Reformer Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bu yazıda reformer pilates nedir, reformer pilatesin faydaları nelerdir, bunları inceleyeceğiz.

Pilates ilk olarak Joseph H. Pilates tarafından I. Dünya Savaşı sırasında yatağa düşmüş veya ciddi rahatsızlıkları olan askerleri rehabilite etmek ve tedavi etmek için kullanılmış bir yöntemdir.

Genel olarak pilatesin; Mat Pilates ve Reformer Pilates olarak iki türü vardır. Mat pilates genellikle mat üzerinde band, çember veya top dışında herhangi bir alet kullanılmadan yapılan pilatestir.

reformer pilates nedir
Mat Pilates – Reformer Pilates

Ülkemizde aletli pilates için genellikle “Reformer Pilates’’ tabiri kullanılıyor. Bu aslında yanlış değil ama tam olarak doğru da değil. “Reformer’’ aletli pilateste kullanılan bir ekipmandır.

Cadillac – Reformer – Chair – Barrel. Bunlar aletli pilates yaparken kullandığınız aparatların isimleri. Reformer, en çok kullanılan ve en çok pilates hareketi yapılabilen alet olduğu için adı Reformer Pilates olarak anılıyor genellikle.

Reformer pilatesin faydaları nedir
Reformer
Aletli pilates nasıl yapılır
Cadillac
Reformer pilatesin faydaları nelerdir
Aletli Pilatesin diğer ekipmanları

Pilates ekipmanının en ünlü parçası muhtemelen Reformerdır. Ve eğer aşina değilseniz, biraz korkutucu görünüyor olabilir.

Reformer Pilateste, ‘taşıyıcı’ adı verilen bir çerçeve, tekerlekler üzerinde hareket eder ve bir uca, platform hareket ettikçe direnç sağlayan bir dizi yay ile bağlanır. Ayrıca bir ayak çubuğu, bacaklar ve kollar tarafından kullanılabilen uzun kayışlar ve egzersiz yaparken uygulayıcının düşmesini durdurmak için omuz blokları da bulunmaktadır.

Bir reformer pilates makinesi, güçten yararlanmak için çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. Platformu yay direncine karşı itmek, çekmek ve hareketi geri kontrol etmek veya yerinde tutmakla ilgilidir, ancak bu ayakta, oturarak, baş aşağı ve Reformerın tüm farklı öğelerini kullanarak yapılabilir.

reformer pilatesin faydaları neler
Reformer pilatesin faydaları nelerdir?

Reformer Pilateste Mat Pilatese kıyasla çok daha fazla hareket yapabilirsiniz. Ayarlanabilir yay direnci ve kayar platform kombinasyonu ile Reformer, egzersizleri matın yapamayacağı şekilde daha kolay veya daha zor hale getirmek için direnç veya dengesizlik (veya her ikisi) oluşturabilir.’

Şimdi gelelim Reformer Pilatesin ya da diğer adıyla Aletli Pilatesin faydalarına…

1) Kemik yoğunluğunu artırır

reformer aletli pilates
Kemik erimesine karşı reformer pilates

Doğru şekilde yapılırsa, Pilates egzersizleri kemik erimesi tedavisinde osteoporozlu hastalara çok yardımcı olmaktadır. Direnç egzersizleri, gerginlik oluşturmak için kasları kemik üzerine çekerek kemiği sağlamlaştırır.

2) Kasları güçlendirir reformer pilatesin faydaları

kasları güçlendiren kadın
Kadın ve erkeklerin yapabildiği pilatesle kaslar güçlenir

Core (Merkez) kaslarınızı güçlendirmek için mekik çekmeyi unutun gitsin! Pilates, yan karın kaslarını da içeren tüm karın kaslarınızı daha etkili bir şekilde güçlendirir. Reformer pilates, kasları güçlendirmeye çalışırken tam aralıkta hareket etmenizi sağlar. Sadece büyük kas gruplarını hedef almakla kalmaz, aynı zamanda bir reformer makinesinde çalışırken küçük dengeleyici kasları da harekete geçirir.

3) Kilo vermenize yardımcı olur

Pilates mat pilates cadillac
Kilo verip daha sıkı olmak için

Haftada bir kilo vermek istiyorsanız, günde normal beslenmenizden 500 kalori daha az almanız gerekiyor. İster aldığınız kaloriyi azaltırsınız ya da isterseniz kalori açığını egzersizle birleştirirsiniz. İşte bunu yapmak istiyorsanız pilates size yardımcı olabilir.

4) Sırt ağrılarını dindirir

aletli pilates nasıl yapılır
Omurga sorunlarına ve bel ağrılarına çözüm

Pilates eğitmenlerine göre; pilates, sırtı desteklemek için core kaslarını güçlendiriyor, daha düzgün bir duruş kazandırıyor ve sıkı sırt kaslarının yanlış duruşundan kaynaklı sorunları azaltıyor. Artı, pilates zayıf duruş ve sırt ağrısına yol açan temel dengesizlikleri de gidermeye yardımcı oluyor. Bu bağlamda omurganın güçlendirilmesi için özel pilates egzersizleri yapmak öneriliyor.

5) Yaralanmaları önler reformer pilatesin faydaları

reformer pilatesin faydaları
Esneklik sağladığından yaralanmaları önler

Pilates, esnekliği ve dayanıklılığı arttırmaya, dengeyi geliştirmeye yardımcı olur. Pilates eğitmenleri; pilatesin bu özelliklerinin yaralanma riskini azalttığını söylüyor. Uzmanlara göre pilates sayesinde baldırlarınızın esnekliğini 10 derece arttırabilirseniz, günlük rutin işlerinizde yere eğilmeniz gerektiğinde de sırtınızı incitmezsiniz. Tüm vücut gücünüzü geliştirdiğinizde hareketlere bağlı yaralanmaları da en aza indirebilmeniz mümkün olur.

6) Yer çekiminin etkisini azalttığından daha rahat spor yapma imkanı sağlar 

Yatarak uygulanan hareketlerde yer çekimi etkisi nedeniyle bazen zorlanabilirsiniz. Reformer pilates aleti, yer çekimi kuvvetinin etkisini azaltarak bu tür hareketleri çok daha rahat uygulamanızı sağlar. Yaylar ve halatlar, ağırlık taşımak yerine yatay düzlemde çalışmanızı sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır ve vücudunuzdaki yükü azaltır.

7) Esnekliği artırır reformer pilatesin faydaları

reformer pilates yararlımı
Reformer pilatesin faydaları-Esnek bir vücut için reformer pilates

Pilates seansları, omurgayı esneklikten uzantıya, iç rotasyondan dış rotasyona ve yan tarafa kadar hareket ettirerek vücudun her yerinde daha fazla hareket imkânı sağlıyor. Kişi bu ek hareket düzlemlerinde çalışarak esnekliğini arttırıyor

8) Duruşunuzu düzeltir reformer pilatesin faydaları

yaşlılar pilates yapabilir mi zararlı mı
Duruş bozuklukları için çözüm reformer pilates

Bütün gün masada oturup bir akıllı telefona ya da bilgisayar ekranına bakmak, düşük omuzlara ve kötü bir duruş şekline neden olabilir. Zamanla bu sorunlar, kas dengesizliklerini yaratır. Pilates eğitmenleri, pilatesin daha iyi bir kas simetrisi ve dengesi yaratarak bu kötü alışkanlıkların etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olduğundan bahsediyorlar. Pilates, sizi her seansta belirli bir kasla çalışmaya zorlar, zayıf olanları izole eder, kaybettiğiniz gücü yeniden kazandırır ve vücutta denge oluşturur.

9) Six–pack oluşturmaya yardım eder

Kemik erimesine pilates iyi gelirmi
Güzel ve sağlam bir vücut için pilates

İster düz bir karın isterseniz de six–pack isteyin, pilates egzersizleri sizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Tabi doğru bir beslenme ile, bedeninizdeki yağ oranını azaltmak kaydıyla! Bunun nedeni, birçok pilates hareketinin geleneksel egzersizlerden daha fazla kas aktivasyonuna sahip olmasıdır.

10) Ruh sağlığını iyileştirir 

pilates yapmak zor mu
Reformer pilatesin faydaları-İyi hissettiren reformer pilates

Birçok bilgi Reformer Pilates’in kas gücünü artırma, esnekliği ve duruşu iyileştirme üzerindeki faydalarına odaklanmaktadır. Reformer Pilates’in Ruh Sağlığı üzerindeki olumlu etkileri üzerine araştırmalar ortaya çıkmaya devam ediyor. Harekette farkındalığı bulmak için nefesinizin sabitliğini kullanmaktan stres yönetimi ve rahatlamaya kadar… Bu yeni nesil pilatesle egzersiz, kortizol gibi stres hormonlarını azaltır, vücudunuzun iyi hissettiren kimyasalları olan endorfinleri artırır ve size doğal bir ruh hali artışı sağlar.

Reformer Pilates
Reformer pilates uygulamalarından bazıları

Reformer Pilatesle yapılabilen uygulamalar hakkında bir fikriniz olması açısından yukarıdaki kısa videoyu izleyebilirsiniz

Pilates egzersizleri bugün fizik tedavi uzmanları, doktorlar ve sağlık bilimcileri tarafından da tavsiye edilmektedir.

 

Kaynak: 1, 2, 3, 4

camekanS size şunları da öneriyor…

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz