yayan bazı zehirli kişiler vardır. Çevrenizdeki kişilerin size pozitif enerji vermesi, iyi hissettirmesi tercih edilen bir durumdur. Ancak insan sosyal bir varlık olduğu için elbette ki kendini toplumdan tamamen yalıtamaz. Herkesten tamamen uzaklaşamayacağımız gerçeğinden hareketle, işte kurtulmanız veya en azından mümkün olduğunca uzak durmanız gereken 10 zehirli insan tipi.

1) Sizi sürekli eleştirenler– olumsuz insanlar

eleştiren insanlar
Sürekli eleştiren olumsuz insanlar

Zaman zaman dürüstçe ve ölçülü geri bildirimde yanlış bir şey yok. Ancak bazı insanların sizi sürekli eleştirdiğini fark ettiğinizde, harekete geçme zamanı gelmiş olabilir. Sürekli olarak olumsuz eleştiri almak insanın kendini kötü hissetmesine ve öz güven kaybı yaşamasına sebep olabilir. Üstelik bu insanlar her zaman kendilerinin haklı olduğuna inanırlar ve siz onları asla eleştiremezsiniz. Bu olumsuz insanlardan hemen uzaklaşın veya eleştirileri yapıcı olmadığında, onlara tüm arkadaşlarını kaybedeceklerine dair bir ipucu verin. Ayrıca onlara eleştirilerinin hiçbir şekilde yardımcı olmadığını ve sizi üzmekten başka bir işe yaramadığını söyleyebilirsiniz.

2) Zamanınızı bir sünger gibi emenler

zamanınızı çalan
Zamanınızı emenler

Bunlar, zamanınızı çalan aile üyeleri veya arkadaşlar olabilir. Evet, söyledikleri her şeyi daha önce de duydunuz. Aynı eski nakaratı tekrar ediyorlar ve kazanacağınız hiçbir şey yok. Ya da muhabbetlerinden hiç keyif almıyorsunuz ama dinlemek zorunda kalıyorsunuz. Üstelik bu kişilerin, siz anlatmaya başladığınızda sizi can kulağı ile dinlemediklerini fark edersiniz. Bu insanlara maruz kalmanızı büyük ölçüde azaltmanın veya onlardan kurtulmanın zamanı gelmiş olabilir. İzin verirseniz, zamanınızın çoğunu boşa harcayacaklar.

Yine de aile üyelerinden kurtulmak imkansız olabilir. Bu nedenle, günün belirli saatlerinde telefonunuzu kapatmak veya sadece acil mesajlar veya arayanlar icat etmek gibi birkaç taktik deneyin. Hepimizin yalnız kalmaya ihtiyacı var ve unutmayın zamanınız değerli. Bkz zaman yönetimi

3) Hep mağduru oynayanlar

mağdur adam
Onlar hep mağduru oynayan olumsuz insanlar

Bunlar suçlama oyununun uzmanlarıdır. Kendi eksikliklerinin veya hatalarının sorumluluğunu asla üstlenmezler. Onlar mağdurdur, kurbandır ve bu asla onların suçu değildir! Her zaman sızlanırlar, şikayet ederler ve sürekli birilerini suçlarlar. Başlarına gelen her şeyde bir mağduriyet bulurlar. Her olayda mağdurlardır ve bu şekilde dikkat çekmeye çalışırlar. Herkes sadece onlarla ilgilensin isterler.

Bu insanlardan her ne pahasına olursa olsun uzak durulmalı ve içeri çekilmekten kaçınılması gerekir, çünkü bir süre sonra sizi de suçlama oyunlarına dahil etmeye başlayabilirler.

4) Negatif zihniyete sahip olanlar

ağaç yeşil ve siyah
Negatif insanlar

Bu insanlar bulaşıcı bir hastalık gibi olumsuzluk yayarlar. Ne pahasına olursa olsun onlardan uzaklaşın, hatta kaçın. Bu insanlar aşağı doğru negatif bir sarmal içine girerler ve sizi de o sarmala çekerler. Onlarla sohbet etmeden önce gayet iyi hissederken, yanınızdan ayrıldıklarında enerjinizin tamamen düştüğünü fark edersiniz. Bunlar her zaman endişeli, karamsar, depresif ve çok şikayet eden kişilerdir. Her olayda bir olumsuzluk bulmakta ve her şeyin negatif tarafını görmekte ustadırlar.

Eğer daha uzun yaşamak istiyorsanız onlardan acilen kurtulmanız gerekiyor. Pozitif /olumlu bir bakış açısı hayatınıza yıllar katacaktır. Bir araştırmaya göre (Yale Üniversitesi-ABD) olumlu bir tavra sahip olmanın, hayatınızı yedi yıl daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini buldu.

5) Sinirlerine hakim olamayanlar

agresif insan
Sinirli olumsuz insanlar

Bunlar da olumsuz insanlardır ve enerjinizi tüketirler. Neden onların aptalca ve bazen çocukça patlamalarını absorbe etmelisiniz? Onlar, sinirlerine hakim olamayıp bağırıp çağırırken, belki de vurup kırarken, siz onları sakinleştirmek için neden kendinizi yıpratıyorsunuz?  Hepimizin zor anları vardır ama herkes sırf sinirlenecek bir durum oldu diye kendini kaybetmez. Kendinden emin olgun bir insanın otokontrolünü kaybetmemesi beklenir.  Bu şekilde sürekli asabi ve sinirli olan kişiler psikolojik olarak gelişmemiş durumdalar ve duygusal zekaları sıfırdır. Onların, yakın çevrenizin bir parçası olmalarına hiç gerek yok. Bırakın onları başkaları sakinleştirsin.

6) Merhamet ve empati göstermeyenler

kendini beğenmiş iki yüzlü
Narsist

Bu kişilerin kendilerini başkalarının yerine koyma yetenekleri yoktur. Merhamet ve empati, sosyal etkileşim ile sağlam, etik davranışın anahtarıdır. Bu insanların kişilik sorunları vardır ve bazıları narsist eğilimler gösterebilir. Sizin onlara ihtiyaç duyacağınız zamanlarda, empatiden yoksun oldukları için sizi anlamadıklarını hissedersiniz. Hayvanlara da, insanlara da merhamet gösteremezler. Bu yüzden etrafınızda olmalarına mümkün mertebe izin vermeyin.


“Sevgi ve şefkat lüks değil, gerekliliktir. Onlar olmadan insanlık yaşayamaz. ” – Dalai Lama


7) Dürüst olmayan ve yalan söyleyenler

yalancı pinokyo burunlu olumsuz insanlar
Yalancı olumsuz insanlar

Bazı arkadaşlar, onlara bir sır verdiğinizde gizlilik yemini ederler ancak bir süre sonra bu sırrın artık sır olmadığını anlarsınız. Dürüst olmayan insanlar, başka şekillerde de zarar verebilir. Size borçları veya sorunları hakkında yalan söyleyebilirler. Ayrıca samimiyetsiz olabilirler ve onlardan geri bildirim istediğinizde davranışınız hakkında ne düşündükleri konusunda size yalan söyleyebilirler.

Bu insanlar dostluğa zamanla zarar verebilirler çünkü güven, doğruluk ve dürüstlük herhangi bir arkadaşlıktaki en değerli niteliklerdir. Bunları yaparlarsa, arkadaşlığınıza değmezler.

8) Sizi çıkar için sömürenler

çıkarcı olumsuz insan
Çıkar için sizinle olanlar

Tanıdığınız önemli bir kişiyle tanışmak için, bir iş görüşmesi veya bir randevu almak için sizi kullanmak isteyen bazı arkadaşlarınız olabilir. Tabii ki normal zamanlarda da sizinle arkadaşlık yapan birinin yardım taleplerine eğilebilirsiniz. Ancak sizi sadece tabiri caizse “işi düştüğünde” arayarak gereksiz bir samimiyet gösteren kişileri hemen tespit edin. Yani aslında ortada gerçek bir dostluk değil sadece bir çıkar ilişkisi vardır. Cömertliğinizi ve sosyal vicdanınızı sömürecekler ve karşılığında nadiren bir şey verecekler. Her zaman veren ya da her şeyin bedelini ödeyen sizseniz, yakında bunu fark edebilirsiniz! Bu insanlardan kaçınılması gerekiyor çünkü sizi kullanıyorlar.

9) Dedikoducu olanlar – olumsuz insanlar

dedikodu yapan kadınlar
Dedikoducu

Hayatınızdaki olumsuz insanlar arasında dedikoducu olanları da ekleyebiliriz. Bu insanların her zaman gizli bir gündemleri vardır ve hayat amaçları, etraftaki olan bitenleri insanlara aktararak ortalığın karışmasını sağlamak ve oturup keyifle film izler gibi izlemek. Ortalığı karıştırmak istemeyen dedikoducular ise, sadece ilgi çekmek ve sizin onları pür dikkat dinlemenizi sağlayarak kendi egolarını tatmin etmek güdüsüyle yaşarlar. Bu insanlar size zarar verirler. Hatta iş yerlerinde patronu kötüleyerek, iş arkadaşlarınızla ilgili manipülatif konuşmalar yaparak sizin yanlış izlenimlere kapılmanıza sebep olurlar. Ayrıca sizden de nasıl bilgi alacaklarını veya size karşı kullanacakları belli zayıflıkları ortaya çıkarmanızı sağlayabilirler. Bu insanlardan da hemen uzaklaşmanızı tavsiye ederim.

10) Sürekli stresli olanlar – olumsuz insanlar

stresli kadın - erkek
Stresli insanlar

İnsanların genellikle olumsuz düşünmeye programlandığını ve her zaman güvenlik, sağlık ve hayatta kalma konusunda endişeli olduklarını biliyor muydunuz? Antropolojik olarak, bu mantıklı gibi görünüyor çünkü ilk çağlarda mağara adamları için işler o kadar da kolay değildi. Ancak bu yerleşik stresin bugün hala bizimle olmaması için stresli insanlar yanımıza yaklaştığında veya bizi aradığında, onlara karşı koymaya hazır olmalıyız.

Araştırma çalışmaları, uzun vadede herhangi bir strese maruz kalmanın beynimizi ve performansımızı etkileyeceğini gösteriyor. Etrafımızda dolaşan insanların stresleriyle uğraşmak zorunda kalmamak için yeterince stresimiz var.

Sözün özü– olumsuz insanlar

Hayatımızdaki olumsuz insanlar bize her yönüyle zarar vermeye devam ediyorlar. Var olan enerjimizi düşürüyorlar. Siz siz olun ve yanında kendinizi iyi hissettiğiniz insanlarla, enerjinizi hep yükselten insanlarla bir araya gelin ve onları asla bırakmayın.

 

camekanS‘ın size önerdikleri

♥ İşitsel Mi, Görsel Mi, Yoksa Dokunsal Mısınız? Test Edin!

♥ Göz Hareketlerinden Yalanı Yakalayın Temsil Sistemini Bulun!

♥ Tablodaki Esrarengiz Kafatasını Görebiliyor Musunuz?

Bu kategorideki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz