Saçların Hızlı Uzaması İçin -17 İpucu!

0
2256
uzun saçlılar
Saçların hızlı uzaması için ne yapılabilir?

Saçların Hızlı Uzaması Mümkün Mü?

Saçların hızlı uzaması için ne yapılmalıdır? Saçları normalinden daha hızlı uzatmak mümkün mü? Saçları hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzatmak için yapılması gerekenler nelerdir? Uzun ve parlak saçlara sahip olmanın yollarını arıyoruz. Saçların hızlı uzaması ve aynı zamanda da güçlü ve parlak olmaları için camekanS Medya Vitrini olarak yurt içi, yurt dışı verileri inceleyerek ve uzun saçlı biri olarak (çok çok uzun değil) kendi tecrübelerimi de katarak toparladığım özet bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Oldukça geniş bir rehber olduğunu söyleyebilirim.

Saçımız yüzümüze çok güzel bir tamamlayıcı makyajdır aslında. Saçımız güzel göründüğünde yüzümüzde makyaj olmasa bile 1-0 önde başlarız güne. Elbette ki kısa saçlı olmak saçlarınızın güzel olmadığı anlamına gelmiyor ama bazıları da benim gibi uzun saçın bir kadına daha çok yakıştığını düşünüyor ve saçlarını uzatmayı tercih ediyor. Aslında en doğrusu yüz yapınıza giden saçı bulabilmekte sanırım.

hızlı saç uzatma yöntemi- saçların hızlı uzaması
saçların hızlı uzaması için ne yapılmalı?

Uluslararası Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bilimsel bir araştırmaya göre, saç büyüme oranında ırklar arasında bir fark bulunmuş. Örneğin, Asyalıların saçlarının dünyada en hızlı büyüyen saç olduğunu belirtiyorlar. En yavaş büyüyen saç da Afrikalılarınmış. (Sanırım çok kıvırcık olduğu için saç nefes alamıyor) Bu araştırmaya göre, saç günde 0.3 ila 0.5 mm, ayda 1 ila 1.5 cm ve yılda 12 ila 15 cm arasında büyür. Bir taraftan da günde ortalama 80 – 100 saç telimizin döküldüğü de biliniyor.  Ama yine de hepimiz saçlarımızın daha hızlı uzamasını isteriz.

camekanS sizler için saçların hızlı uzaması ve aynı zamanda da parlak ve güçlü olması için yapabileceğimiz şeyleri araştırdı. İşte başlıyoruz…

1) Makas ile arkadaş olun

saçın hızlı uzaması için ne yapılmalı
Saçlarınızı hızlı uazatmak için kırıkları aldırın

Hızlı saç uzatma yöntemi olarak makas kullanın 🙂 Saçlarınızı uzatmaya çalışırken bir taraftan da makasla yakın olmak çok saçma geliyor biliyorum. Ancak gerçek, düşündüğünüzün tam tersidir. Saçlarınızın uzamasını istiyorsanız düzenli aralıklarla saçlarınızdaki kırıkları aldırmanız önemlidir. Bu çatallaşmış ve kurumuş saç uçlarını aldırmak aynı zamanda saçınızın sağlığını korumaya da yardımcı olurAyrık uçların olmaması, hasarın köklere kadar gitmeyeceği anlamına gelir ve saçınızın daha sağlıklı ve güçlü uzayabileceğinin garantisidir. Saç kırıklarının aldırılması işlemini, 10 -12 haftada bir yapmanız öneriliyor.

2) Masaj yapın saçların hızlı uzaması 

saçların çabuk uzaması için ne yapılmalı
saçların hızlı uzaması için masaj yapmak

Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için öncelikle saç diplerinizin sağlıklı olması gerekir. Saç diplerinizdeki pullanmaların veya kepeklenmelerin saç derinizle veya başka bir organla ilgili rahatsızlıklarla ilgili olmadığından emin olun. Saç derinize banyo yaparken uygulayacağınız masajın, deri altındaki kan dolaşımını hızlandırdığını unutmayın. “Kan gelen yere can gelir” demiş atalarımız. 🙂

3) Saç kremi şart saçların hızlı uzaması

saçın kendi yağı- saçların çabuk uzatılması için
saç kreminin saç uçlarına sürülmesi

Saçlarımızı düzenli olarak şampuanlamak kir ve tozları yok ettiği gibi saçımız için faydalı olan doğal yağları da yok eder. Ayrıca saçlarımıza sık fön çekilmesi, boya uygulanması ve saçlarımızın çeşitli kimyasallara maruz kalması da onları kurutur ve yıpratır. Saçlarımıza uygulayacağınız saç kremleri ise bu sorunların çözülmesine yardımcı olacaktır. Saçlarınızı banyoda yıkayıp iyice duruladıktan sonra fazla olan suyunu bir havluyla yumuşak bir şekilde alın. Sonra başınızı öne atıp avucunuza aldığınız saç kremini yavaş yavaş saç uçlarınıza yedirin. İnce telli saça sahip olanlar daha az saç kremi kullanmalı. Burada önemli olan şey, saç diplerinize asla saç kremi uygulamayın. Birkaç dakika bekleyin ve saçınızı iyice durulayın ve saç kreminin saçınızdan tamamen arındığına emin olun. Çünkü saçlarımız kan yolu ile beslenirken, saç uçlarından hava alırlar.

4) Yıkarken ılık, durularken soğuk su kullanın

saçın hızlı uzaması için ne yapılmalı
sıcak su saçlara zarar verir

Hepimiz banyoda sıcak su kullanmayı seviyoruz ancak çok sıcak su maalesef ki saçlarımız için zararlıdır ve rengini matlaştırır. Mümkün olduğunca saçlarınızı ılık suyla yıkayın, duşun sonlarına doğru saçlarınızı soğuk su ile durulayın. Bu işlem derideki gözenekleri kapatarak saçınızın doğal nemini korumasına yardımcı olur ve kuruyunca daha az kırılmasını sağlar. Soğuk suyla durulamak çok zamanınızı almaz ve zamanla saçınızda yarattığınız büyük farkı görürsünüz.

 5) Yıkamak için çok istekli olmayın

saçların çabuk uzaması için ne yapılmalı
saçların hızlı uzaması için çok sık yıkamayın

Tabii ki saçlarınızın temiz olması iyidir ancak saçlarınızı çok sık yıkamak onlara iyi gelmez. Saçınızın kirlenmesine izin vermeniz gerekir. Saçı her gün yıkamak saç diplerindeki besleyici yağları yok etmenize sebep olur. Bu yağlar saçlarınızın kurumasına ve çabuk kırılmasına engel olurken, saçlarınızın hızlı uzamasını da sağlarlar. Ayrıca saçların sık yıkanması saçın doğal yağ dengesini de bozacağı için saçın hızlı yağlanmasına neden olur. Yağın çok olması da saçınız için iyi değildir. Saçı haftada 1 – 2 defa yıkamak, saçın kendi yağı ile beslenmesini sağlayarak saçın kendisini onarmasına destek olacaktır.

6) Havluya sarmayın -saçların hızlı uzaması

saç uzaması için yapılması gerekenler
saçları havluya sarmak saça zarar verir

Banyodan çıktıktan sonra pek çoğumuz saçlarımızı havluya sarıp bu şekilde vakit geçiririz. Bu yöntem, havlunun liflerine dolanan saç tellerine zarar verebileceği için kesinlikle tavsiye edilmez.

Duştan çıktıktan sonra saçları havlu ile sarıp kurutmaya çalışmak, aynı zamanda saçların kırılmasına neden olarak uzamasını da geciktirir. Bu sebeple saçı havluyla sarmak yerine bir havlu yardımıyla küçük hareketlerle kurulamak daha iyi bir fikir olacaktır. Saçlarınızı illaki bir şeye sarmak istiyorsanız, kullanmadığınız penye tişörtlerinizi ya da ince mikrofiber bir havlu kullanabilirsiniz. Bu şekilde kırılgan saçlara zarar vermeden saçınızı kurutabilirsiniz.

Saçlarını kendi halinde kurumaya bırakmak da sağlıklı kalmalarına büyük ölçüde yardımcı olabilir. Saçlarını yaklaşık %60 oranında kurulamak için mikrofiber havlu veya penye tişört kullandıktan sonra, doğal olarak kurumaya bırakmak en iyisidir.

7) Makinelerden uzak durun

 

saçın hızlı uzaması için ne yapmalıyız
fön çekmek saçların uzamasını yavaşlatır.

Saç kurutma makineleri, düzleştiriciler veya maşalar gibi saçlara ısı uygulayan araçlardan uzak durmaya çalışın. Her türlü ısı, saçınıza zarar verir. Zorunlu durumlarda ve aciliyet sebepleriyle saçınızı kurutmanız gerekiyorsa, doğal yoldan yukarıda anlatıldığı şekilde ince havlularla saçınızın en az % 60 nemini aldıktan sonra, saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Ancak maşa ve düzleştiricileri mümkün olduğunca az kullanmaya çalışmanızı öneriyorum. Benim saçlarım düzdür ve dalgalı saçı ben de severim, ancak daha çok bigudi kullanmayı tercih ediyorum. Tabii ki düzleştirme işlemini doğal yollardan yapmak çok daha zor, onun için de dalgalı saçlarınızı sevin ve kıymetini bilin diyorum, çok şanslısınız. 🙂

8) Doğru tarak ya da fırça kullanın

saçın çabuk uzaması için ne yapılmalı
saçların hızlı uzaması için tahta tarak kullanın

Doğru fırça ve tarağı kullanmak saçlarımızın sağlığı için oldukça önemlidir. Yanlış tarak ve fırça seçimiyle saçlarınızın daha çabuk zarar görmesine, dışarıdan gelen darbelere karşı daha dirençsiz olmasına sebep olabilirsiniz. Tahta olan ve geniş aralıklı tarak ve fırçalar tüm saç tipleri için sağlıklı ve uygunlardır.

9) Dolaşmış saçları açarken

saç uzatma yolları saç uzaması için ne yapmalı
dolaşık saçların açılması

Dolaşmış saçları açmak için hepimiz de yukarıdan başlayarak saçlarımızı taramaya zorlarız. Yanlış tarama, saçlarınızın kırılmasına sebep olacağı için doğal olarak hızlı uzamasını da önleyecektir. Dolaşıkları açmak için saçlarınızı yukarıdan başlayarak değil aşağıdan başlayarak taramaya çalışın. Saçınızı yukarıdan aşağıya ara vermeden taradığınızda, düğüm olup küçük toplar oluşur ve bu da saça zarar vererek daha fazla miktarda saç dökülmesine neden olur. Küçük bölümler halinde taramaya başlamanız ve saç uçlarından köklere doğru giderek küçük adımlarla ilerlemeniz önemlidir. Saçınızı tararken sabırlı olun ve karışık kısımlarda dikkatle çalışın. Dolaşıklar açıldıktan sonra yukarıdan aşağıya saçlarınızı tarayabilirsiniz.

10) Saçınızın nefes almasına izin verin

saçların hızlı uzaması için saç uzatan yağlar
saçlarınızı her gün bağlamayın

Yoğun programlarımız ve rahat geçirmek istediğimiz zamanlar, bizi saçlarımızı toplamaya zorluyor. Atkuyruğu ya da topuzların artık kadınlarla beraber erkekler tarafından da tercih edildiğini sıkça görüyoruz.(erkeklerde atkuyruğu topuza göre daha fazla)  Doğrusu çoğu erkekte atkuyruğu hiç de fena durmuyor. 🙂

Ancak sürekli olarak atkuyruğu ve topuz yapmak saçlarınızın hava almasına engel oluyor. Bu modelleri tercih ettiğinizde saçlarınızı çok sıkı bağlamamaya özen gösterin. Çünkü bu gereksiz çekme ve bantlarla bağlama, saçlarınızın kırılmasına sebep olduğu gibi saç diplerine de zarar veriyor. Saçlarınızı doğal haliyle omuzlarınıza bırakmak uzatmak isteyenler için öncelikli olmalı.

11) Güneşe dikkat

hızlı saç uzatma yöntemleri sac uzamasi saç uzatmak
güneşin zararlı ışınlarından saçları korumak

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli şey, dışarı çıkarken saçlarınızın doğrudan güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalmaması gerektiğidir. Güneşli günlerde dışarı çıkarken mümkünse eğer şapka kullanın veya koruyucu kremlerle saçınızı koruyun.

12) Beslenme önemli

H vitamini içeren yiyecekler
saçların hızlı uzaması için biyotin zengini yiyecekler

Bilim adamları tarafından belirli yiyecekleri yemenin saç büyümesini artırabileceği belirtildi. Özellikle, vücut için yakıt görevi gören biyotin yönünden zengin gıda bileşenleri tavsiye ediliyor. Almanca “saç ve cilt” sözcüklerinin (Haar und Haut) baş harfi “H” den türetilerek Vitamin H olarak da tanımlanır. Biotin saç için önemlidir çünkü vücuda alınan besinlerin vücut tarafından sentezlenmesine ve emilimine yardımcı olur. Karbonhidrat, yağ ve saçın temel yapı taşı olan protein metabolizmasında rol oynar. Biotin vücutta eksik olduğunda kansızlık, kaslarda güçsüzlük, kırılgan tırnaklar gibi durumların yanında bir de saçlarımıza etki ediyor. Biotin eksikliğinde saçlarımız inceliyor, güçsüzleşiyor hatta koparak dökülmeler de artıyor. Saç uzatan şampuan almak yerine biyotin içeren gıdalar tüketin.

Biyotin açısından zengin besinler; süt, peynir, karaciğer, ceviz, tahıllar, kuruyemişler, somon balığı, soya fasulyesi, avokado, muz, karnabahar ve yumurta en başlıca olanlardır. Biyotin’i eczanelerden de almak mümkün.

13) Yatmadan önce saçlarınızı mutlaka tarayın

erkek en hızlı saç uzatma-saçların hızlı uzaması için
yatmadan önce saçları tarayarak havalandırmak

Uyumadan evvel saçları taramak saçlardaki yağı saçların uçlarına dağıtarak saçın gece boyunca beslenmesini sağlar. (Dolaşıksa ilgili maddede anlatıldığı şekilde önce dolaşmış saçlarınızı açın) Saçın beslenmesi de saçın uzamasını sağlayacağı için yatmadan önce bir kez saçları taramak saçların uzamasında bir etken haline gelir.

14) Pamuk yastık kılıfı yerine ipek yastık kılıfı

saçların hızlı uzaması için-pamuklu ve saten ipek yastıklar
saçlarınızın hızlı uzaması için pamuklu değil saten ya da ipek yastık kılıfları

Bu, saç büyümesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz en kolay değişikliktir. Pamuklu olanlar yerine, saç uzamasına pozitif etki ettiği belirtilen ipek veya saten yastık kılıflarına geçin. Bunun nedeni, pamuğun aksine ipek ve saten kumaşın yumuşaklığının saçlarınız için daha iyi olmasıdır.

İpek veya saten kumaşlı yastıklar, sürtünmeye neden olmaz, bu da saçlarınızın daha az dolaşmasını sağlar. Aynı şekilde saçların kırılması da minimuma iner.

15) Bir sihirli malzemeden yardım alın

saçların hızlı uzaması için-kadın ve bir bardak bira
saçların hızlı uzaması için bira

Bilmeniz gereken bir hile paylaşıyorum. Biranın sadece soğutularak tüketilen bir içecek olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Biranın pH seviyesi, saçlarınızınkiyle hemen hemen aynıdır. Biranın şaşırtıcı bir şekilde bu tesadüfi özelliği, saçınızın kuru veya fazla yağlı kalmamasını sağlar. Birada bulunan maya ve çok sayıda vitamin ve mineral, saç derinizdeki ve etrafındaki kan dolaşımını iyileştirmede, saçlarınızı parlak hale getirmede süper etkilidir, bu nedenle saç uzamasını hızlandırır.

Nasıl uygulayacağız? saçların hızlı uzaması 

Bir şişe birayı kaynattıktan sonra biraz ılımasını bekleyin ve düzenli olarak kullandığınız şampuanın içerisine çok fazla sulandırmayacak kadar ekleyin. İşte saçınızı yıkayacağınız ve hızlı uzamasını sağlayacak mucize şampuanınız hazır. Bu şampuan aynı zamanda mükemmel bir saç kremi görevi de görür.

16) Besleyici saç maskeleri

Saç uzatma maskeleri hayatınızın her zaman bir yerinde bulunmalı, çünkü bu maskeler aynı zamanda saçların bakımı, sağlıklı ve parlak bir hale gelmesi için de uygulanmalıdır. Bu konuda “evde kolayca yapabileceğiniz organik saç maskeleri” yazıma da bakabilirsiniz. Bu maskelerden farklı olarak özellikle saçları uzatmak için işe yaradığından emin olduğum en hızlı saç uzatma maskelerinden birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Soğan suyu saçların hızlı uzaması 

saçı hızlı uzatmak saç uzatıcı
saçların hızlı uzaması için soğan suyu

Soğan suyunun saçların uzamasında faydalı olduğu bazı araştırmalarca kanıtlanmıştır. Soğan suyu, saç dökülmesi problemini önleyici özelliğinin yanı sıra kepek ve mantar hastalıklarına karşı da korur. İçerdiği anti bakteriyel özellikler sayesinde saçların beyazlamasını önlüyor, saç tellerini kalınlaştırıp saç kalitesini artırıyor. Soğan özellikle kükürt gibi saçların uzamasına yardımcı birçok faydalı içeriğe sahiptir. Saç derisine uygulanan soğan suyu saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Soğan saçtaki keratin üretimini uyarır ve hızlı uzamasını sağlar.

Nasıl uygulayacağız?

1.Yöntem

Bir soğanın kabuklarını soyduktan sonra, blenderdan, rendeden veya meyve sıkacağından geçirerek suyunu çıkarın. Bu suyla saçlarınıza masaj yapın, köklere ve saç derisine konsantre olun.
30-45 dakika boyunca bekletin ve şampuanla yıkayın. Bunu haftada en fazla 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

2. Yöntem

1 yemek kaşığı soğan suyunu 1 litre ılık suya dökün. Banyoda saçınızı şampuanladıktan sonra son durulamayı bu suyla yapın. Bu yöntemi saçlarınızı her yıkadığınızda uygulayabilirsiniz.

Soğan suyu ve hindistan cevizi yağı

soğan suyu ve hindistan cevizi - saçları uzatmak için
soğan suyu ve hindistan cevizi yağı saç uzatma maskesi

Saçımız için bu kadar faydalı olan soğan suyuna bir de hindistan cevizi yağı gibi bir mucizeyi karıştırırsak neler olur?

Hindistan cevizi yağı, saç telinin doğal yağlarını tutmaya yardımcı olur, böylece kuruluğu önler. Hindistan cevizi yağı, zengin bir E vitamini ve laurik asit kaynağıdır. Hindistan cevizi yağı bulamazsanız, badem veya hardal yağı da kullanabilirsiniz.

Nasıl uygulayacağız? 

1 çorba kaşığı soğan suyunu 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın. İsteğe göre birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Uçucu yağlar soğanın güçlü kokusunu maskelemeye yardımcı olur.

Karışımı saç derisine masaj yapın ve 1 ila 2 saat boyunca saçınızda beklesin. Şampuan ve ılık suyla maskeyi durulayın. Bu yöntemi haftada sadece 1 kez uygulayabilirsiniz.

Sarımsak ve badem yağı

hızlı saç uzatmak için sarımsak ve badem yağı
sarımsak ve badem yağı saç maskesi

Sarımsağın saçları uzattığını hemen hemen herkes bilir. Sarımsak hem yeni saç oluşumunu destekler hem de saçların dökülmesine engel olur. Bu yüzden sarımsağı, saç uzatma kürü olarak da kullanabiliriz.

Sarımsak ve badem yağı kürü için; 5-6 diş sarımsağı iyice ezin. Ezdikten sonra içine iki tatlı kaşığı badem yağı ekleyin. Bu karışımı oda sıcaklığında 2 saat bekletin ve ardından saç köklerinize uygulayın. Saçlarınızı streç filmle sarın ve birkaç saat bu şekilde bekleyin. Zaman sıkıntınız varsa sadece maximum 5 dakika başınıza fön makinesi tutarak saç diplerinizin ısınmasını sağlayın. Başınız soğuyana kadar bekleyip durulayabilirsiniz. Bu yöntemi haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

17) Sabırlı olun saçların hızlı uzaması 

kum saati
saçlarınızın hızlı uzaması için sabırlı olun

Saç bir gecede uzamaz. Ancak bu yukarıda saydığım maddelere titizlikle uyar ve uygularsanız saçlarınızın çok daha hızlı uzadığını göreceksiniz. Ayrıca stresin de saçların uzamasında iyi olmayan etkileri vardır. Bu nedenle, sabırlı olmanız, saç büyüme planını takip etmeye devam etmeniz gerekir.

Umarım bu 17 ipucu size saçların hızlı uzaması adına bir ışık tutmuştur.

Arkadaşlarınızla paylaşmayı ve bloguma aşağıdaki butonla abone olmayı unutmayın.

 

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

camekanS‘ın size önerdikleri;

♥ Evde Kolayca Yapabileceğiniz 6 Organik Saç Maskesi

♥ 2 Malzemeden Yapılmış, 5 Doğal Yüz Maskesi

♥ Hanımlar! Hem Doğal, Hem Ucuza Güzelleşin – 7 Kolay Tarif

Benzer diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz