Tırnakların Kırılmasına, Tırnak Mantarına, Renk Değişimine 10 Kolay Yöntem!

6
1732
kırılmış tırnak
Kırılgan Tırnaklar

Sağlıklı Tırnaklarınız Olsun İstiyor Musunuz?

Tırnak bakımı için pek çoğunuzun bu işi kuaförlere bıraktığını tahmin edebiliyorum. Ancak kuaföre gidip bir sürü paralar veremeyecek olanlar, ya da kuaföre gidecek vakti olmayanlar olabilir. İşte bu sebeplerden ötürü sizlerle, evde tırnaklarınız için yapabileceğiniz aşağıdaki çok basit doğal uygulamaları paylaşacağım. – tırnak bakımı

Bir araştırmaya göre insan tırnakları bir atın toynakları kadar güçlüymüş. Ama yine de, onların kolayca kırıldığını görebiliyoruz. Tırnakların kırılmasının en yaygın nedenleri şunlardır. – tırnak bakımı

  • Travmatik süreçler
  • Mikrobiyal enfeksiyonlar veya mantarlar.
  • Kimyasal ürünlerin kullanımı (alkalin deterjanlar ve çözücüler).
  • Çok fazla formaldehit içeriği olan agresif manikür veya tırnak sertleştirici kullanımı.
  • Aşındırıcı veya zayıf formüle aseton kullanımı.
  • Vitamin ve mineraller açısından yetersiz beslenme ve beslenme bozuklukları.

İsterseniz tırnaklarınızın kırılmasından şikayetçi olun, isterseniz mantardan, pullanmadan veya renk değişiminden. Herkese uygun bir doğal bakım yöntemi vardır.

İşte el ve ayak tırnaklarınızın bakımı için, salonlara gitmeden evde uygulayabileceğiniz 10 doğal tırnak bakım yöntemini aşağıda sıralıyorum.

1) Salatalık uygulayın

tırnak bakım ayak
© shutterstock.com © Pixabay.com

Kolayca kırılan tırnaklarınız varsa, salatalık uygulayarak doğal olarak problemden kurtulabilirsiniz. Sadece A, E, B1, B2, B3 ve C vitaminleri açısından zengin değildir, aynı zamanda kalsiyum ve demir içerir. Tırnaklarınızı 5 dakika boyunca salatalık suyu özüne batırın. – tırnak bakımı

2) Vicks kullanın – tırnak bakımı

Vicks kutusu tırnak bakımı için
© depositphotos.com © depositphotos.com

Grip için kullandığımız ve göğsümüze sürdüğümüz Vicks’den bahsediyorum. Bu mucizevi krem, öksürük ve soğuk algınlığını tedavi etmek için bilinmesine rağmen, tırnak mantarı söz konusu olduğunda da harikalar yaratabilir. Amerikan Aile Hekimliği Kurulu Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, Vicks kullanımının kırılgan tırnakları iyileştirebileceğini ve mantarla savaşabileceğini iddia ediyor. Mantarlı tırnağa, kulak temizleme çöpüyle günde bir kez sürebilirsiniz.

3) Üzerine çay ağacı yağı sürün

ayak tırnak bakımı
© depositphotos.com © Pixabay.com

Şaşırtıcı antifungal özellikleriyle bilinen çay ağacı yağı, tırnakların sağlıklı kalmasına da yardımcı olur. Tırnak mantarı probleminiz varsa, pamuklu çubuklarla uygulayarak bu uçucu yağı sürebilirsiniz.

4) Limon suyu ve kabartma tozu ile ovalayın

tırnak bakımı -koyu ve açık olarak ve limon karbonat
© Ienjoylongwalks / Reddit © depositphotos.com

Güzellik salonuna gitmeden tırnaklarınızı evde beyazlatmak için (özellikle uzun süreli oje kullanımı nedeniyle) limon dilimi ile ovalayın veya bir pamuk yardımıyla uygulayın. 10 dakika bekletin. Daha derinlemesine temizlik için, limon suyunu kabartma tozu ile karıştırın ve ince bir macun oluşturun ve bununla tırnaklarınızı bir diş fırçası kullanarak ovalayın.

5) At kuyruğu otu (kırk kilit otu) çayı tüketin

kırık tırnaklar ve fincanda at kuyruğu otu çayı ,
© hannahdelrey / Reddit © depositphotos.com

Aktarlardan bulabileceğiniz at kuyruğu otunun (kırk kilit otu) antioksidanlara ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bir tutam at kuyruğu otunu 1 su bardağı sıcak suda demledikten sonra ortaya çıkacak olan at kuyruğu otu çayını sık sık tüketebilirsiniz. Bu çay, tırnak güçlendirme özelliği taşır ve tırnakların kolayca kırılmalarını önleyecektir.

6) Kekik yağı sürün – tırnak bakımı

kekik yağı şişesi ve tırnağa süren kadın
© depositphotos.com © depositphotos.com

Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz kekik yağı, çay ağacı yağına alternatif olarak tırnakları korumak için kullanılabilir. Bu yağ, şaşırtıcı anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğu kanıtlanmış timol içerir. Tırnak mantarı veya bakteriyel sorunlarınız varsa, ya da ayak tırnakları için tırnak batığı varsa tırnaklarınızı kekik yağına batırılmış pamuklu çubuklarla hafifçe ovalayın.

7) Biyotin yönünden zengin yiyecekleri tüketin

tırnak öncesi ve sonrası görüntü ve muz
© shutterstock.com © Pixabay.com

Tırnaklarınızı daha hızlı büyütmek veya tırnak eti bakımı için, besleyici gıdaları tüketmek önemlidir. Bir tür B vitamini olan biyotin, bir çalışmaya göre birkaç hafta içinde zayıf tırnakları güçlendiriyor. Bu vitamini içeren bazı yiyecekler fındık, karnabahar, pişmiş yumurta, muz ve mantardır. Günlük beslenmenize bunları ekleyebilirsiniz.

8) Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın

tırnak eti bakımı ayak
© nelly_ / Reddit © depositphotos.com

Hindistan cevizi yağı, tırnaklarınızı besleyebilir, nemlendirebilir ve kütiküllerini (koruyucu tabaka) sağlıklı tutabilir. Birkaç damla hindistancevizi yağı alın ve emilene kadar tırnaklarınıza masaj yapın. Bunu yapmak tırnak yataklarını iyileştirir ve onları güçlendirir. – tırnak bakımı

9) Elma sirkesi ve suya batırın – tırnak bakımı

elma sirkesi şişesi ve elleri kaptaki suya batırılmış biri
© shutterstock.com © depositphotos.com

Enfekte tırnakları tedavi etmek için, eşit miktarda su ve elma sirkesine ihtiyaç vardır. Bu ikisini karıştırıp oluşturduğunuz çözeltiye enfekte olan tırnağınızı batırın. Tırnaklarınızı yaklaşık 30 dakika bu suda bekletin. Ya da daha hızlı bir çözüm için, pamuklu çubuklarla enfekte olmuş tırnaklarınıza elma sirkesi uygulayabilirsiniz.

10) Sarımsak kullanın

tırnaklar ve sarımsak
© shutterstock.com © Pixabay.com

Mantarlı tırnaklar için harika bir yol daha. Tabii ki her derde deva sarımsak kullanacağız. Sarımsak can sıkıcı mantarı uzak tutabilen antimikrobiyal özellikler içerir. Birkaç diş sarımsağı ezin ve bir macun yapın, ardından mantarlı bölgeye uygulayın. Üzerine bir bez bağlayıp birkaç saat bekletin ve yıkayın. Ya da bir diş sarımsağı ortadan kesip tırnaklarınıza doğrudan sürebilirsiniz.


Zayıf veya lekeli tırnaklar, altta yatan başka bir durumun işareti de olabilir. Sorununuzun sadece kozmetik olup olmadığından emin değilseniz, bu doğal ilaçlarla tırnak bakımı yapmadan önce, bir doktora danışmanız önerilir.


Kaynak: 1

camekanS olarak tavsiye ettiğim diğer yazılar

 Kuru Öksürüğünüz Geçmiyor Mu? Şıp Diye Geçirecek 9 İpucu!

♥ Ketojenik Diyet’in Epilepsi, Kanser ve Zayıflamaya Etkisi

♥ Topuk Çatlaklarına Karşı Garantili 2 Ucuz Ve Kolay İpucu!

Bu kategorideki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

6 YORUMLAR

Comments are closed.