Yulafın Faydaları Neler?

Yulaf son zamanlarda adını çok sıkça duyduğumuz bir besin. Çoğu diyet listelerinde de gördüğümüz yulafın faydaları neler, her gün yulaf yersek vücudumuzda ne gibi etkileri olur, bunu öğreneceğimiz bir yazı paylaşalım.

Beslenme uzmanları ve doktorlar gerek kahvaltıda gerekse diğer öğünlerde yulaf yenmesini öneriyorlar. Örneğin, kalp hastalığı riskini azalttığına ilişkin veriler paylaşıyorlar.

CamekanS size her gün yulaf yemeye başlamanız için 8 neden sunuyor.

Yulaf tadı itibariyle nötr bir lezzete sahip olduğu için farklı besinlerle çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin taze meyveler, fındık, bal, tarçın, süt, krema veya yoğurt ile yulaf karışımları yaparak çok daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Peki her gün yulaf yediğinizde vücudunuzda neler oluyormuş görelim…

1) Daha iyi bir cilde sahip olacaksınız

yulaf ezmesi yararlı mı
©  Depositphotos

Yulaf, egzama veya tahriş gibi iltihaplı durumların tedavisi için idealdir ve ayrıca sağlıklı cildi destekler. Yulafın benzersiz özellikleri, bileşimindeki çok çeşitli vitamin ve elementlerin varlığından kaynaklanmaktadır.

  • Çinko, cildi temizlemeye, toksinleri ve diğer zararlı bileşikleri gidermeye yardımcı olur. Ayrıca gözenekleri etkili bir şekilde daraltır ve gençleştirici bir etki yaratır.
  • Demir, cilt hücrelerindeki nemin beslenmesi ve doyması için en önemli unsurlardan biridir.
  • Manganez, şişliği ve iltihabı giderir, ayrıca yaralar, çürükler, yanıklar ve diğer yaralanmalardan sonra cildin hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Magnezyum, kan dolaşımını normalleştirir ve cilt hücrelerinin belirgin bir şekilde yenilenmesini sağlar.

2) Kaslarınız daha fazla protein alacak

yulaf zayıflatır mı
©  Shutterstock
Bir porsiyon veya yaklaşık 8 yemek kaşığı yulaf, vücudunuza önerilen günlük protein miktarının %15’ini karşılar. Kas liflerinin daha hızlı yenilenmesine yardımcı olan E vitamini, antioksidanlar ve glutamin içermektedir.

3) Yüksek düzeyde antioksidanlar

yulafın faydaları faydalımı
©  Depositphotos
Yulaf, kaşıntı, iltihaplanma ve kan basıncına yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir -bunlardan biri Avenanthramides’dir. Kan şekerini düşüren beta-glukan içerirler. Etkileri C vitamininin varlığıyla artar. Kahvaltıda portakal suyuyla yulafın beraber tüketilmesi tamamen rastlantı değildir.

4) Enerji dolu olacaksınız yulafın faydaları

yulaflı karışımlar
©  Depositphotos
Yulaf, karbonhidrat açısından zengindir ve vücut için daha fazla enerji sağlar. Diğer yiyeceklere ihtiyaç duymadan uzun süre tok hissetmek için biraz yulaf tüketmeniz önerilir.

5) Kilo vereceksiniz yulafın faydaları

yulafın faydaları
©  Depositphotos
Günlük yulaf tüketimi metabolizmayı iyileştirmeye yardımcı olarak kilo kaybını hızlandırır. Günün ilk öğünü olan kahvaltıda yulaf yemek, tok olmanızı sağlayacağı için fazla kalori alımından kaçınmanızı da sağlar. İçerdiği karbonhidratlar, iştah ve kaygıyı düzenlememize ve normal kan şekeri seviyelerini korumamıza izin verir. İçerisindeki besinler sadece metabolizmamızı hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda vücutta yağ ve toksinlerin birikmesini de engeller ve fazla yemek yemememizi sağlar.

6) Kolesterol azalır yulafın faydaları

yulafın faydaları nelerdir
©  Depositphotos , ©  Shutterstock
Yulafın faydaları arasında kolesterolü düşürmesi, en önemli yararlarından biridir. Yulaf, vücuttaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olan beta-glukan adı verilen bir lif içerir.

Yulafın içerdiği linoleik asit ve çözünür lif sayesinde, kandaki trigliserit ve kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Bu besinler, atardamar duvarlarındaki yağ kalıntılarını “temizler” ve vücudumuzu ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi ciddi hastalıkların gelişmesinden korur.

7) Kalp hastalığı riskinizi azaltacaksınız

yulaf zararlı mı
©  Depositphotos
Yulaf, iyi sağlıklı yağlar açısından zengindir ve kalp hücrelerini ve dolaşım sistemini destekler. Yulafta bulunan antioksidanlar sayesinde, serbest radikallerin kan damarlarının duvarlarına zarar verme olasılığı (yapışma) azalır.

8) Sindirim problemlerinden kurtulacaksınız

yulaf faydalımı
©  Depositphotos
Uzmanlar günlük olarak -25 ila 35 gram arasında- lif yemeyi tavsiye ediyor çünkü bu, iyi sindirim için ideal olan miktardır. Yulafın sadece küçük bir kısmı önerilen günlük lif alımının 1/5’ini içerir.

Bu nedenle yulaf yemek günlük rutininiz için mükemmeldir. Liflerin bağırsaklarınızın düzgün işleyişini korumasına yardımcı olacağından ve böylece gerilmenizi önleyeceğinden bahsetmiyorum bile.

Yulafın bu kadar çok faydasını öğrendiğinize göre, umarım bu günden itibaren öğünlerinizden yulafı eksik etmezsiniz.

 

Kaynak: 1, 2

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz