Melisa Vargas’ın Muhteşem Yükselişi

Vargas nereli? Melisa Vargas kimdir? TC vatandaşlığına nasıl geçti? Ülkesi onu neden cezalandırdı? Adı Melissa mı, Melisa mı? Tüm bu sorulara yanıt bulacağınız bir yazı paylaşıyorum. Haydi başlıyoruz…
melissa vargas
Melisa Vargas Kimdir?

Melisa Vargas Hakkında vargas nereli

Tam adı: Melissa Teressa Vargas Abreu (TC vatandaşlığı sonrası adı Melisa olarak değişti)
Doğum: 16 Ekim 1999 (23 yıl yaşında), Cienfuegos, Küba
Boy: 1,94 m
Kilo: 76 kg
Mevcut kulübü: Fenerbahçe
Pozisyon: Pasör çaprazı
Smaç yüksekliği: 326 cm (128 in)
Blok yüksekliği: 315cm
En yüksek servis hızı: 112 km/h (dünya rekoru)
Kullandığı el: Sağlak
Takma adı: Mile

Vargas Nereli? 

Melisa Vargas, tam adı Melisa Teressa Vargas Abreu, 16 Ekim 1999’da Küba/Cienfuegos’ta doğdu. Yaşıtlarına göre uzun boylu atik bir çocuktu.
Babası Antonio softbol, ​​hentbol ve basketbol oynadığı için Melisa’nın sporcu genlerinin nereden geldiği belli oluyor. Melisa, 6 yaşında sokakta farklı top oyunları oynarken annesi Oristela onu elinden tuttu ve öğrenci merkezinin spor bölümüne kaydettirdi.
Vargas küçükken annesinin kucağında
Vargas küçükken annesinin kucağında
Çevik hareketleri ve yetenekleriyle burada da hocalarının dikkatini çekiyordu. İlkokul 3. sınıftayken Beden eğitimi öğretmeni Gilberto Aponte, Melisa’ya voleybol öğretiyordu. Melisa’ya bu sorulduğunda “Beden eğitimi öğretmenim bana voleybolu anlattı, ben de aileme bundan bahsettim” diye açıkladı. Voleyboldaki yeteneğini fark eden ve bu spor dalını sevdiğini anlayan Melisa 8 yaşında okul takımına katıldı.
Tüm hocaları onun müthiş bir geleceği olduğunu öngörüyordu. Peru’da bir hazırlık maçı için oluşturulan gençlik grubuna Melisa’nın dahil edilmesi tesadüf değildi. O zamanlar son sınıfların koçu olan Juan Carlos Cruz, şöyle diyordu. «Endişelendim çünkü zaten prosedürlerin ortasındaydık ve o başkentte yaşamıyordu, ama öğretmen bana şunu tekrarladı: “Onu gördüğünde kararı anlayacaksın” ve onun atlayışını gözlemlediğimde hücumdaki iyi tekniği beni gerçekten çok şaşırttı» dedi. Melisa Vargas okul takımındaki başarısı nedeniyle “Küba’nın geleceği” olarak görülüyordu. Vargas, 12 yaşında Cienfuegos takımına girmişti ve aynı zamanda Küba genç voleybol milli takımında da oynadı.
Melisa Vargas lise yıllarında
Melisa Vargas lise yıllarında

Vargas Liseli vargas nereli

Lise yıllarında da başarıları devam ediyordu. Artık herkesi kabul ettiği şey, Vargas’ın kalitesi Küba Liginin çok üstündeydi. Ancak istediği her hangi bir takıma transfer olamazdı. Zira Küba siyasi politikaları sebebiyle her ülkeyle diplomasi kurmadığı için, vatandaşlarının da bu ülkeye ters bir politikada olmasını istemiyordu. Bu yüzden Vargas’a gelen onlarca teklif öncellikle devlet kontrolünden geçiyordu. İstediği takımlarla görüşemeyen Vargas, Çekya, Polonya veya Rusya gibi ülkelerle iletişime geçebiliyordu.
2016 yılında artık Küba’dan ayrılma zamanının geldiğine inanan Melisa Vargas Çekya’nın Agel Prostějov  takımına transfer oldu.
Melissa melisa Vargas nereli kimdir
Vargas Çekya’da Agel takımındayken
Aynı sezon içinde takımı Avrupa Şampiyonasında, Türkiye Temsilcisi Eczacıbaşı ile eşleşti. İlk kez hayatımıza rakip olarak girdiği eşleşmede Eczacıbaşı’na 32 sayı atarak inanılmaz bir başarıya imza attı. Yeteneğini tüm dünyaya ispatlayarak voleybol camiasının da gözde isimlerinden biri haline geldi. Artık durdurulamaz bir şekilde kariyerinin zirvesine hızla tırmanıyordu ki sakatlandı.

Melisa Vargas Sakatlandı

Sağ omzundan acı çekiyordu ve Çek kulübü onu tedavi için İtalya’ya götürse de iyileşmesi geçici oldu. Haziran 2016’da nihayet Havana’daki Frank País Hastanesi’nde artroskopik yöntemle (minimum erişim) ameliyat edildi. Hem ülkesi hem de voleybol severleri korkutan bu rahatsızlığın rehabilitasyon süreci için ülkesine döndü.
Vargas'ın eski yılları çocukluğu
Melisa Vargas omzundan sakatlandı
Ancak ülkesinde devletin sunduğu tedavi imkanlarından memnun kalmayınca hem kariyerini hem de sağlığını riske atmamak için özel bir klinikte tedavi görmeye başladı. Devlet koşullarını beğenmemesi ve eleştirmesi nedeniyle Küba Voleybol Federasyonu Melisa Vargas’ı ülkesine karşı hakaret ve disiplinsiz tavırlar suçlamasıyla milli takımdan men etti. 2017 yılında verilen bu cezanın süresi 4 yıldı.
Vargas nereli
Vargas’ın yükselişi

Vargas İsviçre’ye sığınmacı olarak başvurdu

Ülkesinin bu tutumu yüzünden milli takımdan uzaklaştırılmış olsa da voleyboldan uzaklaşmamıştı. Kendi isteğiyle İsviçre’nin Volero Zürih takımına transfer oldu. Bir Küba vatandaşı olarak İsviçre’ye sığınmacı statüsünde gitti. Kendisine ülkesinde yaşadığı men etme ve terk etme durumları sorulduğunda da “”Pişman değilim, her zaman ileriye bakmayı ve geçmişe dönmemeyi öğrendim, hedeflerim var ve onları gerçekleştirmek için çok çalışmaya hazırım” demişti.
Bir sezon forma giydikten sonra 2018 yılında Avrupa’nın en iyi takımlarından Fenerbahçe Opet’e transfer oldu.
Vargas nereli kim
Vargas’ın servis atışı

Vargas TC Vatandaşı oluyor vargas nereli

Henüz 2 maça çıkmışken taraftarların gözbebeği haline geldi. Bu arada Sırbistan Milli Takım Antrenörü Zoran Terzic onun yeteneğine hayran olan isimlerden biriydi. Terzic Vargas’ı Sırbistan vatandaşı olmaya ve Sırbistan Milli takımda oynamaya ikna etti. Ancak Küba Devletinin izni olmadan Sırbistan Milli Takımda oynamasına izin verilmeyince tüm planlar suya düştü. Artık sıra Türkiye’deydi. Böyle yetenekli bir sporcuyu kaçırmak istemeyen Türk görevliler Vargas’a Türk Vatandası olmayı teklif ettiler. Vargas’ın cevabı  “Türkiye için mücadele etmek benim için bir gururdur.” oldu. Küba Devleti yine izin vermeyecekti ama biraz daha zaman geçerse cezası sona erecek ve Küba’nın iznine gerek kalmayacaktı. 9 Nisan 2021’de TC vatandaşlığına geçti ve Türkiye Cumhuriyeti kimliğini bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.
Vargas tc vatandaşı oluyor
Vargas’ın CB Erdoğan’dan TC Kimliğini alırken

Melissa’dan Melisa’ya vargas nereli

Adını Melissa’dan Melisa’ya değiştirdi. Aynı sezonun sonuna kadar Fenerbahçe’de oynamaya devam etti. Daha sonra yarım sezon Çin’in Tianjin Bohai Bank takımında oynayarak kendini geliştirdi ve ardından Çin’den Fenerbahçeye geri döndü.
Sakatlandığı zaman kariyerinin bittiğini düşünenlerin aksine, dünyanın zirvesine adım adım yürüyordu. Forma numarası geleneği, bir şehirle özdeşleşmiş olan oyuncuların o şehrin plakasının forma numarasına yazdırmasıyla sürer. Doğal olarak Türklere özgü olan bu gelenek Vargas için bir istisnaydı. Onda büyük emeği olan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’a hürmeten soranlara Malatyalıyım diyor. Üstündağ’ın Malatyalı olması nedeniyle Vargas da “Başkan nereli ben oralı” demeye başladı. “Kendimi Malatyalı gibi hissediyorum” diyen Vargas hem Fenerbahçede hem de Milletler Turnuvasında 44 numaralı forma ile oynadı.
fenerbahçede vargas
Vargas Fenerbahçe takımında

Milletler Ligi ve Avrupa Şampiyonası

Filenin Sultanları yıllardır katıldığı Milletler Ligi Turnuvasının çoğunu derece ile bitirse de o beklenen şampiyonluk bir türlü gelmiyordu. Turnuvada bireysel olarak tüm oyuncularımız çok iyi oynasa da Vargas bir adım öne çıkıyordu. Turnuvada Türkiye finale kaldı ve Çin’in rakibi oldu. Çin gibi disiplinli ve güçlü bir takımla karşı karşıya kalan Filenin Sultanları kusursuza yakın bir final maçı sonrasında Milletler Ligi Şampiyonu oldu ve kutlamalar Texas’ta Erik Dalı şarkısı eşliğinde yapıldı 🙂

Gelelim Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’na. Vargas İsveç takımıyla yapılan maçta servis rekoru kırarak dünya rekorunu kırdı. Melissa Vargas’ın ilk sette kullandığı servis 112 km/h‘yi buldu. Böylelikle Boskovic’in 111.4 km/h’lik rekorunu kırmış oldu.

İşte Vargas’ın 112 km/h hızla rekor kırdığı servis

Şampiyonanın sonuna kadar mağlup edilemeyen Filenin Sultanları, tarihinde üçüncü kez çıktığı final maçında bu kez rakibini yenerek ilk kez şampiyonluğa ulaştı. Takımımız 2023 CEV Avrupa Şampiyonasında Sırbistan’a karşı oynadığı final mücadelesini kazanarak tarih yazdı. Milli formayla en yüksek skor ürettiği maçı oynayan Melisa Vargas, final akşamında takımımızın hanesine tam 41 sayı yazdırdı. Final karşılaşmasının ardından yapılan törende Milli Takımımızın pasör çaprazı Melisa Vargas Avrupa Şampiyonası’nın en değerli oyuncusu  seçildi.  Madalya töreninde Avrupa Şampiyonası Kupasını teslim alan takımımız, artık bir gelenek haline gelen Erik Dalı havası eşliğinde oynayarak Belçika’nın Brüksel şehrinde muhteşem bir kutlama gerçekleştirdi.

Avrupa Şampiyonası kutlamalar
Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası Final maçını kazandıktan sonra

Vargas (MVP) en değerli oyuncu seçildi 

En iyi pasör çaprazı, en iyi skorer oyuncu, en iyi smaçör, en iyi servis atan oyuncu ve en değerli oyuncu ödüllerini 2013’deki 20 yaş altı milli takımından 2023 Voleybol Milletler Ligine ve Avrupa Şampiyonasına kadar neredeyse her sene, oynadığı her takımda almayı başaran Melisa Vargas, Milletler Liginin de, Avrupa Şampiyonasının da MVP (en değerli oyuncu) en değerli oyuncusu seçildi.
Melissa vargasın ödülü mvp nedir açılımı
Melisa Vargas MVP ödülü aldı (en değerli oyuncu)
Devşirme oyun sistemin zaman zaman soğuk yaklaşan kişilerin bile sevdiği bir oyuncu olan Melisa Vargas, hem sempatik hem de pozitif tarafının yanı sıra yetenekli ve başarılı bir sporcu olarak ta hepimizin gurur kaynağı olarak görülüyor. 23 yaşındaki oyuncumuz hem Fenerbahçe için hem de Milli Takımımız için son derece değerli bir oyuncudur. Önünde uzun yıllar olan, kariyerinde hep yukarıyı hedefleyen ve karşılığını da almayı başaran Melisa Vargas her yönüyle örnek bir sporcudur.

Vargas namı-ı diğer Mile vargas nereli

Vargas takım arkadaşlarının da düşüncelerine göre takımda oldukça sevilen, sempatik, utangaç, iyi karakterli, hareketli ve dans etmeyi seven bir kişilik. Arkadaşları ona Mile diye seslenirler.
Büyük bir sakatlık atlatmasına rağmen daha güçlenmiş bir şekilde geri dönen, ülkesinde istenmeyen olurken bile sevgisinden bir parça eksilmeyen, kariyeri ve geleceği için sonuna kadar çalışabilecek Melisa Vargas!
Kariyeri uzun, mümkünse sakatlanmadan, smaçları bol, blokları sağlam olsun…
Vargas’ın görmediğiniz fotoğraf ve videoları için ilerleyiniz.
Vargas’ın ikonik danslarını izlemek için aşağıdaki videolara tıklayınız.

 

Muhteşem Ebrar Karakurt ve Vargas ikilisi

Vargas’ın servisleri için tıklayınız

2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonasında Vargas’ın son maç sayısı

Vargas’ın fotoları

vargas kim
Melisa Vargas nereli?
Vargas nereli
Melisa Vargas
vargas nasıl yaralandı
Vargas’ın ergenlik yılları
Melisa Vargas maç sonrası
Vargas’ın çocuk sevgisi
Vargas'ın Milenin erkeksi kıyafetleri
Vargas’ın cool tarz giyimi
Melisa Vargas, maskülen giyim tarzı
Melisa Vargas, maskülen giyim tarzı
vargas nereli
Melisa Vargas, tarz süper
Melisa Vargas nereli?
Melisa Vargas nereli?
mile saç stili
Vargas, farklı saç stilleri
Mile vargas
Nam-ı diğer Mile! Dövmeler
vargas antrenman
Mile antrenman sonrası
mile
Vargas Spor salonunda
vargasın dövmeleri
Vargas antrenmanda
saç stilleri mavi
Vargasın farklı saç stilleri
vargas nereli küba
Vargas lise yıllarında
vargasın annesi ailesi
Melisa Vargas ve annesi
vargasın hocaları
Melissa Vargas kendisini yetiştiren hocasını ve okulunu ziyaret ettiğinde
vargas saç stilleri farklı ilginç
Vargas Fenerbahçede
Melissa vargas nereli
Vargas maç sonrası
Vargasın mavi saç stili
Vargas’ın mavi saç stili
Melisa Vargas Fenerbahçe takımında
Melisa Vargas Fenerbahçe takımında
vargas nereli
Melisa tanıdıklarıyla
Vargas farklı bir saç stiliyle uçakta
Vargas farklı bir saç stiliyle uçakta
Vargas Avrupa Şampiyonasında MVP (en değerli oyuncu) ödülüyle
Vargas Avrupa Şampiyonasında MVP (en değerli oyuncu) ödülüyle
vargas nereli neden türkiye vatandaşı oldu
Vargas Pandemide
vargas nereli
Melisa Vargas uçak yolculuğunda

 

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

 camekanS‘ın size önerdikleri

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz