Salgın Nasıl Başladı – Nerelere Geldi?

Salgın (koronavirüs) hakkında ilk kez dünya, Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde kaynağı bilinmeyen gizemli bir solunum yolu rahatsızlığının ortaya çıktığını Dünya Sağlık Örgütüne bildirmesiyle haberdar oldu. Ancak ilk etapta virüsün varlığının anlaşılmasından sonra Çin bunu dünyaya bildirmekte gecikti. Öncelikle kendi imkanlarıyla virüsle mücadele etmeye başladılarsa da, salgın giderek yayıldı ve artık durumu gizleyemez hale geldiklerinde DSÖ’ne bildirmek durumunda kaldılar.

Dünya tarafından da Koronavirüs ilk başta Çin ve çevresini etkileyen bölgesel bir “epidemi” olarak algılandı. Çin’de okulların tatil dönemine girmesiyle diğer ülkelere tatile giden Çinliler, virüsü dünyaya yaymaya başladılar. Sonraki günlerde Asya sınırlarını aşıp halk sağlığını küresel çapta tehdit etmeye başlamasıyla, dünya koronavirüs’le ilgili gelişmelere kilitlendi. Salgının kontrol altına alınması ve önlenmesine yönelik tedbirler tüm ülkelerin ana gündemi haline geldi.

Başta Amerika, Brezilya, İtalya ve Fransa gibi ülkeler olmak üzere, vaka sayıları günden güne artmaya başladı. Çin, kendi ülkesinde hastalığı kontrol altına almayı başardıysa da, salgının tekrar yayılmaya başlamasıyla yine tedbirleri gündeme getirdi. Yüzyılın salgını haline gelen koronavirüs, hala dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Salgının yaz aylarında gerileyeceğini düşünen sağlık çevreleri, sonbaharda ikinci bir dalga ihtimali olabileceğini de söylüyorlar.

Dünyayı sarsan Covid-19’un, Vuhan’dan bugüne salgın hikayesini izleyin…

AA

Kaynak: 1

İlgili diğer yazılar

♦ Coronavirüs (Covid-19) Hakkında, Doğru Bilinen 8 Yanlış!

♦ Koronavirüs ve İklim Değişikliği

♦ Hamileleri Koronavirüse Karşı Koruyacak 16 Önlem

♦ Dünyanın En Ünlü Astrologu Susan Miller’ın “Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?” Sorusuna Cevabı

Koronavirüs kategorisi altındaki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

 

 

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu