Mutlu olmanın yolları nelerdir?

“Mutlu olmanın yolları mı var,” dediğinizi duyar gibiyim. Evet bana göre var. Size, halinize şükredin, şikayet etmeyin ya da etrafta ne sorunlar var gibi şeyler söylemeyeceğim. Sadece hayatımızda yaptığımız bazı şeylerin aslında bize ne kadar iyi geleceğini, farklı bakış açılarına kavuşmanın hayatımızı da değiştireceğini söylemeye çalışıyorum. Bir söz vardır ve bu söze tamamen katılıyorum.


Düşünceler duyguları, duygular davranışları, davranışlar karakterinizi, karakteriniz de kaderinizi etkiler.


Mutlu olmak için ben aşağıda saydıklarımı uyguluyorum. İster uygularsınız ister düşünürsünüz bu size kalmış.

1) Geçmişe takılı kalmayın

mutlu olmanın yolları nelerdir
Mutlu olmanın sırrı

Hepimizin geçmişinde eminim ki hatırlamak istemediğimiz, acı duyduğumuz hatıralar vardır. Bunları düşünmek bile, aynı acıyı hissetmemize ve yeniden yaşamamıza neden olabilir. Size tavsiyem, geçmiş geçmişte kalmıştır, onları bugüne taşımanın hiç kimseye bir faydası olmaz. Bırakın orada, geçmişte kalsınlar, bize bir şeyler öğretmişlerdir ve misyonlarını tamamlamışlardır.

2) Az ile yetinin

Mutlu olmak için ne yapmalı
Hayatta mutlu olmak

İnsanoğlu yapısı gereği her şeye sahip olmak ister. Hepimiz başkalarında gördüğümüz güzel kıyafetlere, yeni ev eşyalarına, yeni arabalara, evlere vs.  gıpta ile bakarız. Kimimiz hasisle kimimiz hevesle beğeni ile bakarız. Buraya kadar sorun yok, önemli olan bu gördüklerimizi alamadığımızda kendimizi mutsuz hissetmemektir. Yani güzel olan, yeni olan bu şeylere kıskançlıkla bakmamaktır. Bu olumsuz ve yıpratıcı bir duygudur, kendinize bunu sakın yapmayın. Unutmayın ki bunun sonu yok, illaki daha fazlasına sahip olan birileri vardır. Elinizde olan ne varsa, ona odaklanın, gerekirse bunları iyileştirin, onarın, yenileyin ve sahip olduklarınızı sevin. Azla yetinmek, kıskançlığın verdiği zarardan çok daha iyidir.

3) Güçlü olun

mutlu olmanın sırları
Mutlu olmanın yolları

Burada tabii ki fiziksel güçten bahsetmiyorum. Bir insanın kendi başına yapabileceklerinin farkında olun ve yapamayacağınızı asla düşünmeyin. Yeter ki zorluklarla mücadeleye hazır olun. Karşınıza çıkacak olan aksaklıklar, olumsuzluklar sizi daha da güçlü kılacaktır. En güzeli de ne biliyor musunuz? Bir işi tek başınıza başardığınızda hissedeceğiniz o gurur duygusu. İşte bu her şeye bedel.

4) Hata yapmaktan korkmayın

pozitif olmanın yolları neler
Nasıl mutlu olurum?

Verdiğiniz kararlarda cesur olun ve hata yapmaktan asla korkmayın. Ölmeden önce insanların duyduğu pişmanlıklar, yaptıkları değil yapamadıkları ile ilgilidir. Onun için aklınızdakileri uygulamaktan çekinmeyin, olabilecek en kötü şey ne olabilir? Sizi kınarlar mı, sizinle dalga mı geçerler, küçük mü düşersiniz? Hiç önemli değil, en azından denediniz ve başarısız oldunuz, bu kadar basit. Buna tecrübe diyoruz.

5) Hobiler edinin – mutlu olmanın yolları

mutlu olmanın yolu nedir
Nasıl mutlu olunur?

Yapmaktan keyif aldığınız ne varsa asla vazgeçmeyin. Her zaman hobilerinize vakit ayırın. Kitap okumak, enstrüman çalmak, el sanatları, şarkı söylemek, puzzle yapmak, seyahat etmek, kamp yapmak veya her ne ise. Yoğun yaşam temponuzda bunlara illa ki vakit ayırabilirsiniz. İnanın sevdiğiniz şeylerle ilgilendiğinizde, ruhunuzun dinlendiğini fark edeceksiniz.

6) Bir amacınız olsun – mutlu olmanın yolları

nasıl mutlu olurum olabilirim
İnsan nasıl mutlu olur?

Bilim insanları, insan beyninin bir amaca odaklandığında, ömrünün de daha uzun sürdüğünü söylüyorlar. Bir hedefleri olmayan insanların, emekli olduktan sonra daha çabuk çöktüklerini etrafınızda görürsünüz. Yani beynimiz “daha yapacak çok işim var” düşüncesinde olmalı. Bunlar neler olabilir? Üniversite mezunu iseniz 2. Üniversiteyi okuyabilirsiniz (Açık öğretim), alamadığınız lise veya üniversite eğitimlerinizi tamamlayabilirsiniz, yeni bir meslek edinebilirsiniz, Udemy gibi eğitim portallarından eğitimler alabilirsiniz veya en iyi yaptığınız yetenekleriniz ne ise bu konuda kendinizi geliştirebilir, para kazanabilirsiniz (çocuk bakımı, kitap yazmak, el işleri veya ev yemekleri yapıp satmak vs). Meşgul olacağınız ödevleriniz, ulaşmak isteyeceğiniz hedefler olduğunda, emin olun Alzheimer olmazsınız.

7) Arkadaşlarınız olsun

pozitif olmak için
Mutlu olmak için ne yapmalı?

Tek başımıza her şeyi yapabilsek de iletişim için çevremizde konuşacağımız dostlar olmalı. Sohbetinden hoşlandığınız insanlarla görüşün, enerjinizi emen insanlardan uzaklaşın. Bu konuda Hayatınızdan Hemen Çıkması Gereken 10 Zehirli İnsan! başlıklı yazıma bakabilirsiniz. Arkadaşlarla konuşmak, paylaşmak ve onlarla vakit geçirmek, sizin gücünüze güç katacak ve rahatlayacaksınız. Farklı bakış açılarıyla karşılaşmak, danışmak, fikir almak her zaman insanı iyileştirir.

8) Hiçbir şey yapmadan 15 dakika geçirin

mutlu olmanın sırları
Mutlu olmak için ne yapmalı?

Hani Aborjinlerde bir hikaye vardır; grup halinde yürüyen Aborjinlerden bir tanesi bir anda duruyormuş, bir süre bekleyip sonra yürümeye devam ediyormuş. Neden bunu yaptığını sorduklarında, ‘Ruhumun bana yetişmesini bekliyorum’ demiş. İşte anlatmak istediğim tam da bu. Günlük koşuşturmalar içerisinde özellikle biz kadınlar, aynı anda 2-3 işi birden yaparız. Çocuğumuzla ilgilenirken yemek yaparız, bir taraftan ortalığı toplarız gibi. Üstelik bu sırada düşünmemiz gereken bir sürü şeyi, yine bu işleri yaparken düşünürüz ve planlarız. Boş vakitlerimizde rahatlamak için elimizde telefonla sörf yaparız ya da oyun oynarız. Ama inanın bunlar bizi boş durmak kadar rahatlatamaz. Günde bir 15 dakikanızı tamamen boş durup etrafı seyretmek için ayırın. Çayınızı alın elinize ve bu arada düşünmeniz gereken şeyleri sakin kafayla yavaş yavaş düşünün. Bırakın ruhunuz bedeninize yetişsin.

9) Temizlik olumsuzluğa karşı bir savaştır

mutlu olmak mümkün mü
Nasıl mutlu olunur?

Ben hep bunu söylerim. Temizliği yaparsınız, tekrar kirlenir, bir kez daha yaparsınız ve tekrar tekrar yeniden kirlenir. Yani olumsuzluğa karşı bir savaş söz konusu. Eviniz kirli kalsın demiyorum tabii ki. Ama her gün yatağınızı toplamanız mı gerekiyor, biraz toz olmuş olan sehpaların tozunu anında almanız şart mı, her zaman camlar pırıl pırıl lekesiz mi görünmeli? Hayat çok kısa ve zamanınızın çoğunu temizliğe harcamayın diyorum. Canınız temizlik yapmak istemiyorsa bırakın, yapmaktan hoşlandığınız ne varsa onu yapın. Gündelik olarak daha yüzeysel derleme toparlama sonrası, vaktinizi daha anlamlı şeyler için kullanın. Örneğin çocuğunuza vakit ayırın, kendinize vakit ayırın, keyfinizden çaldığınız zamanı deterjanlarla geçirmeyin.

10) Spor yapın – mutlu olmanın yolları

nasıl mutlu olurum
Mutluluk için ne yapılmalı?

Bu illa ki bir spor merkezine kayıt olun demek değildir. En basit spor yürüyüş yapmak. Mutlaka haftada en az 3 kez (mümkünse her gün) yürüyün. Yarım saat veya yapabiliyorsanız 45 dakika yeterli. Yürüdüğünüzde derin derin nefes alın, ciğerlerinizi oksijenle doldurun. Beyninize daha çok oksijen gitsin. Bu hem mutlu hissetmenizi sağlayacak, hem de sağlığınız için çok faydalı olacaktır. Ayrıca kilonuzu kontrol etmeniz de söz konusu olacak. Kilosu istediği gibi olan bir kişi, mutlu olmak anlamında 1-0 öndedir.

11) Psikolojik sıkıntılarınız varsa

nasıl pozitif olunur
Pozitif olmanın yolları

Kafanızda çözemediğiniz psikolojik sıkıntılarınız, travmalarınız veya geçmiş izleriniz varsa bir uzmandan yardım alın. Yurt dışında insanların çoğunun psikologları vardır. Orada konuşup rahatlarlar, sorunlarının bilinçaltı sebeplerini öğrenirler ve çözümlerler. Unutmayın psikyatriye veya psikologa gitmek ayıp değildir, bilinçli insanların tercih ettikleri bir yoldur. Sorunlarınızla kendiniz baş edebilecek bir güce ve farkındalığa sahipseniz, gitmeseniz de olur tabii ki. Ben bugüne kadar ihtiyaç hissetmedim ama bir gün gerektiğinde karşı değilim. Ama bilinçaltı temizliği (EFT) gibi bazı uygulamalar yaptırdım ve çok faydasını gördüm. Anlatmaya çalıştığım, çözülemeyen sorunlar size zarar veriyorsa, uzmanlarla görüşmenizde fayda olduğudur.

12) Hayallerinizden vazgeçmeyin

mutluluk elde edilir mi
Mutluluk elde edilir mi?

Hayal etmek, insana hep umut verir ve insanoğlu hep hayalleri doğrultusunda kararlar alır. Bu hayaller ulaşılamaz gibi görünse de hiçbir zaman vazgeçmeyin. Ayrıca içinde umut olan insanlar, hep pozitif insanlardır. Çevrenize dikkat edin, negatif enerjiye sahip insanlar dünyaya da hayata da hep bu gözle bakarlar. Onlardan sakın olmayın, ne olursa olsun umudunuzu asla kaybetmeyin. En sevdiğim söz şudur. “ZOR KOLAYDIR, İMKANSIZ ZAMAN ALIR!” Hayallerinizi gerçekleştirmenin mutlaka bir yolu vardır.

13) HAYIR demekten korkmayın

mutlu olmanın sırları
Mutluluk yöntemleri

Yapmak istemediğiniz bir şeyi yapmayın. Birisi sizden bir şey istediğinde, öncelikle içinizdeki çocuğu dinleyin. Bakalım o çocuk bunu yapmak istiyor mu? Eğer cevap hayır olarak gelirse karşınızdakine de hayır deyin. Bizler hep ayıp olur, kırılır, kızar diye istemesek de tamam deriz. Ancak bu istemediğiniz şeyleri yaptığınızda, içinizdeki çocuk kırılır, mutsuz olur ve bu sizde değersizlik hissi yaratır, inanın. Hayatta bazen bencil olmak gerekir. Önce kendiniz önemlisiniz. Tabii ki annelikten, babalıktan bahsetmiyorum. Çocuklar söz konusu olduğunda hiçbir kural tanımıyoruz. Ayrıca doğru da yapıyoruz. Ama bunun da bir sınırı olmalı. Hayatınızdan, zevklerinizden vazgeçerek çocuklarınıza bağımlı olmanız doğru değil.

14) Küçük hediyeler alın

Mutlu olmak için ipuçları
Mutlu olmak için ipuçları

Etrafınızdaki insanlara minik hediyeler alın, onları sevindirin. Çünkü mutlu olmanın yollarından biri de mutlu etmektir. Bunlar çok pahalı şeyler olmak zorunda değil. Karşınızdakini düşündüğünüzü, değer verdiğinizi gösteren ufak şeyler. Bu hediyeyi alan kişinin gözlerinde göreceğiniz mutluluk pırıltıları, inanın ki size çok iyi gelecektir.

15) İnanın – mutlu olmanın yolları

mutlu olmak kolay mı
Nasıl mutlu olurum?

Dua edebileceğiniz bir inancınız olsun. Bu Tanrıdır, Evrendir, Enerjidir, Meleklerdir veya da ölmüş bir yakınınızdır hiç fark etmez. Yani sizi duyduğuna inandığınız herhangi bir şey. Stresle baş etmenin yollarından birisi ve en önemlisi inançtır. Akşam yatağınıza yattığınızda dua ettiğinizde yalnız olmadığınızı hissedecek ve umudunuzu kaybetmeyeceksiniz.

16) Gülümseyin – mutlu olmanın yolları

mutlu olmanın yolları nedir
Gülümseyin

Gülümsemek çoğu kapıları açar inanın çünkü gülümsemek bulaşıcıdır. Siz gülümsediğinizde, karşınızdakiler de gülümser. Deneyin isterseniz. Ayrıca gülümsediğinizde beyniniz de mutluluk hormonu salgılar ve gerçekten de mutlu hissedersiniz.

Sonuç olarak, mutlu olmanın yolları böyle madde madde sıralanabilecek şeyler olmamalı diye düşünenler olabilir. Belki kişiye göre beklentiler farklıdır ve mutlu olmanın değişik yolları da vardır. Ama başta da dediğim gibi, bunlar benim hayattaki mottolarım. Sadece paylaşmak istedim.

Hepinize sağlıklı, MUTLU upuzun bir yaşam diliyorum.

 

camekanS olarak size şunları da öneriyorum..

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz