Topuk Çatlaklarına Karşı Garantili 2 Ucuz Ve Kolay İpucu!

1
1050
topuklar önce ve sonra
topuk çatlakları

Topuklarınız Zımpara Kağıdı Gibiyse Okumaya Devam Edin

Topuk çatları ayaklarımızda yaşadığımız sorunlardan birisidir. Çatlak topuklar çok can sıkar ve görünümleri de çok sert ve hiç hoş değildir. Üstelik topuktaki çatlaklar acıtırlar ve bir yere takıldığında kanarlar. Çoraplarınızı giyerken bile onların varlığını hep hissedersiniz. Çatlak topuklar nasıl geçer, topuk çatlakları nasıl yumuşar sorularına cevap bulacağınız bilgileri burada bulabilirsiniz.

Zımpara kâğıdı gibi ayaklara elveda!

Tabii ki, onlardan kurtulmak ve topuklarınızı normale döndürmek istiyorsunuzdur, ancak bunu başarmak ilk başta zor görünebilir. Ama bu tariflerle zor diye bir şey yok, hatta çok kolay.

Topuk çatlağı tedavisi için size burada 10-11 anlamsız tarif vermeyeceğim. İşe yarayacağından emin olduğum sadece 2 tarif vereceğim. Üstelik malzemeler de oldukça kolay malzemelerden oluşuyor. Topuk çatlakları için verdiğim bu 2 tarifin nasıl harikalar yarattığını göreceksiniz. Hadi başlayalım.

topuk çatlakları topuk çatlağı tedavisi
Öncesi ve sonrası

Topuk Çatlakları için 1. Tarif

Bazen çözüm o kadar inanılmaz derecede basittir ki, gerçekten işe yarayacağına inanmak zordur. Topuk çatlakları için de durum bundan ibaret. Mutfağınızda bu basit malzemeye sahip olduğunuz sürece pahalı cihazlara veya ürünlere ihtiyacınız yok. Mısır nişastasından bahsediyorum. Bu toz, topuk çatlaması için oldukça etkilidir ve kullanımı da çok kolaydır.

Mısır nişastasını şu şekilde kullanıyoruz: Yatmadan önce yarık topuklarınıza bol miktarda nişasta dökün. Çatlakların mısır nişastasıyla güzelce kaplandığından emin olun. Sonra çoraplarınızı giyip yatabilirsiniz. Sabah uyandığınızda mısır nişastasını durulayın. Bu işlemi haftada birkaç kez yapın ve bir süre sonra topuklarınızın iyileşmeye başladığını ve tekrar pürüzsüz hale geldiğini fark edeceksiniz. Topuklarınızdaki çatlaklar gerçekten derin mi? O zaman önce ayaklarınızı özel bir ayak törpüsüyle törpülemek daha iyi sonuç verebilir. Ya da ayaklarınızı ılık suda 20 dakika beklettikten sonra yumuşayacaktır, ellerinizle ölü deri tabakasını ovalayın. Daha sonra, mısır nişastasını yukarıda belirtildiği gibi uygulayın ki bu ipucu sizin için harikalar yaratsın.

topuk çatlakları için topuk çatlaması
topuk çatları için mısır nişastası

Topuk Çatlakları için 2. Tarif

Lazım olan malzeme yine çok kolay bulabildiğimiz aspirin ve limon. Ayrıca da kaya tuzu gerekiyor.

Öncelikle bir leğenin içine ılık su koyun ve bir avuç kaya tuzu ekleyin. Bu suyun içerisine ayaklarınızı sokun ve 20 dakika bekletin. Süre bittiğinde ayaklarınızı çıkarıp durulayın ve ellerinizle yumuşayan deriyi ovalayarak çıkarın. Bunlar ölü deri tabakasıdır ve ovaladıkça çıkar. Aynı zamanda da bu kısım, topuk bakımı için de zaman zaman uygulayabileceğiniz bir yöntem.

Gelelim ayak maskemize. 6 tane küçük aspirin veya 3 adet normal aspirinin içine yarım limon suyunu sıkın ve aspirinler ezilene kadar karıştırın. Sonra bu sulu karışımı ayak topuklarınıza sürün, hatta tüm ayağınıza sürebilirsiniz. Üzerine mutfakta kullandığımız streç film sarın, tüm ayağınızı kaplayabilirsiniz. Bu şekilde 45 dakika bekleyin, hatta üzerine basarak işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Süre tamamlandığında streç filmi çıkarıp ayaklarınızı kuruladıktan sonra topuklarınıza vazelin sürün.

streç filmle sarılmış ayaklar
Streç filmle sarılmış ayaklar

Eğer ayağınızda mantar da varsa vazelin içerisine antibakteriyel etkiye sahip olan jojoba yağı da ilave ederek topuklarınıza sürebilirsiniz.

Bu işlemi haftada 3 kez yaparsanız 1 hafta içerisinde topuklarınızdaki çatlakların kaybolup, cildinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

 

Beğeneceğinizi düşündüğüm diğer yazılar

♥ Evde Kolayca Yapabileceğiniz 6 Organik Saç Maskesi

♥ Kolesterole Son! Tüm Dünya Kullanıyor, Siz de Kullanın! Kişniş Mucizesi

♥ Tırnakların Kırılmasına, Tırnak Mantarına, Renk Değişimine 10 Kolay Yöntem!

Bu menü altındaki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz