Yeni Doğan Bebeğe Ne Hediye Alınır? Tam 21 Farklı Fikir

0
3281
yeni doğan bebeğe ne alınır
Yeni doğan bebeğe alınacak hediye önerileri

Bebek Hediyesi Ne Alınır ?

Bebek hediyesi olarak ne alınır sorusunun cevabı bebek büyütmüş olanlar için çok zor olmasa da, bebek sahibi olmayanlar için oldukça zordur. Çünkü minik bir bebeğin neye ihtiyacı olabileceğini tam olarak bilemezler. Bebek hediyesi olarak elbette ki herkes ebeveynleri tarafından çok özel ve beğenilecek bir hediye almak ister ancak bebek hediyeleri o kadar çeşitlidir ki hangisinin alınacağı konusunda kararsızlık yaşamak işten bile değildir. Bebek hediyeleri aslında baby shower partisi hediyeleri veya bebek mevlidi hediyelerinden pek farklı değildir. Hepsinde de gelecek olan bebek veya yeni doğan bebek için hediye almak söz konusu.

Bebek hediyesi almadan önce sorulması gerekenler

Bebek hediyesi seçmeden önce, hediye alacağınız bebeğin cinsiyetini, kaç aylık olduğunu ve ne isim koyduklarını tam olarak öğrenin. Şöyle ki; bebek hediyesi olarak kıyafet almayı düşünüyorsanız, renkleri konusunda bazı şeylere dikkat etmenizde yarar var. Bebeklerin cinsiyetlerine göre renklerde giydirilmesine her zaman karşı olmuşumdur. Örneğin erkek bebeğe mavi, kız bebeğe pembe gibi standartları kendi çocuklarıma hiç uygulamadım. Ancak bebek hediyesi götüreceğiniz ailenin nasıl düşündüğünü bilmiyorsanız, örneğin erkek bebeğe pembe renkli bir tulum almamanızı öneririm. En azından her iki cinsiyete de olabilen yeşil, sarı veya beyaz renklerde hediye alabilirsiniz.

yeni doğan bebek hediyeleri
Yeni doğan bebek hediyesi önerileri

Hediye alacağınız bebeğin kaç aylık olduğunu da öğrenmelisiniz. Çünkü yeni doğduğunu bildiğiniz bebeğe, bebek görme hediyesi alıp gidene kadar 1 ay geçecek olabilir. Sizin 1 aylık bebeğe almış olduğunuz kıyafet siz hediyeyi götürene kadar 2 aylık olan bebeğe gelmeyecektir. Çünkü bebekler gerçekten çok hızlı büyürler. Bu nedenle her zaman bebeğin bedeninden biraz daha büyük almaya çalışın.

İsmini öğrenmenizin de bebek hediyesi seçiminde faydası olabilir. Örneğin aldığınız hediyenin üzerine kişiye özel hale gelmesi için bebeğin isminin baş harfini yazdırabilirsiniz.

Bu ön bilgileri de verdikten sonra şimdi bebek hediyesi olarak neler alabilirsiniz tavsiyelerine geçebiliriz. Hadi başlayalım…

Benzersiz yeni doğan bebek hediyesi fikirleri

1) Yeni doğan bebeğe giysiler bebek hediyesi

yeni doğan erkek bebek hediyeleri
Bebek hediyeleri

Yeni doğan bebeğin her zaman giysilere ihtiyacı olacaktır. Tulum, zıbın, body, hırka, eldivenler, önlükler, yelekler, çoraplar, şapka veya patik gibi bebeğe giyim ürünleri alabilirsiniz. Sadece alırken pamuklu giysiler almayı unutmayın, sentetik içeren kumaşlardan kaçının.

2) Bebek Bezi bebek hediyesi

değişik bebek hediye
Bebeğe alınacak hediyeler

Bebeğe hediye olarak bebek bezi almak, size biraz tuhaf gelebilir ancak unutmayın ki bebek bezleri çok pahalıdır ve ebeveynler için bebek bakımı konusunda en fazla bütçe ayırmak zorunda kaldıkları kısımdır. Yani bebek bezi alırsanız asla yanlış yapmış olmazsınız. En az 2 yıl bebeğin bu bezleri kullandığını da unutmayın. Tuvalet alışkanlığı yaratmak için ideal süre bu. Yalnız bezleri alırken bebek bezinin yaşa uygun boyutunu satın almayı unutmayın.

3) Bebek Banyosu ve malzemeleri

hediyelik bebek yenidoğan
Yeni doğan bebeğe ne alınır

Bebeğin yıkanmasını daha kolay ve pratik hale getiren taşınabilir bebek banyosu da oldukça kullanışlı bebek hediyeleri arasında sayılabilir. Bunun yanında veya bağımsız olarak bebek için gerekli, pişik kremi, bebek şampuanı, sabun, banyo oyuncakları, bebek süngeri, bebeği yüksekte tutacak banyo filesi (hamak), nemlendirici, bebek bornozu, havlusu, ıslak mendil veya bebek saç fırçası gibi banyo malzemeleri de alabilirsiniz. Bazı mağazalarda bu tür malzemeleri set olarak bulabilirsiniz. Bebek hediye paketi olarak satılabilir.

4) Bebek Fotoğraf Albümü

lohusa ziyareti hediyeleri
İsimli bebek hediyeleri

Yeni ebeveynlerin bu hediyeyi seveceğinden eminim. Bir bebek fotoğraf albümü veya bebeğin ilk 1 yılı için günlük olarak kullanılabilecek bir albüm/defter hediye etmek, ebeveynlerin bebeklerinin tüm ilk anılarını kaydetmesine yardımcı olabilir. Bu albüme bebeğin doğum ağırlığı, doğduğu zaman, ilk dişinin çıkma tarihi, ultrason fotoğrafları veya bebeğin ayak izleri gibi kişisel detayları işleyebilirler. Hatta bu albümün kapağına bebeğin ismini ya da baş harflerini yazdırarak kişiye özel hale getirebilirsiniz.

5) Bebek battaniyesi veya penye kundaklama battaniyesi

bebek hediye paketi
Bebek hediyesi fikirleri

Yeni doğan bebek için alınabilecek hediyeler içerisinde olan battaniyeler de kullanışlı hediyeler arasındadır. Normal bebek battaniyesinin yanı sıra bebeğin ilk birkaç ayında kullanılmak üzere kundaklamak veya sarmak için penye battaniye de her zaman bir anne için gereklidir. Kundaklamanın bebeğe zararlı olduğu düşünülse de (eskiden hem ayaklar hem kollar sıkıca bağlanırmış) bebeğin kendini güvende hissetmesi, ellerini kollarını oynatarak kendini uykudan uyandırmaması için, sadece kollarına çok sıkı olmamak kaydıyla sarılan bu penye battaniyeler kundak görevi görebilir. Bebek böylelikle anne karnındaki gibi kendini güvende hisseder. Yine pamuklu kumaştan olmasına dikkat edin.

6) Gümüş veya Altın Takı

baby shower hediyeleri
Yeni doğan bebek hediyesi önerileri

Geleneksel olarak bebeğe yakın akrabalar tarafından çeyrek altın alınır, ancak altın fiyatlarının çok fazla artmış olması nedeniyle gram altın ya da gümüş takılar da düşünebilirsiniz. Gümüş metalin yeni doğan bebeğe hediye edilmesi hayırlı olarak kabul edilir, çünkü gümüş metalin çeşitli sağlık yararları vardır. Gümüş bileklik veya halhal alabileceğiniz gibi, altın nazar boncuğu, maşallah veya altın zincir bileklik gibi bir hediye de düşünebilirsiniz.

7) Çıngırak veya Müzikal Oyuncaklar

bebeğe hediye ne alınır
Yeni doğan bebek hediyeleri

Yeni doğan bebekler için hediye olarak çıngıraklar veya müzikal oyuncaklar söz konusu olduğunda mağazalar heyecan verici seçeneklerle doludur. Ayrıca oyuncak olarak olmasa da bebeğin uyurken yanına konulabilecek tüylü olmayan organik malzemeden yapılmış uyku hayvanları (ayı, tavşan, kurbağa gibi) da satın alabilirsiniz. Bebek yıllarca bu uyku hayvanını yanında taşıyacak ve onsuz uyumayacaktır. Bu tür uyku nesnelerinin bebeği güvende hissettirdiği gibi, onu gördüğünde uyuması gerektiğini zamanla anlayabiliyor olması da böyle bir hediyeyi almanız için güzel bir sebep.

8) Bebek nevresim takımı veya uyku tulumu

bebek mevlüt hediyeleri
bebek doğum hediyesi önerileri

Bebek yatağı veya beşik için nevresim takımı da çok kullanışlı bebek hediyeleri arasındadır. Çünkü bebeğin sık sık kusması veya hijyen nedeniyle de yatak takımlarının sık sık değişmesi gerekir. Ayrıca bebeğin üzerinin açılmaması için rahatça ve sıcacık uyuyabileceği sevimli motifli bir uyku tulumu da düşünebilirsiniz.

9) Bebek Odası Dekor ve mobilyaları

kız bebek hediyeleri hediyesi ne alınır
Bebek hediye fikirleri

Bebeğin odası için dekorunu tamamlayacak hediyeler de eğlenceli bir fikir olabilir. Resim çerçeveleri, duvar çıkartmaları, bebek odası lambası, gece lambası, yükseklik çizelgeleri (boy ölçümü için), kilim ve halılar, perdeler, anne için sallanan koltuk veya bebek odasının tavanı için parlayan yıldızlar gibi çok çeşitli şeyler arasından seçim yapmakta zorlanmayabilirsiniz.

10) Beşik üzeri dönenceler

bebek hediyelik
Bebeğe alınacak hediyeler

Bebek görme hediyeleri içerisinde ebeveynlerin en öncelikli olarak almadıkları genellikle sonraya bıraktıkları bir aparattır. Beşik üzerine monte edilen bu aparatların kendi kendine dönenleri veya müziklileri de bulunur. Bebeklerin takip ederken ilgisini çok çeken bu dönenceler, güzel bir bebek doğum hediyesi olarak alınabilir.

11) Bebek Taşıyıcı Askı bebek hediyesi

lohusa bebek hediye
Hediyelik fikirler

Annenin bebeğiyle dışarıda özgürce dolaşabilmesini sağlayan ve annenin ellerini serbest bırakan çok faydalı bir hediyedir. Küçük bebeklerde genellikle ekstra boyun desteği gerektirdiğinden, askıyı alırken bebeğin yaş durumunu da aklınızda bulundurun.

12) Bebek Emziği veya Dişlik

Bebek hediyesi ne alınır
Bebek hediyesi ne alınır

Bebek görmeye giderken alınacak hediyeler içerisinde bebek emzikleri de doğru hediyeler olabilir. Tabii ki bebeğin kaç aylık olduğuna dikkat ederek almalısınız. Bebek emziklerinin düşmemesi için bebeğin kıyafetine sabitlenen zincirleri de beraberinde alabilirsiniz. Diğer bir fikir olarak diş çıkartan bebeklere diş eti kaşınmasına yardımcı olan dişlikler de hediye olarak götürülebilir. Bebek emzik ve dişliklerinin farklı hayvan karakterleri şeklinde satılan çeşitlerini bulabilirsiniz. Toksik olmayan türler olduklarından emin olun.

13) Bebek telsizi bebek hediyesi

Bebek hediyesi ne alabilirim
Yeni doğan bebek hediyeleri

Bebek hediyesi ne alınır diye soranlara en çok tavsiye ettiğim hediyedir. Çünkü gerçekten de bir anne için hayat kurtarıcıdır. Tabii ki ebeveynler eğer henüz almadılarsa. Bu telsizlerin sesli olanlarının yanı sıra artık görüntülü olanları bile var. Anneler bebeklerini diğer odada uyurken görebiliyorlar.

14) Bebekler için gerekli araçlar

bebeğe ne alınır
Bebeğe hediyelik fikirler

Bebeğe alınacak hediyeler içerisinde bebekler için büyüdükçe gerekli olacak olan araç gereçler de alınabilir. Örneğin bebek puseti, oyun parkı, mama sandalyesi, taşıma amaçlı ana kucağı, bebek için araba koltuğu, tuvalet eğitimi için klozet adaptörü, renkli, eğlenceli motifli lazımlıklar, sallanan ana kucağı veya yürüteç gibi araçları bebek hediye fikirleri olarak düşünebilirsiniz.

15) Beslenme araçları

baby shower bebek partisi hediyeleri
Bebek hediyeleri

Bebekler için her zaman gerekli olan biberonlar, suluklar, biberon ısıtma makinesi veya sebze püresi için dondurucu kalıplar gibi pek çok farklı ürün alabilirsiniz. Ayrıca biberon temizleme fırçaları, yedek biberon uçları, anne sütü için göğüs pompası gibi ürünleri de tavsiye edebilirim.

16) Bebek Bezi Çantası

bebeğe alınabilecekler
Bebeğe alınabilecekler

Bebek hediyesi olarak bir kullanışlı hediye daha. Yeni anne olanları ellerinde kocaman bez çantalarla görmeyeniniz olmamıştır. O çantaların zaten yarısı bebek beziyle doludur. Bu bez çantalar annelerin bebekleriyle dışarıya çıktıklarında ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi taşımalarını sağlar. Renk renk, farklı kumaşlardan türlerini bulabilirsiniz.

17) Bebek alt açma bezi

bebek ihtiyaçları
Hediyelik bebek ihtiyaçları

Annelerin bebek bezi çantasında taşıdıkları bu alt açma bezleri de hediye olarak alınabilir. Alt açma bezi almak istediğinizde yastığı ve kirli bez torbasıyla birlikte satılanları da var. Tek kullanımlık alt açma bezlerinden de bol miktarda alabilirsiniz. Anne ve bebek için çok kullanışlı bir hediyelik bebek eşyasıdır.

18) DİY (Kendin Yap) Hediyeleri

bebek el işleri
Eli işi hediyelikler

Bebek hediyesi olarak ne alınır diye düşünmek zorunda değilsiniz. Bebek için hediye olarak kendiniz de bir şeyler üretebilirsiniz. Kazak, pantolon, yelek, şapka, patik, süveter veya battaniye gibi pek çok şeyi örebilir veya dikiş biliyorsanız dikebilirsiniz. Hatta bebek için amigurumi bir bebek oyuncak bile örebilirsiniz. El emeği hediyeler her zaman özeldir. Bunlara bebeğin isminin baş harflerini de işleyerek isme özel hale getirebilirsiniz.

19) Bebeğin oda kapısına asılabilecek kapı süsü

bebek için hediye fikirleri
Bebek için hediye fikirleri

İsimli bebek hediyeleri kapsamında, bebek odasının kapısına bebeğin isminin yazılı olduğu bir kapı süsü alabilirsiniz. Hatta bebeğin fotoğrafını bile bu süse monte edebilirsiniz. El beceriniz varsa böyle bir kapı süsünü kendiniz de yapabilirsiniz. İnternette bu konuyla ilgili bir çok kendin yap videosu bulabileceğinizden eminim.

20) Bebeğin isminin yazılı olduğu ayna veya aynalardan duvar süsleri

farklı bebek hediyesi ne alınır
Değişik bebek hediyeleri

Değişik bebek hediyesi almak isteyenler için ayna da bir fikir olabilir. Bebek odası için dekoratif amaçlı bir aynaya bebeğin ismini yazdırarak özel hale getirebilirsiniz. Aynalardan oluşan çok farklı şekillerde bebek odası için duvar süsleri de, farklı hediye seçenekleri arasında sayılabilir.

21) Hediye Çeki bebek hediyesi

bebek mevlüdü hediyeleri
Bebek için doğum hediyeleri

Bebek hediyesi almak için zaman bulamıyorsanız veya neyi alacağınıza karar veremiyorsanız en güzeli bir bebek mağazasından bir hediye çeki almaktır. Böylelikle belli bir para miktarı yüklenen hediye çekiyle, ebeveynler bebekleri için ne gerekiyorsa kendileri alabilirler.

Yeni doğan bebek hediyeleri için tavsiyelerim bunlar. Umarım size bir nebze olsun fikir verebilmişimdir.

Unutmayın bebek hediyesi almak en zevkli en eğlenceli uğraşlardan birisidir. 


 

Kaynak: 1, 2

 Bebeğim Aç Mı – Tok Mu? İşte İşaretleri!

♥ İki Kere Doğmuş Bebeğin İnanılmaz Hikayesi!!

♥ Diş Çıkaran Bebeğin Uyuması İçin 9 İpucu

Bu kategori altındaki diğer yazılar için buraya basın

Anasayfa

Abone olmak ister misiniz?

Sizi yeni yazılar çıktığında haberdar ederiz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Sanırım bir yanlışlık oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz