Yürüyüş yapmak ama neden?

Yürümenin faydaları nelerdir, yürüyüş yapmak bize ne katar, yürümek vücudumuzda neleri iyileştirir? Tüm bu soruların cevabını bulacağınız bu yazıyı okuduktan sonra, eminim hemen yürüyüşü bir alışkanlık haline getireceksiniz. Üstelik öyle saatlerce yürümekten de bahsetmiyorum, günlük 15 – 30 dakika yürümenizin sağlığınıza, fiziğinize, beyninize ve hatta gözlerinize neler yaptığını öğrenmek için okumaya devam edin.

İyi uyku ve sağlıklı beslenmeyle birlikte yürümenin doktordan tamamen uzak durmanıza yardımcı olabileceğini belirterek daha da ileri gidebilirim. Spor salonuna, koşu bandına ihtiyacınız yok, tamamen ücretsizdir, kolaydır ve çok az çaba gerektirir. Hadi başlayalım…

Yürümenin faydaları

1) Olumlu beyin değişiklikleri

beyin
Yürümenin Alzheimer’a etkisi

Bir araştırmanın ortaya koyduğu gibi, yürümek gibi basit aerobik egzersizler erken demansı önler, Alzheimer hastalığı riskini azaltır ve genel zihinsel sağlığı iyileştirir. Zihinsel stresi azaltmak ve daha yüksek düzeyde endorfin sağlamak da cabası.

2) Gelişmiş görme

göz hastalıkları düzenli
Yürümenin gözlere etkisi

Gözler bacaklara bağlanan son şey gibi görünse de, düzenli yürümek aslında gözlerimizin sağlığına da fayda sağlar. Göz tansiyonunu azaltarak glokomla savaşmaya bile yardımcı olabilir.

3) Kalp hastalıklarının önlenmesi

yürüyüş yapmak göbek eritir mi
Yürümenin kardiyolojik etkisi

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, kalp ile ilgili hastalıkların veya felcin önlenmesi söz konusu olduğunda yürümek koşmaktan daha az etkili değildir. Bu aktivite, yüksek tansiyon ve kolesterol seviyelerini düşürerek ve kan dolaşımını iyileştirerek kalp problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

4) Artmış akciğer hacmi

bacakları inceltir mi
Yürüyüşün akciğerlere etkisi

Yürümek, kan dolaşımındaki oksijen akışını artıran ve akciğerlerinizi çalıştırmanın yanı sıra toksinleri ve atıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olan aerobik bir egzersizdir. Daha iyi ve daha derin nefes alma nedeniyle, akciğer hastalığına bağlı bazı semptomlar da hafifletilebilir.

5) Diyabete etkisi

şeker intoleransı kan şekeri
Yürümenin diyabete etkisi

İnanması zor olabilir, ancak egzersiz yapmak için yürümek, diyabetin önlenmesinde koşmaktan çok daha etkili bir araç haline geliyor. Bu araştırma, bir “yürüyüşçü” grubunun, 6 aylık bir deneme süresi boyunca, bir grup “koşucu” dan neredeyse 6 kat daha fazla (yani, kan şekerinin hücreler tarafından ne kadar iyi emildiği) glikoz toleransında iyileşme gösterdiğini göstermektedir.

6) İyileştirilmiş sindirim– yürümenin faydaları

boşaltım sistemi
Sindirime olan olumlu etki

Her gün 30 dakikalık yürüyüş sadece kolon kanseri riskini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda bağırsak hareketlerimizi düzenlemeye yardımcı olarak sindirim ve kabızlığımızı da iyileştirir.

7) Güçlü kaslar– yürümenin faydaları

kaslı erkek ve kadın
Yürümenin kaslara etkisi

Yürüyüşün faydaları arasında sayabileceğimiz bir şey de güçlü kaslara sahip olmaktır. Özellikle aralıklı olarak yokuş yukarı yürürseniz, bir spor salonundaki gerçek bir antrenman gibi sayılabilir. İlk günlerde çalışmayan kaslar çalıştığı için biraz tutulma ve ağrılarınız olsa da zamanla geçecektir.

8) Kilo Kontrolü – yürümenin faydaları

yürümenin kilo kontrolüne etkisi
Yürüyüş yapmak zayıflatır mı

Kolayca kilo vermek isteyenler için yürüyüş yapmak en güzel ve en zevkli çözümdür. Günde 6000 -10.000 arası adım atabilirseniz çok daha hızlı kilo yani kalori verme şansınız olur.

9) Daha sağlam kemikler ve eklemler

yürüyüşün cilde faydaları
Yürüyüşün eklemlere etkisi

Yürümek daha fazla eklem hareketliliği sağlayabilir, kemik kütlesi kaybını önleyebilir ve hatta kırık riskini azaltabilir. Artrit Vakfı, sertliği ve inflamasyon ile birlikte, eklemlerde ağrıyı azaltmak için düzenli olarak günde ortalama en az 30 dakika yürüyüş önerir.

10) Sırt ağrısı tedavisi

sabah yürüyüşün faydaları
Sırt ağrılarına son

Daha zorlu egzersizler sırasında sırt ağrısı yaşayanlar için yürümek gerçek bir hayat kurtarıcı olabilir. Düşük etkili bir aktivite olduğundan, ağrı veya rahatsızlığa neden olmaz. Yürümek, daha iyi bir kan dolaşımına katkıda bulunur ve sağlıklı bir omurga için hayati önem taşıyan duruş ve esnekliği geliştirir.

11) Daha sakin bir zihin

yürümenin faydaları nelerdir
Yürüyüş yapmanın zihne faydası

Yürümek majör depresyon bozukluğu olan hastalarda depresyon belirtilerini iyileştirir. Yani kendimizi kötü veya bitkin hissettiğimizde ne kadar kolay yardımcı olabileceğini bir hayal edin.

Yazarın dip notu: (Yürümeyi sevmeyenlere) Yürüyüş yapmayı sevenler için bunu uygulamak eminim çok kolay olacaktır. Ancak ben yürüyüş yapmayı sevmeyen, ya da daha doğrusu yürürken çok çabuk sıkılan bir insandım. Yıllarca yürüyüşe başlamış ve bir süre sonra bırakmıştım. Sağlığım için veya kilo vermek için defalarca yürüyüşe karar verip, sonrasında sıkılmıştım. Ancak yürüyüş yapmanın faydaları malum olduğu üzere bu soruna bir çözüm bulmam gerektiğini biliyordum. Yürürken beni oyalayacak bir şey olmalıydı. Müzik dinlemeyi denedim olmadı. Yanımda arkadaşlarımla yürüdüm olmadı. (her zaman saatler uyuşmadı veya çok fazla konuştuğumuzdan tempolu yürüyemedim). Sonunda kendi çözümümü buldum ve çok uzun süredir sıkılmadan her gün yürüyorum. Sesli kitap dinlemek! Herkese tavsiye ediyorum. Yürürken kitaptaki olaylara kendinizi kaptırıyor ve ertesi gün devamını dinlemek için koşarak yürümeye çıkıyorsunuz. Ben Storytel uygulamasını tercih ediyorum. Telefonunuza uygulamayı indiriyorsunuz ve aylık ufak bir meblağ karşılığında istediğiniz sayıda kitabı çevirim dışı dinleyebiliyorsunuz.

 

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

camekanS Medya Vitrini olarak önerdiklerimiz

♥ Sağlıklı ve Düz Bir Karın İçin Suyunuza Ekleyeceğiniz 6 Malzeme

♥ Detaylarıyla Kolonoskopi Maceram

Aynı kategorideki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz